İnsanlar Ve Kedilerin Ortak Özellikleri

İnsanlar Ve Kedilerin Ortak Özellikleri

İnsanları genellikle maymunlara benzetirler. Ancak kedilerin de biyolojik, fiziksel ve psikolojik olarak insanlarla birçok benzerliği paylaştığını biliyor muydunuz?

Genler

2007'de yapılan bir genom çalışması, bir kedideki genlerin yaklaşık %90'ının insan genlerine benzer olduğunu açıklamıştı.

Beyin

Tufts Üniversitesi Profesör Dr. Nicholas Dodman, kedi beyinlerinin gri ve beyaz maddeden oluştuğunu açıklıyor. Profesöre göre kediler de insanlar gibi, serebral kortekslerinin temporal, oksipital, frontal ve parietal loblarına sahiptirler.  Dr. Dodman: "Kısmen nörotransmitterlerin benzerliğinden dolayı kediler, insanlarla aynı kalıpta düşünüyor gibi görünüyor... Kediler, temel beş duyudan girdi alır ve bu verileri tıpkı insanlar gibi işler."

Hatıralar

Kedilerin ayrıca kısa ve uzun süreli hafızaları vardır. Dr. Dodman bir kitabında, kedilerin hatıraları olduğunu güzel bir hikaye ile anlatmıştır. Hikayeye göre, evinde bir yatak odasında vefat eden sahibine çok bağlı bir kediyi anlatıyor. Sahibi öldükten sonra, kedi tam bir yıl boyunca yatak odasına girmeyen kedi, sahibinin ölüm yıl dönümünde odaya girip, yatağın üzerine çıkmış. Bu etkileyici hikaye ile kedilerin hatıraları olduğunu bizlere aktarmıştır.

Dr. Dodman: ‘’Bir keresinde, açtığım bir kapıya, neredeyse kedimin bacağına kapatıyordum. Ertesi gün kapıyı açtığımda o tatsız olayı hatırladığını ve o kapıya yaklaşırsa tekrar olacağından korktuğunu göstererek, benden saklandı.’’

Bağlantı ve Sevgi

Kediler hakkında mesafeli olduğunu söylense de, insanlarla aynı türden şefkat ve arkadaşlığa ihtiyaç duyan, sosyal canlılar oldukları bilinmektedir. Tıpkı insanlar gibi, her biri sevgisini farklı şekillerde gösterir.

Kediler sevgi söz konusu olduğunda, yakın fiziksel temastan hoşlanırlar. Ancak bu her zaman mümkün değildir. Tıpkı tüm insanların fiziksel temastan hoşlanmadığı gibi, kedilerinde bazen sevgilerini, yakınlarda olma, rahat bir vücut duruşu ile yatma, mırıldanma veya yavaş göz kırpma şeklinde gösterebilirler.

Hastalık

Kediler, obezite, diyabet, kalp hastalığı, tiroid hastalığı ve kanser gibi “insan” hastalıklarından muzdariptir. Tıpkı insanlar gibi şeker hastalığı, kanser, böbrek hastalığı olan kediler vardır.

Kalp kırıklığı

Kedilerin ve insanların duygusal olarak benzer olduğu bir diğer alan, kayba nasıl tepki verdikleridir. Sahibini kaybeden bir kedi, tıpkı insanlar gibi yas tutar.

Keditörün Önerisi

18 Mart Çanakkale Zaferi

18.03.2021

Çanakkale Zaferi'nin 106. yıl dönümünde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve vatan için ...

Kediler Alemi

Kediler Neden Esner?

21.01.2022

Suratları birbirinden tatlı haldeyken bir anda ağızlarını kocaman açıp esnemeleri, sadece ...

Bıyık Stresi Nedir?

08.11.2021

Kediler doğanın en kusursuz eserlerinden biridir. Evcil dostlarımız sevimli ve estetik ...

Yeni Ev ve Kediler

22.07.2021

Mama kabının yerinin değişmesine dahi strese giren kediler, ev ortamı değiştirdiklerinde zor ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER