Kara Kedi Sendromu

Kara Kedi Sendromu

Tıpkı siyah köpekler gibi, siyah kediler de evlat edinilmekte zorlanıyorlar. Birçok barınak buna “Kara Kedi Sendromu” diyor. Biz kediciler için insanların bir kediyi yalnızca tüy rengine göre ayırt etmesi garip gelebilir. Peki neden siyah kediler daha zor evlat ediniliyor?

Siyah kedilerin bu derdi hurafeler ve batıl inançlarla ilgili. Maalesef önyargılar yüzünden bu kedilerin barınaklarda en son evlat edinildiği anlamına geliyor. Her yıl 27 Ekim, bu güzel kediler için farkındalık günü olarak önyargıları ortadan kaldırmamız ve insanları siyah kedileri sahiplenmeye teşvik etmemiz için özellikle önemlidir.

Aslında siyah kediler çok tatlıdır ve bu oyuncu kediciklerin diğer kediler kadar sevgi dolu ve güzel olduğunu deneyimleyen herkes çok iyi bilir.

Kara kedi sendromu, bu hayvanların sadece tüylerinin rengi yüzünden ötekileştirilmesi ve ev bulma konusunda yaşadıkları zorluğa işaret eder. Barınak çalışanları size bu canlıların genellikle en son evlat edinilen kediler olduğunu söyleyebilir.

Bir dahaki sefere barınaktan bir köpek veya kedi evlat edinmek istediğinizde, rengini değil kişiliğini hesaba katmalısınız. Barınak çalışanları veya kurtarma grubundaki görevlilerle konuşun ve bilinçli bir karar verin. Gerçek şu ki, siyah kediler diğer kediler kadar sevimlidir ve siyah kedilerin saldırgan ya da kötü şans getirdiği asla gerçeği yansıtmaz, bunları destekleyen hiçbir kanıt yok! Bu güzel kediler de diğer herhangi bir renkteki kediler kadar sıcak bir yuvayı hak ediyor.

12/11/2021

Keditörün Önerisi

Kediniz Sizi Özlüyor

02.07.2022

Kediler söz konusu olduğunda onların bağımsızlıklarına düşkün ve insan varlığına ...

Dumanlı Pars - Fulya Köse

12.02.2021

Dumanlı pars (Neofelis nebulosa) veya Bulutlu leopar, kedigiller (Felidae) familyasından ...

Kediler Alemi

Dostça Bir Uyarı…

06.05.2020

Dostça Bir Uyarı…2018 verilerine göre Türkiye’deki hanelerin %10’nunda en az 1 köpek ile ...

Kitapçı Kedi

04.05.2020

İlk Okuma - KedilerUsborne Beginners – Cats – 2003Anna Milbourne / Çeviri: Alp ...

Kediler Neden Esner?

17.12.2022

Suratları birbirinden tatlı haldeyken bir anda ağızlarını kocaman açıp esnemeleri, sadece ...