YENİLER >

Kedi Dostluğu Otizmli Çocuklar İçin Faydalı

Kedi Dostluğu Otizmli Çocuklar İçin Faydalı

Yapılan araştırmalar, bir kedi evlat edinmenin otizmli çocuklar için büyük bir fark yaratabileceğini kanıtlıyor.

Journal of Pediatric Nursing'de yayınlanan araştırmada, 6-14 yaş arası otizmli çocukları olan 11 aileyi inceleyen araştırmacılar, gelişimsel bozukluğu olan çocukların evde bir kediyle beraber yaşadığında empati duygusunun geliştiğini ayrıca daha az ayrılık kaygısı, dikkat eksikliği ve hiperaktivite sergilediklerini farketti.

11 aile, barınaktan özellikle sakin mizaçlı kediler evlat edindi ve 18 hafta boyunca izlendi. Her altı haftada bir çocukların sosyal becerilerini ve kaygılarını ve ayrıca ebeveynlerin ve çocuklarının yeni evcil hayvanlarına ne kadar iyi bağlandıklarını değerlendirmek için anketler yapıldı.

Otizmli çocuklar sadece sosyal becerilerinde gelişme görmekle kalmadı, hem çocuklar hem de ebeveynleri kedileriyle güçlü bağlar kurdular ve bu bağ zamanla kuvvetlenmeye devam etti.

Araştırmayı yöneten Missouri Üniversitesi Araştırma Merkezi'nden araştırmacı bilim insanı; "Bu araştırmanın sonuçlarının, daha fazla aileyi kedi sahibi olmaya teşvik etmesine ve daha fazla sahipsiz kedinin, sevgi dolu yuvasını bulmasına yardımcı olacağını umuyoruz." diye ekledi. Araştırmacılar, bulguların evcil kedilerin otizmli çocuklar üzerindeki etkisine dair daha geniş bir çalışmayı gerektirdiğini söylüyor.

Keditörün Önerisi

Kahraman Kedi

17.04.2021

Yavru kediyken bir kutuda nehre atılan kedi, onu kurtaran ve evine alan sahibinin epilepsi ...

Kediler Alemi

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER