YENİLER >

Kedi Doğrultma Refleksi Nedir?

Kedi Doğrultma Refleksi Nedir?

Kedilerin yüksek bir yerden düşerken vücutlarını ustaca döndürerek, yere ayaklarının üzerinde inme konusunda gösterdikleri olağanüstü bir kabiliyetleri var. Bu kabiliyetleri küçük ve yetişkin kedi fark etmeden, düşüşlerini adeta inişe çevirir ve ekstra bir efor sarf etmeden yavaşça kendilerini bırakırlar. Kedilerin dört ayak üzerine düşme hareketine Kedi Doğrultma Refleksi adı verilir.

Kediler dört ayaklarının üstüne inmeyi nasıl başarıyor?

Kedilerin sahip oldukları güçlü refleksler, düşme başlar başlamaz adeta eş zamanlı olarak yerin yönünü tespit edebilmelerini ve havadayken vücutlarını yere ilk önce ayakları değecek şekilde çevirebilmelerini sağlar. Önce gözler ve iç kulaktan gelen sinyallerle kafa döndürülür; sonrasında ise omurga kıvrılarak düzgün düşüş pozisyonuna getirilir. Düşüşten hemen önce bacaklar düzgün pozisyona getirilir ve sırt dışarı çıkarılarak düşüş kuvvetleri azaltılır.

Kedilerin köprücük kemiği yoktur. İnsanlarda ki 24 omurgaya karşılık, kedilerin 30 omurgası vardır. Bu durum esneklerinin artmasına ve omurgalarını havada hızlı bir şekilde döndürebilmelerini sağlamaktadır.

Kedilerde bu dört ayak üzerine düşme olayı sadece bir refleks değil aslında öğrenilmiş ve içgüdüsel bir davranıştır. Kediler içgüdüsel olarak avlamayı seven canlılardır. Ağaçlara tırmanma orada uyuma veya avlanma gibi faaliyetleri vardır. Bu da onların düşüş sırasında bu refleksi geliştirmelerini ve bu şekilde hayatta kalmalarını sağlamıştır.

Dikkat edilmeli!

Kediler güçlü iskelet sistemleri, dört ayaküstüne düşüşleriyle bizleri kendilerine hayran bıraksalar da, evimizde ki minik dostlarımızın sağlığı için onları apartman dairelerindeki camlardan ve balkonlardan korumalıyız. Her zaman aynı şekilde dört ayak üzerine düşeceklerine güvenmemeli, onların ciddi düşüşlerde yaralanma, hatta hayatlarını kaybetme gibi sonuçlar doğuracağını unutmamalıyız. Konu minik dostumuz olunca hiçbir şeyi ertelememeli onların sağlığı ve güvenliği için tüm önlemleri almalıyız.

Keditörün Önerisi

Kedilerde Duyu

01.08.2021

Kedilerin insanlara göre duyuları daha keskindir. Onlar avcılık yeteneklerini de bu duyu ...

İkiz Kediler Var mı?

20.07.2021

Kediler ikiz doğabilir ve bu sadece DNA testi ile anlaşılır. Genetik haritalandırma zor ve ...

Kediler Alemi

Köpeklerde Hamilelik

25.10.2021

Köpeklerin hamilelik süresi ortalama 56 ile 70 gün arasında sürmektedir. Bu süre ...

Kediler Ağlar Mı?

12.09.2021

Kediler de tıpkı insanlar gibi duygularını belli etmek için birçok yöntem kullanır. ...

Atatürk'ün Hayvan Sevgisi

19.05.2021

Mustafa Kemal Atatürk’ün her ne kadar üç köpeği olduğu bilinse de, hayvan sevgisi sadece ...

Ünlü Kediler

27.04.2021

Uzaya gönderilen ilk ve tek kedi, Fransız Felicette’dir (Astro kedi) 1963 yılında ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER