Kedinizi Günde 1 Kere Besleyin!

Kedinizi Günde 1 Kere Besleyin!

Kanada'da yapılan yeni bir araştırma kedicileri şaşkına uğratabilecek sonuçlar verdi.

Araştırmaya göre, günde 1 kez beslenen kediler, sık sık beslenen kedilere oranla, beslenme konusunda daha mutlu. Üstelik tek öğünle beslenmeye alışan kediler yemek için daha az yalvarıyor. Yapılan yeni çalışmaya göre, kedileri tek öğünle beslemek bazı kedilerde doygunluk sağlarken bazılarında işe yaramayabilir.

Yemek için daha az yalvarıyorlar

PLOS One isimli bilimsel dergide yayınlanan yeni bir araştırma, kedilerin beslenme şekli hakkında yeni bir düzenleme yapmamız gerektiğini ortaya koydu. Kanada'daki Guelph Üniversitesi'nden hayvan besleme uzmanları, her gün büyük bir öğün yiyen kedilerin, az ama sık beslenen kedilerden daha çok tatmin olduğunu ve yemek için daha az yalvardığını ortaya koydu.

Tek öğün yiyenlerin iştah düzenleyen horonları daha yüksek seviyede

Independent Türkçe'de yer alan haberde, her gün tek bir öğün yiyen kedilerin iştah düzenleyici hormonlarının daha yüksek seviyede olduğu görülürken, araştırmacılar bu hayvanların daha çok tatmin olduğunu söyledi. Yağ depolarını eritebilen bu kedilerin kas geliştirmek için de daha fazla proteine sahip olduğu gözlemlendi.

21 gün boyunca bir öğün verildi

Evlerde yaşayan ve ortalama ağırlıkları 4 kilo 340 gram olan 8 kedi üzerinde yapılan araştırmada, deneklere önce 21 gün boyunca günde bir öğün verildi. Geçiş döneminde 6 gün boyunca günde iki kere beslenen bu kedilere, sonraki üç haftada da her gün 4 kere mama verildi.

Sağlık durumları bu kadar detaylı analiz edilmemişti

Çalışmanın yalnızca 8 kediyle yapılması soru işaretlerine neden olsa da fiziksel aktivite, enerji harcaması ve iştah düzenleyici hormonlara bakılması sonuçları kuvvetlendiriyor. Guelph Üniversitesi'nden Kate Shoveller, daha önceki çalışmaların kedilerin davranışına odaklandığını ve sağlık durumlarını bu kadar detaylı analiz etmediğini ifade etti.

"Bu araştırma kedi sahiplerini şaşırtabilir"

Araştırmacılardan Adronie Verbrugghe de "Bu sonuçlar veteriner hekim camiasını ve evcil dostlarını her seferinde az mama vererek, günde birden çok kere beslemeleri söylenen kedi sahiplerini şaşırtabilir" dedi.  Daha detaylı araştırmalar yapmayı planladıklarını ifade eden Verbrugghe, "Bu yaklaşım bazı kedilerde doygunluk sağlarken bazılarında sağlamayabilir" diye uyarıda da bulundu.

31/01/2023

Keditörün Önerisi

Kedinize Adını Öğretin

26.11.2021

Kediler özgür, bağımsız canlılardır. Eğitime köpekler kadar yatkın değillerdir. Yavru ...

Kediler Alemi

Kediler Rüya Görür Mü?

22.03.2023

Kediler uyurken kuyruklarını sallaması, ayaklarında, patilerinde ve bıyıklarında ani ...

Kedilerde Astım

04.02.2023

Kedilerde sıkça karşılaşılan astım ve kronik bronşit olarak adlandırılan solunum yolu ...

Tokyo’nun Dev Kedisi

09.07.2021

Tokyo’da Shinjuku Tren İstasyonu’ndan çıkanları meydandaki gerçekçi dev Calico kedi ...

Pire - Esra Bandırma

16.02.2021

İnsan popülasyonunun gün geçtikçe artıyor oluşu, dünyamızı daha kalabalık hale ...

KedVet Fransız Basınında

13.05.2020

Veteriner hekim Dr.Tarkan Özçetin, Alnas'a şöyle açıkladı: “Kedi severlerin ve kedilere ...