YENİLER >

Ankaralı Kedi Ressamı Serap Selçuk Atabaş: Bütün Kadınlar Kedi Ruhludur

Ankaralı Kedi Ressamı Serap Selçuk Atabaş: Bütün Kadınlar Kedi Ruhludur

Ankaralı Kedi Ressamı Serap Selçuk Atabaş: Bütün Kadınlar Kedi Ruhludur

Kedilere olan ilginizin kaynağı nedir? Kediler benim çocukluğumdan beri var hayatımda. Ankara'da Nene Hatun caddesinde büyüdüm. Anneannem ve annem bir kedi hastasıydı. Biz kedilerle beraber büyüdük. Evimizdeki kedilerin dışında dışarıdaki başka kedileri de besliyorduk. İlk kedimin adı Çotik'di, bisikletle gezerdik birlikte. Belime kaşkol bağlıyordum, o da kaşkola sarılıyordu, bisikletle gezerdik. 13 sene birlikte yaşadık. Çotik karnım ağrıyor derdim gelir karnıma masaj yapardı, boynum ağrıyor derdim boynuma masaj yapardı, yalardı. Çok duyarlı bir kediydi. Evde Çotik'le Korsan vardı. Sokakta gezerken bir kedi peşime takıldı geldi. Onu da aldık. Bu ufaktı ama çok cazgırdı. Bunlara uzun bir tepside yemek koyuyoruz. Bizim ufaklık geliyor onları ite ite patlayana kadar yiyor öyle bırakıyor. Baktık olacak gibi değil. Bunlara ayrı kaplarda yemek verdik. Sonra ufaklığın adını Haydut'a çevirdik.

Bazı evlerde çocuklara kedileri elleme, yaklaşma diye söylenir. Bizde hiç öyle olmazdı. Biz kedilerle iç içe büyüdük. Kendi çocuklarımızı da öyle büyüttük. Kedi resimleri nasıl başladı? Ben ortaokuldan itibaren resim yapmaya başladım. Lisede resim dersleri almaya başladım. Ders alırken hep kedi resmi yapmak istiyordum ama kimse aldırmadı bana. Bir gün kendi kendime başladım kedi çizmeye. 1995 yılında ilk resim sergimi sürrealist çalışmalarla açtım. Kedi çalışmalarımla ilk sergimi 1997 yılında açtım. Sonra yoğunluklu olarak kediler çizmeye devam ettim. Elim başka şeyleri çizmeye gitmiyordu. Kadınlarda kesinlikle kedi ruhu vardır. Bende ruhen kedilere çok benziyorum, çok duygusalım, çok evcimenim, dışarıya çıkmak pek içimden gelmez. Devamlı sevgi isteriz, sevgi sözcükleri duymak isteriz. Çok şımarık bir ruhum var ama en ufak bir saldırıda tırnaklarımız hazırdır. Kedilerde de bunlar var. Başkaları nankörlük olarak yorumlar ama kesinlikle değil. Başka türlü meramını anlatamıyor. Kedileri zorla tutamazsınız çok özgür yaratıklardır.

Resimlerinizdeki kedilere nasıl adlar veriyorsunuz? Kedilerin hepsinin kendi ismi var. Çoğu konulu resimlerdir zaten. Önce çeşit çeşit isimler bulup üzerinde çalışıyoruz. İsimler kolay çıkmıyor. Yaptığım resimlere de çok bağlanıyorum o nedenle. Satınca bazılarını üzülüyorum. Çalışırken fotoğraf üzerinden çalışırım. Arkadaşlarım bu yüzden benim için kedi fotoğrafları çeker. Kedilerin bakışları önemlidir benim için. Her birinin ayrı ifadesi, ayrı bakışı vardır. Eşimin eleştirileri önemlidir benim için. Arkadaşlarım beni bu yüzden şanslı sayarlar. İyi bir gözü vardır eşimin ve iyi eleştiriler yapar.

Kedi sevmeyen insanların sizin resimlerinize olan ilgisi nasıl? Çok ilginç. Hayatta kedi sevmeyiz diyenlerden benim resimlerimi alanlar çoktur. Kedi sevip ama besleyemeyenler de var, onlardan da resimlerimi alanlar var.

Kedilerle çalışmaya devam edecek misiniz? Tabii başka bir şey çalışmayacağım. Asla! Artık beni tanıyanlar gelip kedilerimi soruyorlar. Bundan sonra biraz doğayla birleşik kediler çalışmaya başlayacağım. Resimlerin dışında kedili takılarda yapıyorum.

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

2000 Yıllık Kedi Figürü

21.05.2021

Peru'daki Nazca bölgesinde inceleme yapan arkeologlar iki bin yıl öncesine tarihlenen bir kedi ...

Lokum Kız - Banu Kalkandelen

09.04.2021

Yataktan uyuyamadığım için mi kalktım yoksa mutfakta beni bekleyen ay çöreğini yemek için ...

Onlar Eşya Değil, CAN!

27.03.2021

Hayvan sahiplenmek söz konusu olduğu zaman, onların eşya değil bir 'can' olduklarını asla ...

Sadece Sevgi...

02.02.2021

Shafieva Svetlana Nikolaevna Kırgızistan’da yaşayan bir felinolog... Kırgızistan’daki ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER