Kedi

Kedi

Çoğu memeli canlılar gibi insanlar ve kediler temelde aynı organlara sahiptir. Ancak elbette farklılıklar vardır. Kedinizin anatomisi hakkında biraz bilgi sahibi olmak, onlara bakımlarına ve bir organın ne zaman özel dikkat gerektirdiğini belirlemenize, yardımcı olacaktır.

Cilt

Deri, tüm memeli canlıların en büyük organıdır. Vücudu yaralanma, enfeksiyon, ısı ve sıvı kaybından korur. Farklı işlevlere sahip birkaç katmandan oluşur. Bir kedinin derisi, alt yapılara çok daha gevşek bir şekilde bağlıdır. Bu durum, kedilerin insanlardan çok daha çevik olmasının nedenlerinden biridir.

Kedinin derisindeki tüyler kediyi sıcak tutar. Sadece bu da değil, kediler tehdit altındayken daha büyük görünmelerini sağlamak için kürklerini kabartabilirler.  Tüylerin altındaki deri, sosyal iletişim için de kullanılan çeşitli salgıları üretir.

Gözler

Kedilerin gözlerinin temel yapısı, insanlarınkine benzer. Ancak, her kedici bilir ki, kedilerin gözlerinin özel yetenekleri vardır. Kedilerin kafatasının önünde konumlanmış büyük gözleri vardır. Bu, mesafeleri çok iyi tahmin etmelerini sağlar. Gözün arkasında, kedilerin az miktarda ışığı bile yakalamak için kullanabilecekleri yansıtıcı bir pigment tabakası vardır ve bu da onları, karanlıkta mükemmel avcılar yapar. Bu arada, kedilerin gözleri aydınlatıldıklarında bu katman sayesinde çok gizemli bir şekilde parlamaktadır.

Kedilerin gözleri üç göz kapağı ile korunur ve gözyaşı sıvısı ile beslenir. Bir göz kapağı üstte ve bir göz kapağı alttadır. Üçüncüsü, gözün köşesindeki ince bir zardır. Bu zar genellikle görünmez. Kedinizin üçüncü göz zarını uzun süre görebiliyorsanız, olası bir sağlık sorununu olabilir. Veteriner hekiminizden yardım almalısınız.

Diş

Kediler avlarını yakalamak için kullandıkları, yırtıcı dişleri vardır. Bu, özellikle hançer benzeri, hafifçe geriye dönük dişlerdir. Bir kedinin süt dişleri 26 dişten oluşur ve kalıcı dişleri genellikle 30 dişten oluşur, çünkü azı dişleri de vardır.

Bu arada, kedilerin dişlerine sadece yemek yemek için değil, aynı zamanda kişisel hijyen için de ihtiyaçları vardır. Pire ve diğer parazitleri çıkarmak ve temiz tutmak için kullanırlar.

Kulaklar

Kedilerin kulakları oldukça gelişmiştir ve insanların kulaklarından çok daha yüksek frekansları algılayabilirler. Örneğin, bir kedi farelerin çıkardığı sesleri duyabilir! Hareketli kulak kapakları sayesinde kediler, ses kaynaklarını da üç boyutlu olarak algılayabilirler. Kediler kulak kepçelerini bile birbirinden bağımsız olarak hareket ettirebilirler. Bu, kafalarını hareket ettirmek zorunda kalmadan çok çeşitli yönlerden sesleri aldıkları anlamına gelir. 

Solunum organları

Hava, burundan akciğerlere çekilir, burada ısıtılır ve süzülür. Hava ileten organlar veya hava yolları ile gaz alışverişi için kullanılan akciğerler arasında temel bir ayrım yapılır. Solunum problemleri, nedensel olarak spesifik veya solunum sistemine spesifik olmayan çeşitli semptomlara neden olabilir.

Kalp

Kalp, ritmik kasılmalarla vücuda kan pompalayan, böylece tüm organlara kan akışını sağlayan içi boş kaslı bir organdır. Kan damarlarından kapak kontrollü olarak kanı emer ve başka bir kan damarından dışarı atar. Kan sadece oksijen taşımaz; vücut ısısını korumak da görevidir. Kalpsiz bir hayat hayvanlar ve insanlar için mümkün değildir. Bu nedenle kalp, embriyonik gelişim sırasında yaratılan ilk organlardan biridir.

04/11/2021

Keditörün Önerisi

Sincaplar

26.10.2021

Sincaplar omurgalı canlılardır. Ormanlık ve çalılık bölgelerde yaşarlar, bazen insanlar ...

Kediler Alemi

Kedilerde Akne

02.12.2022

Kedi çene aknesi, kedilerde oldukça yaygın bir cilt sorunudur. Çene aknesi, bir kerelik bir ...

Selkirk Rex

04.03.2022

Kıvırcık tüyleriyle dikkat çeken Selkirk Rex cinsi kedilerinin, bıyıkları bile ...

Kedilerin Sevmediği Kokular

07.04.2023

Kedilerin burunları hassastır. İyi koku alırlar, kokularla bulunduğu yeri tanırlar. Kediler ...

Sıradan Kedi Yoktur

17.12.2021

Kedilerin sıradan ve hepsinin aynı özelliklerde olduğunu mu düşünüyorsunuz? Hepsinin ayrı ...

Kediniz Hiperaktif Mi?

02.08.2022

Hiperaktif, yerinde duramayan, oyun oynamaktan sıkılmayan çok hareketli bir kediniz mi ...

Kedinizin Ağız Hijyeni

15.11.2021

Kedilerin ağzını temiz tutmak gerçekten önemlidir, aksi takdirde plak ve bakteri birikebilir ...

Sincaplar

26.10.2021

Sincaplar omurgalı canlılardır. Ormanlık ve çalılık bölgelerde yaşarlar, bazen insanlar ...

Bombay Kedisi

20.01.2023

Lakabı ‘siyah panter’ olan Bombay kedileri 1970’li yıllarda ortaya çıkmıştır. Amerikan ...