Kedilerin Yüz İfadeleri Ne Anlama Geliyor?

Kedilerin Yüz İfadeleri Ne Anlama Geliyor?

Çoğu insan kedilerin gizemli ve ifade gücü olmayan hayvanlar olduğunu düşünür. Köpekler gibi diğer evcil hayvanlar , kuyruklarını ve vücut dillerini sallayarak duygularını gösterirler. Öte yandan kedigilleri anlamak biraz daha zordur. Bu yüzden , onları daha iyi anlamalarına yardımcı olmak için yüz ifadelerine ve jestlerine dikkat edin. Vücut dillerinin ne anlama geldiğini öğrenmek ister misiniz ? O zaman bu yazı sizin için!

Bir kedinin yüz ifadelerini anlamak neden önemlidir?

Cevap basit, kediler konuşamadıkları için beden dilini ve yüz ifadelerini nasıl hissettiklerini anlatmak için kullanırlar. Kedilerin hareketleri size birçok şey söyleyebilir. Ancak, yüzlerini gözlemlemek onları tam olarak anlamak için yeterli değildir. Bu nedenle gözbebeklerine, kulaklarına ve bıyıklarına bakmak da aynı derecede önemlidir.

Daha fazla uzatmadan, aşağıda kedileri nasıl gözlemleyeceğinizi, duygularını ve ruh hallerini nasıl anlayacağınızı öğrenebilirsiniz.

Rahatlamış bir kedi

Bir kedinin ne zaman rahatladığını anlamak kolaydır. Başını ön patilerinin üzerinde veya başka bir yüzeyin üstüne koyup dinlendirecektir. Gözleri büyümüş ve gevşemiş, göz kapakları yarı kapalı olacaktır. Kulakları ve bıyıkları normal şekilde yerleştirilecek ve sessizce mırıldanabilir.

Uyarılmış bir kedi

Bu yüz ifadesi, bir kedinin bir şeye ilgi duyduğunda nasıl göründüğüne benzer. Başı yavaşça yana doğru hareket edecek ve gözbebekleri normal görünecektir. Uyarılmış kedilerin gözleri sonuna kadar açık olacaktır. Bıyıkları hafifçe geriye doğru hareket edebilir. Bununla birlikte miyavlaması olası bir durumdur. Hareketleri oldukça yavaş olur. Her tıkırtıya dikkat kesilir.

Gergin bir kedi

Kediler gerginlik yaşadıklarında genelde yüz ifadesi bu durumu çok kolay özetler. Başı sabit kalıp göz bebekleri hareket dahi etmeden büyür. Ani hareketlerden de kaçındığı için yüz ifadesi bu gerginliğiyle tamamıyla yansıtır.

Stresli bir kedi

Kediler çok kolay strese giren hayvanlardır. Mama kabının yer değiştirmesi dahi rutinlerinin bozulması sonucu onları stres altına sokabilir. Başını aşağı indirerek kedinin göz bebekleri genişler. Kimi zaman agresif bir tutum dahi sergileyebilir. Kedilerin stres altındakiyle korkuyla karışık bir ruh hali içine girmesi sessizce tıslama sesi çıkarmasına yol açar.

Korkmuş bir kedi

Kediler birçok şeyden korkar, bu yüzden büyük olasılıkla bu ifadeyi kedinizin yüzünde görmüşsünüzdür. Gözleri tamamen genişlemiş ve tamamen açık olacaktır. Kulakları aşağı bakacak ve kucağınızı veya saklanacak başka bir yer arayacaktır. Ani hareketlerle kaçış noktası arayabilir ve panikleyebilir.

Tehdit altındaki bir kedi

Kediler, "iyi bir saldırıdan daha iyi bir savunma olmadığına" inanırlar. Bu nedenle, tehdit altındaki bir kedi agresif bir şekilde misilleme yapacaktır. Yüzünde düşmanca bir ifade olacak, kulakları dışa dönük olacak ve gözleri genişlemiş göz bebekleriyle açık olacaktır. Bu yüzden dikkatli olun çünkü onu huzursuz hissettirirseniz sizde mutlaka birkaç tırnak izi bırakacaktır.

Kedinizin yüz ifadelerini okumak, onunla olan bağınızı geliştirecektir. Kedinizi gözlemlerken acele etmeyin, böylece onu daha iyi anlayabilir ve farklı durumlara tepkilerini öğrenebilirsiniz.

16/07/2022

Keditörün Önerisi

Smokin Kediler

04.11.2022

Smokin kediler siyah ve beyaz tüy rengine sahiptir. Aynı zamanda hırs ve bağımsızlık ...

Kediniz İle Tatil Planı

19.07.2021

Tatile çıkmaya karar verdiniz ancak kedinizle ne yapacağınızı düşünüyorsunuz. Onunla ...

Kediler Alemi

5 Nisan Avukatlar Günü

05.04.2021

Hukukun üstünlüğünü sadece insanlar için değil çevre ve tüm canlar için savunan doğa ...

Antik Mısırda Kedi Olmak

19.07.2023

Antik Mısırda Kedi Olmak Kedilere duyulan sevginin, onlara verilen değerin izlerini sürmeye ...

Kedi Kasabası

15.01.2021

Samsun'da Güçten Düşmüş Sahipsiz Hayvan Bakım Merkezi içerisinde 20 dönümlük alan ...

Kediler Üşür Mü?

19.01.2023

Kediler sıcağı seven canlılardır. Kışın onları evin en sıcak bölgelerinde, kalorifer ...