Kedi Zekasını Anlamak

Kedi Zekasını Anlamak

Geçenlerde 5 yaşındaki bir çocuğa neden kedileri sevdiğini sordum. "Çok tatlılar" diye yanıtladı. "Ama ben daha çok köpekleri severim. Onlar akıllılar" diye ekledi. Bunun akıllıca bir cevap olduğunu düşünerek başımı salladım.

Polis köpekleri, askeri köpekler, uyuşturucu dedektör köpekleri, itfaiye köpekleri ve terapi köpekleri olarak hizmet ederler. Hatta filler, katırlar, yunuslar ve deniz aslanları da askeriyeye hizmet etmiş hayvanlardır. Ancak polis kedileri ve askeri kedilere nedense nadir rastlanır.

Ama bu kedilerin aptal olduğunu göstermez. Beyinleri bizimkiyle karşılaştırıldığında küçük olabilir, vücut kütlelerinin yalnızca yüzde 0,9'unu kaplar, bu oran ortalama bir insanda yaklaşık yüzde 2 ve ortalama bir köpekte yaklaşık yüzde 1,2'dir. 

Ancak boyut her zaman önemli değildir. 20.000 yıldan daha uzun bir süre önce nesli tükenen hominidler olan Neandertaller, Homosapiens'ten daha büyük beyinlere sahipti, ancak muhtemelen hayatta kalma oyununda onları yenen Homosapiens'ten daha akıllı değillerdi.

Yüzey katlanması ve beyin yapısı, beyin boyutundan daha önemlidir. Köpeklerin beyinlerinden farklı olarak, kedilerin beyinleri inanılmaz bir yüzey kıvrımına ve bizimkine yaklaşık yüzde 90 benzer bir yapıya sahiptir. Kedilerin beyin korteksi, köpeklerinkine göre daha büyük ve daha karmaşıktır. Serebral korteks, beynin bilişsel bilgi işlemeden sorumlu kısmıdır. Bir kedinin serebral korteksi, köpeklerinkinin yaklaşık iki katı nöron içerir. Kedilerde 300 milyon nöron varken, köpeklerde yaklaşık 160 milyon nöron vardır . Aslında, kedilerin beyin korteksinin bir parçası olan beyinlerinin görme alanlarında insanlardan ve diğer birçok memeliden daha fazla sinir hücresi vardır.

Serebral korteks, rasyonel karar verme ve karmaşık problem çözme merkezidir. Aynı zamanda duyulardan ve duygusal işlemlerden gelen girdileri de yorumlar. Eylemin planlanmasında, dilin yorumlanmasında (veya diğer iletişim türlerinde) yer alır ve kısa süreli ve uzun süreli belleğin depolanmasından sorumludur. Kedilerin anıları köpeklerden daha uzun sürer, özellikle de görmekten çok yaparak öğrendiklerinde..

Kediler bu kadar zekiyse, neden onları polis kedileri veya askeri kediler olarak kullanmıyoruz? 

Bunun bir nedeni var: Kediler köpeklerden daha dürtüseldir ve çok daha az sabrı vardır. Sinir bozucu durumlara uzun süre kolayca tahammül etmezler. Bir faaliyet onlara açıkça ödül vermiyorsa, başka bir şey yapmayı tercih ederler. Köpekler, sahiplerinin yüzünde bir gülümseme için neredeyse her şeyi yaparlar. Köpekler, kedilerden açıkça daha yüksek bir sosyal IQ'ya sahiptir, ancak kediler gerçekten isterlerse daha zor bilişsel sorunları çözebilirler.

Kediler bu kadar zekiyse, neden onları polis kedileri veya askeri kediler olarak kullanmıyoruz? Belki de insanlar tarafından köleleştirilemeyecek kadar akıllı oldukları içindir. 

Kaynak: Psychology Today

Keditörün Önerisi

Sıradan Kedi Yoktur

17.12.2021

Kedilerin sıradan ve hepsinin aynı özelliklerde olduğunu mu düşünüyorsunuz? Hepsinin ayrı ...

Kedilere Layık Unvanlar

02.10.2021

Kediler cins ve karakter özellikleri bakımından birbirlerinden farklı canlılardır. Her ...

Kediler Alemi

Kirli Derslere Katılıyor

19.10.2021

Trabzon'un Ortahisar ilçesinde yaşayan 63 yaşındaki Hatice Özkan'ın, torununa doğum ...

Milli Gurur

03.08.2021

Zeki, çevik ve ahlaklı kadın sporcularımızla kızlarımızla gurur ...

Meraklı Şimal - Nuray Erman

15.03.2021

Bu kadın benden ne istiyor anlayamadım bir türlü. Beni aldı ensemden tuttu o hiç sevmediğim ...

Baskınlık Problemleri

18.02.2021

Sosyal olarak dengeli bir evde kediler baskınlık ilişkileri geliştirirler. Eğer kediler ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER