YENİLER >

Veteriner Hekimlere Yapılan Haksızlık Son Buldu

Veteriner Hekimlere Yapılan Haksızlık Son Buldu

Geçtiğimiz hafta Türkiye’deki tüm hayvan hastanelerinin katılımı ile kurulan “Özel Hayvan Hastaneleri Derneği” OHHAD’ın Kurucu Başkanı Dr. Tarkan Özçetin dergimize yaptığı açıklamada: “Veteriner hekimlere yapılan haksızlık nihayet son buldu” dedi.

Özçetin açıklamasına şöyle devam etti;

Covid-19 salgınıyla mücadelede şu an en önemli adım aşı yapılan insan sayısını hızla arttırmak. Zira Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı tablolarda Türkiye geneline bakıldığında oldukça korkutucu bir manzarayla karşı karşıyayız..

Pandemi döneminde kısıtlamalardan etkilenmeyerek gece gündüz çalışmaya devam eden mesleklerden biri de biz veteriner hekimler olduk. Aşılama çalışmaları, öncelikli olarak sağlık çalışanları ile başladı fakat gıdadan ilaç sektörüne birçok alanda görev alan hatta aşı çalışmalarında önemli rol üstlenen veteriner hekim meslektaşlarım olmasına rağmen maalesef anlayamadığımız nedenlerle biz aşılanmada öncelikli gruplar arasında yer almıyorduk.

Tüm dünyada "tek sağlık çatısı" altında sağlık çalışanı olarak kabul edilen veteriner hekimler, maalesef ülkemizde sağlık çalışanı olarak kabul edilmediği için öncelikli aşı uygulamasından yararlanamadı ama onlar yaşamını insanlık yoluna adamaktan hiç vazgeçmediler. 15 veteriner hekim meslektaşım salgın süresinde yaşamını yitirdi, içlerinde oda başkanlarının da olduğu yüzlerce veteriner hekim Covid-19'a yakalandı.

Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) Merkez Konseyi Başkanımız Ali Eroğlu yaptığı açıklamada; Covid-19 aşısında öncelikli gruplar içinde yer almamalarının haksız bir uygulama olduğunu savunarak, veteriner hekimlerin bir an önce aşılanması talebini defalarca tekrarladı. Nihayet bu talebe Sağlık Bakanlığı tarafından onay verildi.

TVHB Merkez Konseyi bugün yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığı yetkililerinin ilettiği bilgi doğrultusunda veteriner hekimlerin de e-Nabız Kişisel Sağlık Kaydı Sistemi üzerinden Covid-19 aşı tanımlamasından yararlanarak öncelikli aşı yaptırabileceklerini duyurdu.

Bu sevindirici haberin yanında unutmamalıyız ki biz veteriner hekimler olarak sadece hayvan sağlığı için değil, insan sağlığı için de canla başla çalışıyoruz. Covid-19 aşı önceliği konusunda olduğu gibi, sağlıkta şiddet gibi yasal düzenlemeler kapsamına da veteriner hekimlerin dahil edilerek bu ayrımcılığa dur denilmesini ve veteriner hekimlerin insani haklarının korunmasını istiyoruz.

Keditörün Önerisi

Kediniz Size Aşık Mı?

24.10.2021

Kediler, özgür canlılardır; sadece canları istediğinde yanınıza gelip kendilerini ...

Kedilerde Kulak Bakımı

08.10.2021

Kedilerde kulak temizliği, çoğunlukla düzenli olarak gerçekleştirilmesi zorunlu olmayan bir ...

Elma ve Kedinin Faydaları

13.03.2021

1-Anti-Kanser Vücudu hayat emici kanserli hücrelerden koruyan güçlü anti-kanser yeteneklerine ...

Kediler Alemi

Manx Kedisi - Orhan Yılmaz

11.03.2021

Manx Kedisi’nin anavatanı Man Adası’dır. Man Adası; İngiltere ile İrlanda arasındaki ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER