Evdeki Tehlike

Evdeki Tehlike

Birçok kedici, antifriz, zehirli bitkiler ve bazı yiyecekler gibi evcil dostlarımıza yönelik tehlikelerin farkındadır. Bununla birlikte, birçok günlük ev eşyası evcil dostlarımız için ciddi tehlike oluşturabilir.

Evdeki Kimyasallar

Temizlik ürünleri genellikle oldukça zehirli kimyasallar içerir, bu nedenle bunların evcil dostunuzdan güvenli bir şekilde uzak tutulmasını sağlamalısınız. Evcil hayvanlar ayrıca antifriz kokusunu ve tadını sever, bu nedenle kapları sıkıca kapatın ve dökülenleri silin. Ulaşamayacakları yerlerde saklayın.

Elektrik Kabloları

Elektrik kablolarından elektrik çarpması veya yanma, yavru köpekler ve yavru kediler için belirgin bir risktir, çünkü minikler bir şeyleri yaşlı kedi ve köpeklerden daha fazla çiğneme eğilimindedir, bu nedenle genç evcil hayvanlar her zaman dikkatle izlenmeli ve elektrik kablolarına maruz kalma en aza indirilmelidir.

Zehirli Bitkiler

Dieffenbachia, fil kulağı zambaklar ve örümcek bitkileri dahil birçok ev bitkisi zehirlidir. Bu tür zehirli bitkileri çıkarın veya asılı sepetlerde ulaşamayacakları bir yere koyun. Sarmaşık ve zakkum gibi birkaç dış mekan bitkisi de evcil hayvanlar için zehirli olabilir.

Pencereler ve Balkonlar

Düşmelere karşı korumak için pencerelere file veya tel taktırabilirsiniz. Ayrıca mümkün olduğunca evcil dostlarınızın balkon ve pencerelere çıkmasına izin vermeyin.

İnsanlar İçin Olan İlaçlar

Evcil hayvanınıza sadece veteriner hekimler tarafından reçete edilen ilaçları verin. İbuprofen ve parasetamol gibi insan ağrı kesicileri, evcil dostlarımız için ölümcül olabilir. Vitamin ve mineral takviyeleri de potansiyel olarak tehlikelidir, bu nedenle bu ilaçları onların ulaşamayacağı bir yerde tuttuğunuzdan emin olun.

Reçeteli Evcil Hayvan İlaçları

Evcil dostunuza, veteriner hekimi tarafından ilaç reçete edilmişse, ambalaj üzerindeki talimatları dikkatlice uyguladığınızdan emin olun ve emin değilseniz, veteriner hekiminizden yardım alın. İlaç lezzetli olacak şekilde tasarlandıysa, kedinize çok cazip gelebileceğinden dikkatli saklandığından emin olun.

Piller

Evcil hayvanınız bir pili çiğner ve delerse, kimyasal yanıklara ve ağır metal zehirlenmesine neden olabilir. Bu, özellikle önce çiğneyip sonra yutarsa tehlikelidir. Piller, bütünüyle yutulduğunda da tıkanmaya neden olabilir. Tüm piller zehirlidir, bu nedenle evcil dostunuzun çiğnediğinden veya yuttuğundan şüpheleniyorsanız, acilen veteriner hekiminize başvurun.

Madeni Paralar

Madeni paralar, özellikle yutulduğunda hayvanlar için toksik olan çinko ile yapıldığı için evcil dostunuzdan uzak tutmalısınız.

Plastik Torbalar

Plastik torbalar boğulma tehlikesi yaratabileceği için, erişilemeyecek şekilde saklanmalarını sağlayın.

Karbonmonoksit

Tıpkı insanlar gibi, evcil hayvanlar da karbonmonoksit zehirlenmesine karşı savunmasızdır, bu nedenle yakıtla çalışan ısıtıcıların doğru şekilde bakımının yapılmasını sağlamalıyız. Bu, özellikle kediniz kombinin yanında veya karbonmonoksitin mevcut olabileceği başka bir alanda uyuyorsa önemlidir. Karbonmonoksit zehirlenmesinden şüpheleniyorsanız, evcil hayvanınızı derhal temiz havaya çıkarın ve veteriner hekiminize başvurun. Kedinizde yaygın görülen semptomlardan uyuşukluk ve halsizlik görülebilir. Çoğu hırdavatçıdan karbonmonoksit detektörleri satın alarak önleminizi alabilirsiniz.

Çamaşır Makineleri ve Kurutucular

Evcil dostlarımız kapalı alanlara, kutulara bayılır. Çamaşır makinesini de uyumak için tercih edebileceğini unutmayın. Kediniz için çamaşır makinesini ve kurutma makinelerini kapalı tutun. Yük koymadan önce daima kontrol edin.

Evcil dostunuz bunlardan herhangi biri nedeniyle zarar görürse lütfen en kısa sürede veteriner hekiminize başvurun.

06/01/2023

Keditörün Önerisi

Nazar - Ferhan Yüksel

15.02.2021

Kedinizin genel beden tipini, potansiyel hastalıklarını ve ilerleme derecesini gözlerinden ...

Kediler Alemi

Oyuna Davet

13.01.2023

Kabul edelim, kediler genellikle uykuya düşkünlükleriyle bilinirler. Köpeklere kıyasla enerji ...

Kedilerde Yüksekten Düşme

12.08.2022

Özellikle bahar ve yaz aylarında, açık bırakılan pencere ve balkon kapıları kediler için ...

Yaban Kedileri Geri Döndü

05.08.2021

Yaban kedileri yüzyıllar sonra Hollanda’ya geri döndü. Avlanma ve orman sayılarının ...

Köpeklerde Havlama

07.08.2021

Köpekler yavruyken, homurdanma ve sızlama gibi sesler çıkarır. Peki, köpekler ne zaman ...

Evcil Dostu Ölene Yas İzni

29.03.2023

Kediciler iyi bilir ki kediler sıradan canlılar değildir. Onlarla kurulan kuvvetli bağ ile ...

Kediler Müzik Dinler Mi?

28.11.2021

Müzik açıkken, kediler bu durumdan rahatsızlık duyar mı? Ya da müzik onları rahatlatır ...

OYUNCU KEDİCİKLER TOP 5

01.08.2023

Kedicikler genellikle miskin miskin yatmaları ve tembellikleri ile nam salmışlardır. Köpeklere ...