YENİLER >

Kedi Zekasını Anlamak

Kedi Zekasını Anlamak

Geçenlerde 5 yaşındaki bir çocuğa neden kedileri sevdiğini sordum. "Çok tatlılar" diye yanıtladı. "Ama ben daha çok köpekleri severim. Onlar akıllılar" diye ekledi. Bunun akıllıca bir cevap olduğunu düşünerek başımı salladım.

Polis köpekleri, askeri köpekler, uyuşturucu dedektör köpekleri, itfaiye köpekleri ve terapi köpekleri olarak hizmet ederler. Hatta filler, katırlar, yunuslar ve deniz aslanları da askeriyeye hizmet etmiş hayvanlardır. Ancak polis kedileri ve askeri kedilere nedense nadir rastlanır.

Ama bu kedilerin aptal olduğunu göstermez. Beyinleri bizimkiyle karşılaştırıldığında küçük olabilir, vücut kütlelerinin yalnızca yüzde 0,9'unu kaplar, bu oran ortalama bir insanda yaklaşık yüzde 2 ve ortalama bir köpekte yaklaşık yüzde 1,2'dir. 

Ancak boyut her zaman önemli değildir. 20.000 yıldan daha uzun bir süre önce nesli tükenen hominidler olan Neandertaller, Homosapiens'ten daha büyük beyinlere sahipti, ancak muhtemelen hayatta kalma oyununda onları yenen Homosapiens'ten daha akıllı değillerdi.

Yüzey katlanması ve beyin yapısı, beyin boyutundan daha önemlidir. Köpeklerin beyinlerinden farklı olarak, kedilerin beyinleri inanılmaz bir yüzey kıvrımına ve bizimkine yaklaşık yüzde 90 benzer bir yapıya sahiptir. Kedilerin beyin korteksi, köpeklerinkine göre daha büyük ve daha karmaşıktır. Serebral korteks, beynin bilişsel bilgi işlemeden sorumlu kısmıdır. Bir kedinin serebral korteksi, köpeklerinkinin yaklaşık iki katı nöron içerir. Kedilerde 300 milyon nöron varken, köpeklerde yaklaşık 160 milyon nöron vardır . Aslında, kedilerin beyin korteksinin bir parçası olan beyinlerinin görme alanlarında insanlardan ve diğer birçok memeliden daha fazla sinir hücresi vardır.

Serebral korteks, rasyonel karar verme ve karmaşık problem çözme merkezidir. Aynı zamanda duyulardan ve duygusal işlemlerden gelen girdileri de yorumlar. Eylemin planlanmasında, dilin yorumlanmasında (veya diğer iletişim türlerinde) yer alır ve kısa süreli ve uzun süreli belleğin depolanmasından sorumludur. Kedilerin anıları köpeklerden daha uzun sürer, özellikle de görmekten çok yaparak öğrendiklerinde..

Kediler bu kadar zekiyse, neden onları polis kedileri veya askeri kediler olarak kullanmıyoruz? 

Bunun bir nedeni var: Kediler köpeklerden daha dürtüseldir ve çok daha az sabrı vardır. Sinir bozucu durumlara uzun süre kolayca tahammül etmezler. Bir faaliyet onlara açıkça ödül vermiyorsa, başka bir şey yapmayı tercih ederler. Köpekler, sahiplerinin yüzünde bir gülümseme için neredeyse her şeyi yaparlar. Köpekler, kedilerden açıkça daha yüksek bir sosyal IQ'ya sahiptir, ancak kediler gerçekten isterlerse daha zor bilişsel sorunları çözebilirler.

Kediler bu kadar zekiyse, neden onları polis kedileri veya askeri kediler olarak kullanmıyoruz? Belki de insanlar tarafından köleleştirilemeyecek kadar akıllı oldukları içindir. 

Kaynak: Psychology Today

Keditörün Önerisi

Yeni Yazarımız Emek Ekşi

16.10.2020

1997, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden bu temmuz ayında ...

Kediler Alemi

Kediler Neden Hapşırır?

19.08.2021

Kedilerin zaman zaman hapşırdıklarına hepimiz şahit olmuşuzdur.  Kediler de insanlar ...

Kedinizin İsmi Ne Olsun?

09.07.2021

Kedinizle bir yola çıktınız, artık beraber yaşamaya karar verdiniz. Ama bir şey eksik minik ...

Kedi Zekasını Anlamak

20.05.2021

Geçenlerde 5 yaşındaki bir çocuğa neden kedileri sevdiğini sordum. "Çok tatlılar" diye ...

Yaşa(t)mak - Yaren Çiçek

25.03.2021

Hayatta sadece kendimizi ve bize ait olan şeyleri sevmeyi bıraktığımız gün, her şeyin daha ...

Kedilerin Dolunay Korkusu

08.01.2021

Yapılan bir araştırmaya göre, kedilerin başına dolunay dönemlerinde ayın diğer ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER