YENİLER >

Her Hafta Bir Kedi ‘Calico’

Her Hafta Bir Kedi ‘Calico’

Sokaklarda en sık karşılaştığımız kediler arasında 3 renkli olanların tekir kedilerden sonra belirgin bir ağırlığı vardır. Baskın beyazın üstünde sarı-siyah renklerdeki benekler ile tipik olan kürk şablonuna Calico ismi verilir ve bu renklerdeki kedilere de ‘Calico Kedisi’ denir.

Tüm üç renkli kediler Calico kedi değildir. Calico cinsi olabilmesi için beyaz tüylerin üzerine sarı, turuncu ve siyah renkli tüylerin olması gerekmektedir.  Renklerin birbirine karıştığı kedilere Calico değil, Tortoiseshell kedisi denilir.

Bu Kedilerin Neredeyse Hepsinin Dişi Olduklarını Biliyor Muydunuz?

Calico kediler ilginç özelliklere sahiptir. Bu kedilerin neredeyse tamamı dişi doğmaktadır. Yani sokakta bir Calico kedi görürseniz ona rahatlıkla kızım diyebilirsiniz. Bunun sebebi şudur; anne ve baba kedi birer X kromozomu verdiklerinde dişi yavrular dünyaya gelir. Eğer yavru anneden X babadan ise Y kromozomu alırsa erkek olur. Calico kedileri 2 X kromozomu taşıyan dişi kedilerdir ve bu kromozomlar aynı zamanda tüylerinin rengini de belirler; X kromozomlarından biri siyah renk için bir gen taşırken diğeriyse turuncu ya da sarı renk için bir gen taşır ve böylelikle Calico olarak adlandırılan renk şablonu ile dünyaya gelirler.  Yani üç renkli dünyaya gelen minik dostlarımızın neredeyse tamamı dişidir.

Erkek Olarak Doğan Calico Kediler Kısır Olarak Dünyaya Gelir

İstinası olan bir durum olsa da bu üç renkli minik dostlarımızın da erkek olarak doğduğu görülebilinir. 2 X ve 1 Y yani XXY kromozomları ile dünyaya gelen erkek kediler de Calico olabilirler. Ancak bu genetik bir anormalliktir. Üç renkli olarak doğan erkek kedilerin oranı 3.000/1 olup, gen sorununa bağlı olarak genelde kısırdırlar. Kısır olmayan üç renkli erkek kedilerin oranısı ise 10.000/1 dir.

Şans Getirdiğine İnanılıyor

Calico kedileri birçok ülkede şans getirdiğine ve para getirdiğine inanılır. Japonya’da kazalardan koruyacağına, Amerika’da ise para çektiğine inanılır ve para kedisi olarak adlandırılır. Aynı zamanda Calico kedisi Maryland’ın resmi kedisidir ve eyaletin bayrağındaki renk ve desenler Calico kedisini andırır..

Keditörün Önerisi

Kedilerde Utangaçlık

26.10.2021

Kedinizin yabancılara karşı neden utangaç olduğunu merak ediyorsanız veya korkmuş bir ...

Kedilerin Mucize Patileri

12.08.2021

Dostunuzun bedenindeki en tatlı, en minik ve en mucizevi detaylardan biri olan patiler için sır ...

Miyav Dili Ve Kedi Selamı

29.04.2021

University of Geeorgia’dan hayvan davranışları konusunda uzman olan Sharon Crowell-Davis, ...

Kediler Alemi

Kedici Olmak - Esin İnan

08.04.2021

Bir kedici için evdeki kedi nedir? O kadar çok şeydir ki, bilmeyenlere, anlamayanlara ...

Hatay'da İnsanlık Yanıyor

10.10.2020

Hatay Yanıyor… Hatay’da sadece ormanlar değil, ormanlarda yaşayan canlılar , masum canlar ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER