Korkan Kediye Nasıl Özgüven Kazandırılır?

Korkan Kediye Nasıl Özgüven Kazandırılır?

Korkan bir kedi ile aynı evi paylaşıyorsanız, eve gelen insanların gölgesinden bile saklandığını göreceksiniz. Kapı çaldığında aniden panik yaşadığına ve oradan hemen kaçtığına şahit olmuşsunuzdur.

Kedinizin çevresine güvenmesi için ona zaman verin. Etrafı incelemeli, insanları analiz etmeli ve güven duygusu oluşturmalıdır. Stres ve korku yaşadığında saklanabileceği güvenli alanı olduğunu bilmesi onu rahatlatacaktır. Bu belirlediği alana saygı duymanız gerekmektedir. Kendi alanını belirleyen bir kediyi rahatsız etmek doğru bir davranış değildir.

Kediler bulundukları ortama alışırlar ve değişiklikten rahatsız olurlar. Eğer kedinizi yeni sahiplendiyseniz veya ev değiştirmek zorunda kaldıysanız, ona sakinleşmesi için sevginizi fazlasıyla göstermelisiniz. Asla saklandığı zaman ona bağırmayın ve cezalandırmayın!

İnsanlar gibi her kedinin bir kişiliği vardır. Bazı kediler eğitilebilir olsalar da diğer kediler ile kıyaslandığında daha çekingen olabilirler. Bazı cesur kediler ise ayrıntılı bir eğitime tabi tutulmadan dahi beklenen davranışları sergileyebilirler. İnsanlar ile yaşama konusuna meyilli olan kediler, gerekli güveni kazandıktan sonra kendilerini daha rahat hissedecek ve özgüvenlerini kazanacaklardır. Elbette içgüdüsel olarak uysal bir kediyi eğitmek hırçın kedilere oranla daha kolay olacaktır.

Eğer evinize sık gelen misafirleriniz varsa ve kediniz bu durumda stres oluyorsa, misafirlerinizin kedinize ödül maması vermesine izin verin. Bu sayede kediniz bu kişileri tanıyacak ve sonraki dönemlerde onlara alışacaktır.

Kediniz Fazlasıyla Utangaç İse Ne Yapmalısınız?

Eğer kediniz sizden uzakta duruyor ve oldukça utangaç bir yapıda ise, ona her gün biraz daha yaklaşmayı deneyebilirsiniz. Onun uyuduğu yakın bölgelerde bulunabilir ve aranızda bir bağ kurabilirsiniz. Konuşmak çok önemlidir. Onunla yumuşak tonlarda konuşabilirsiniz.

Yabancı insanlar ile konuştuğunuzda kedinizi kucağınıza alın ve adeta onları tanıştırın. Kediniz kucağınızda durmak istemiyorsa yabancı kişi ile iletişim kurduğunuzu görmenizi sağlayın ve daha sonra kedinizin yanına giderek onu sevin.

Tüm bu çabalarınıza rağmen kediniz hala stresli ve fazla panik davranışlar sergiliyorsa bir uzmandan yardım almalısınız. Çünkü aşırı stresli davranışlar kedilerde sağlık problemlerine yol açabilir. Veteriner hekimlerin tavsiye ettiği feromon ürünlerini kullanabilirsiniz. Feliway gibi feromon ürünleri kedilerin rahatlayarak stresinin azalmasını sağlayan doğal feromonlar içerir.

19/01/2023

Keditörün Önerisi

Kediler Kaç Kelime Anlar?

14.10.2022

Kediler ve kediciler arasında güçlü bir bağ vardır. Sürekli olarak kedinizle konuştuğunuzu ...

Kediler Alemi

Sincaplar

26.10.2021

Sincaplar omurgalı canlılardır. Ormanlık ve çalılık bölgelerde yaşarlar, bazen insanlar ...

Kedileri En Çok Ne Üzer?

31.01.2023

Kediler hassas duygulara sahip canlılardır. Onların da üzüldükleri olaylar gerçekleşebilir. ...

Fenomen Kedi Vincent

11.02.2022

Rusya'da Andrey, Anastasia ile yaşayan Maine Coon cinsi kedi Vincent, fenomen oldu. Siyah bir ...

Chinchilla Kedisi

30.05.2023

İran kedilerinin bir türü olan Chinchilla kedileri, zekası ve sakinliğiyle bilinmektedir. Uzun ...