Zambaklar Kediler İçin Öldürücü Olabilir!

Zambaklar Kediler İçin Öldürücü Olabilir!

Kediler için zehirli olan en yaygın iç ve dış mekan bitkilerini bilmek, kedinizin hayatını kurtarabilir. Zambakların, evlerde ve saksılarda yetiştirilen türlerinin, kediler için öldürücü olabileceği ortaya çıktı. Zambak bitkisinin tüm parçaları kediler için zehirli, ancak bitkinin çiçekleri özellikle daha zehirlidir.

Daily Democrat’ın haberine göre; kimyagerler tarafından yapılan araştırmada, zambak bitkisinde bulunan bir maddenin, kedilerde ölümcül böbrek hastalıklarına yol açtığı açıklandı. Zambak yapraklarının kediler tarafından ısırılması ya da polenlerin yalanmak suretiyle bünyeye alınmasının, ya da zambakların bulunduğu vazodaki suyun, kediler tarafından içilmesinin bu rahatsızlıklara davetiye çıkardığı bildirildi. Özellikle Paskalya zambağı, Yıldız zambak ve Asya zambağının en tehlikeli zambak türleri olduğu belirlendi.

Bazı kedilerin zambak toksinlerine karşı daha duyarlı olduklarını ve böbreklerde görülen rahatsızlıkların da kedilerden kedilere değişebildiğini açıklayan San Diego Veteriner Tıp Merkezi veteriner hekimlerinden Julie Fischer, kimi kedilerin zambak toksinlerinden dolayı derhal hayatlarını kaybettiği, kimi kedilerin ise yatalak olarak birkaç gün içerisinde hayatlarını kaybettiklerini açıkladı.

Evinizi bir kediyle paylaşıyorsanız, onların sağlığı her şeyden önemli olmalıdır. Evinizde yetiştirdiğiniz bitkilerin kediniz için toksik olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Evcil dostunuz böyle bir durumdan zehirlenirse vakit kaybetmeden veteriner hekiminize ulaşın.

13/06/2022

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Tokyo’nun Dev Kedisi

09.07.2021

Tokyo’da Shinjuku Tren İstasyonu’ndan çıkanları meydandaki gerçekçi dev Calico kedi ...

Kedim Ünlü Olmak İstiyor

29.06.2021

Kedinizin fotoğrafları, videolarıyla dolu bir galeriniz var biliyoruz! Kediciler, onun her ...

Kedinize Bunları Yapmayın!

29.08.2021

Kedinizle çok ilgilenmek istiyor, onu çok seviyorsunuz ama bazen doğru olduğunu düşünürken, ...

En Büyük Kedi Cinsleri

09.08.2023

Büyük kedi cinsleri dendiğinde aklımıza ilk olarak kaplanlar, aslanlar, çitalar ve pumalar ...