YENİLER >

Barınaktan Evlat Edinmek

Barınaktan Evlat Edinmek

Kimsesiz veya terk edilmiş dostlarımıza sıcak bir yuva açmak için barınakları ve sokakları tercih etmeliyiz. Türkiye'de birçok barınak bulunmakta ve sahiplenme şartları değişiklik gösterebilmektedir.  Barınaklar hayvanların yuvalarını mümkün olduğunca garantilemeyi, iyi bakılacaklarından emin olmayı ve sahiplenen kişilerin sorumluluklarını fark etmelerini sağlamak üzere prosedür işlemektedir.

Barınakta yaşayan hayvanları, o zorlu şartlardan kurtarıp sıcak bir yuvaya almanız, onun sevgi içinde büyüyüp mutlu bir hayat geçirmesini sağlar.

Barınaktaki hayvanlar agresif veya hasta olarak düşünülüp, sahiplenilmek istenmiyor. Bu yanlış düşüncenin sebebi, sağlıklı olsaydı, barınakta olmazdı düşüncesidir. Oysaki barınakta bulunan kedi ve köpeklerin çoğu çok sevecen ve akıllı olup sıcak bir yuvayı hakedecek özelliklere sahiptir.

Barınaktan hayvan sahiplenmek için ne yapılmalı?

Barınaktan hayvan sahiplenmek aslında son derece kolaydır. İlk olarak önemli olan şey, hayvanı sahiplenmek isteyen kişi veya kişilerin uygun koşullara sahip olması gerekir. Evimize alacağımız dostumuz için uygun ev koşulları da sağlandıktan sonra barınağa gidilmesi gerekir. Barınağa gidildiğinde ise doldurulması için form verilir ve bu formda çeşitli bilgiler ve sorular yer alır. Bu sorular çok yönlüdür ve tatile gidildiğinde sahiplenilecek hayvanın nerede kalacağına kadar detaylı cevaplar istenir. Bu soruların hepsi sahiplenilecek olan dostlarımızın gerekli standartlar çerçevesinde daha rahat yaşayabilmesi için oluşturulur. Tüm bu koşul ve soruların yanında son olarak ise sahiplenilen can bir kedi ise gerektiği yaşta kısırlaştırılacağına dair taahhüt istenilir. Kısırlaştırma koşulunun nedeni ise olası hayvan ticareti gibi şeylerin engellenmeye çalışılmasıdır.

Gerekli şartlara uyan insanlar tüm bu prosedürlerden sonra barınaktan hayvan sahiplenebilir ve ona sıcak bir yuva açabilir.

Keditörün Önerisi

Kedi Zekası - Alp Akoğlu

21.01.2021

Eğer zekayı “bilgi alma, hatırlama ve sorunlara çözüm bulma” şeklinde tanımlarsak, ...

Kediler Alemi

Kedilerde Depresyon

02.10.2021

Kediler hassas hayvanlardır. İnsanların ruh hali değişikliklerini bile hissedebilirler ve ...

Kedim Beni Seviyor Mu?

26.06.2021

Kedilerin cinsleri, karakterleri, fiziki yapıları birbirlerinden farklıdır. Kimi kediler çok ...

Kedi Zekasını Anlamak

20.05.2021

Geçenlerde 5 yaşındaki bir çocuğa neden kedileri sevdiğini sordum. "Çok tatlılar" diye ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER