"Selam, ben Balım. Mucizelerle dolu bir hayat hikayem var" - Serra Karabaş

Annem beni kardeşlerimle birlikte kışın çok zor şartlarda bir arabanın altında doğurmuş. Doğum sırasında soğuktan dolayı kardeşlerimin hepsi hayatını kaybetmişler. Keşke onları tanıyabilseydim en azından birlikte bir oyun oynayabilseydik çok isterdim. Bense soğuktan donmak üzereyken bir hayvanseverin bizi bulup, veteriner kliniğine götürmesiyle hayata tutundum..

Klinikte 3 ay boyunca annemle beraber kaldım. Bu süre içinde dünyaya alışmaya çalıştım. 3 ayın sonunda bizi sahiplendirmek istediler. Yeni bir ailem olacağı için mutluydum aslında ama nasıl birileri olacağını da düşünüyordum.

Ben bizi sahiplenmek isteyen birilerinin olacağını düşünürken, hiç beklediğim gibi olmadı. İşte hayatın zorlukları tam da burada başladı benim için..

Bir barınağa bıraktılar bizi, barınakta çok korkuyordum. Ufacık bedenimle, kocaman köpeklerin seslerinden, bakışlarından ürkmemek imkansızdı. Annem yanımda olduğu için bir nebze de olsa içim rahatlasa da buradaki arkadaşlarımın yaşadıklarını dinledikçe insanların ne kadar bencil olduğunu düşünüyordum. Hepimiz çok depresiftik, kimi arkadaşımın ailesi yeni eve taşınırken onu terk etmiş, kimisinin ailesi onun bu kadar büyüyeceğini tahmin etmiyormuş, kimisi de onunla artık ilgilenemiyor diye buraya bırakmış..

Ama hiç kimse bizim gözümüzden düşünmüyor ki. Barınakta yaşamanın ne kadar zor olduğunu ufacık bir kafeste her gün vakumlu hortumla atıkların temizlendiğini ya da kapının altından sadece bir kap mama verildiğini...

Eğer ki şanslıysanız, barınağa yeteri kadar gönüllü gelirse onların dikkatlerini çekmeye çalışırsınız.

Ama ya gelmezse...

Maalesef siz insanlar değişmedikçe barınakların hâlâ bu şekilde olacağı gerçeğinden, etkilediğiniz hayatların sadece bir kedinin ya da köpeğin hayatından ibaret olmadığını bilmiyor oluşunuzdan nefret ediyoruz.

Ben şanslı olan kısımdaydım ve bir gönüllü beni sahiplendi. Burada yaşananları duydukça bende insanlara karşı hep önyargılıydım. Aileme alışmam kolay olmadı ama sonunda hayatım çok değişti ve barınakta yaşadıklarımı asla ama asla unutamıyorum.

Annem ise barınağın o koşullarında sağlıklı kalmayı başaramadı.

Şimdi yeni ailemleyim ve çok mutluyum. Sarman olduğum için bana da sürekli "Balsın sen!" dedikleri için adımı da Balım koydular.

Karşılık beklemeden sevmeyi öğretmişim onlara, bu dünyada kimse olmasa bile onların yanında olacak evlatlarıymışım. Huzurmuşum. Mutluluk kaynağıymışım. Hayata bağlıyormuşum onları. Herkesin yaşaması gereken muhteşem bir duyguymuş bu 'kedi sevgisi'

Ailemin bana bunları demesiyle çok mutlu oluyorum ve her ne kadar geçmişte yaşadıklarım çok zor da olsa kendimi şanslı hissediyorum.

İyi ki ailemi hayatıma almışım, iyi ki benim insanlarım olmuşlar.

Balım'ın hayat hikayesi böyleydi. Dışarıda Balım'ın yaşadığı duyguları yaşayan binlerce hayvan var. Keşke barınaklarda yaşam savaşı veren bütün hayvanlar sonunda Balım'la aynı duyguları yaşayabilse...

Belki içinizden biri bu yazımı okuyup, barınaktan bir hayvanı kurtarmak istiyorum der.

İşte o zaman bu yazıyı iyi ki yazmışım derim..

25/08/2021

Keditörün Önerisi

Lemurlar

05.10.2021

Lemurların, nesli tükenmekte olduğu için sayısı oldukça az ama bir o kadar da kıymetlidir. ...

Kediler Yıkanır Mı?

20.04.2023

Minik dostlarımız istisnalar dışında suyu pek sevmezler. Onları stres ve korkuya sürükler. ...

Sen Nereye Ben Oraya

22.06.2023

“Beni güne mırmırım başlatıyor, hatta yatak odasından mutfağa giderken miyavlayarak ...

Kediler Alemi

Kedim Beni Seviyor Mu?

26.06.2021

Kedilerin cinsleri, karakterleri, fiziki yapıları birbirlerinden farklıdır. Kimi kediler çok ...

PASAPORTLU PATİLER!

06.09.2023

Hayvan sahipleri için uzun süreli seyahatlerin vazgeçilmezi, en yakın dostlarının da ...

Kedinize Adını Öğretin

26.11.2021

Kediler özgür, bağımsız canlılardır. Eğitime köpekler kadar yatkın değillerdir. Yavru ...

Kediler sahiplerini korur mu?

25.04.2024

Korumacı evcil hayvanları dendiğinde aklımıza ilk olarak hiç kuşkusuz köpekler gelir. Ancak ...

Kediyle Tilkinin Dostluğu

10.07.2021

Suriye’deki Ernesto Barınağı’nda farklı tür hayvanların bir aradaki uyumu dikkat çekti. ...

Kediler Neden Kusar?

28.04.2023

Kediler, vücutları ve ruhları kadar naif ve hassas bir sindirim sistemine sahiptirler. Sık sık ...