Kedinizi Strese Sokan 5 Durum

Kedinizi Strese Sokan 5 Durum

Kediler, duyuları ve sezgileri güçlü canlılardır. Hassas duyu organlarıyla çoğu kokuyu ve sesi insanlardan daha iyi algılar. Bu nedenle dış uyaranlara karşı da daha hassas olabilirler. Kediler stres nedeniyle davranış bozukluğu sergileyebilir. Kediniz için stres kaynağı olabilecek 5 durumu sizler için derledik.

Veteriner Ziyaretleri

Veteriner ziyaretleri sırasında birçok kedi korkar ve strese girer. Kedinizi taşımak için bir çanta kullanmak çok önemlidir ve veteriner kliniğine gidene kadar taşıma çantasının üzerine hafif bir battaniye veya örtü koymak yolculuğun stresini ve çevresel faktörleri maskelemeye yardımcı olabilir. Bunun dışında Feliway Sprey sıktığınız bir örtüyü veya oyuncağı taşıma çantasının içine koymak, evcil dostunuzun huzurlu bir yolculuk geçirmesine yardımcı olacaktır.

Yeni Aile Üyeleri

Kediler, yeni aile üyelerine çeşitli şekillerde tepki verebilir. Eve gelen yeni bir kedi veya insan ile tanışmak, anlayış ve sabır gerektirir. Evcil dostunuzun alanına saygı göstermelisiniz ve tanıştırmayı aceleye getirmemelisiniz. Kediler her zaman sosyal canlılar olamayabiliyor. Rutini bozulan kedilerde stres kaynaklı davranış bozuklukları görülmesi oldukça yaygın bir durum..

Taşınmak

Taşınmak kediler için oldukça streslidir. Yeni bir ev, yeni bir düzeni rutini seven canlılar olan kediler pek hoş karşılamayacaktır. Taşınma esnasında öncelikle kedinizi ve tüm eşyalarını yeni eve getirin, burada onu "güvenli bir odaya" koymalısınız, bu sırada paketleri açıp evin geri kalanını yerleştirebilirsiniz. Etrafta kendi eşyalarının olması, kedinizin buranın evi olduğunu anlamasına yardımcı olacaktır. Taşındığınızda yeni evinizde Feliway gibi feromon ürünleri kullanmanız, kedinizi doğal ortamında hissettirerek stresinin önemli ölçüde azalmasını sağlayacaktır.

Günlük Rutinde Değişiklik

Yeni iş veya günlük rutin diğer değişiklikler de bir planlama ile ele alınmalıdır. Örneğin pandemi döneminde uzunca bir süre evlere kapandık. Evcil dostlarımız da onlarla beraber olmamıza çok alıştı. İşe dönmeniz gerektiğinde ise kediler ayrılık anksiyetesiyle baş başa kaldı. Kedinizin strese girmemesi için, işe başlamadan bir hafta önce, giderek artan sürelerle evden çıkmaya başlayın. Döndüğünüzde, en sevdiği oyuncaklarından bazılarını kullanarak kedinizle oynamak için zaman ayırın.

Yüksek Sesler

Kedilerin kulakları çok hassastır. Yüksek sesler kedilerin korkmasına ve saklanmasına neden olabilir. Ambulans, havaifişek gibi yüksek sesler kedinizin strese girmesine neden olabilir. Böyle durumlarda evcil dostunuzu sessiz bir ortama götürmelisiniz.

05/10/2022

Keditörün Önerisi

Bizler Büyük Kedileriz

05.07.2021

İngiltere’de yapılan bilimsel bir araştırmada, kedilerin insanları kendilerinden büyük bir ...

OYUNCU KEDİCİKLER TOP 5

01.08.2023

Kedicikler genellikle miskin miskin yatmaları ve tembellikleri ile nam salmışlardır. Köpeklere ...

Hırsız Kedi ‘Harpo’

14.11.2021

ABD'nin Oregon eyaletine bağlı Portland şehrinde yaşayan Harpo hırsızlıklarıyla herkesi ...

Kediler Alemi

Kedi Aknesi Nedir?

30.12.2022

Kedi çene aknesi, kedilerde oldukça yaygın bir cilt durumudur. Çene aknesi, bir kerelik bir ...

Kedilerde Alopesi

07.04.2023

Kediler tüm yıl boyunca tüy dökeceklerdir, ancak yaz ve sonbaharda daha fazla tüy kaybetme ...