Kediniz Neden Sizinle Uyumak İstiyor?

Kediniz Neden Sizinle Uyumak İstiyor?

Kediler neredeyse günün tamamını uyuyarak geçirebilir. Yaş almış kediler genç kedilere göre daha fazla uyur bu süre günün yaklaşık 20 saatini bulabilir. Eğer ilk defa bir kedi ile hayatı paylaşıyorsanız, “Kedim neden yanımda uyumak istiyor?” gibi sorular sormanız bir hayli olağandır. Öncelikle kedinizin sizinle uyumak istemesi yalnızca çok fazla uyumalarıyla ilgili değildir. Gelin sebeplerine beraber bakalım..

Güvende Hissetmek İçin

Kediler, biz insanların aksine uzun uyku döngülerine sahip değildir. Kedilerin bir uyku döngüsü ortalama 15 ile 30 dakikadır. Bunun sebebi; kedilerimizin vahşi atalarının doğada her an tehlikeye açık olmasıdır. Uyku döngüleri kısa olduğundan, kediler neredeyse hiçbir zaman derin uykuya geçmez ve her an harekete geçmeye hazır olurlar.

Yani kedilerin sahipleriyle uyumasının en önemli sebeplerinden birisi; güvende hissetme ihtiyaçlarıdır. Bir kedinin kucakta uyuması, “Seni seviyor, sana güveniyor ve en savunmasız olduğum anı seninle geçirmek istiyorum” anlamına gelir.

Isınmak İçin

Özellikle soğuk kış aylarında kediler vücut ısılarını dengelemek için ekstra sıcak uyku alanlarına ihtiyaç duyarlar. Kalorifer petekleri ya da sobalar çoğu zaman yeterli olsa da kedicilerin kucağı da hiç fena bir seçenek değildir!

Eğer kediniz yalnızca kış aylarında sizinle uyumayı tercih ediyorsa, “Kedim neden benimle uyuyor?” sorusunu sormuş olabilirsiniz. Sanırım sizin kediniz yalnızca işi düştüğünde sizinle uyumayı tercih ediyor.

Sosyal Bir Uyku İçin

Kediler oldukça sosyal canlılardır ve bu sosyallik onların uykularına dahi işlemiştir. Yeni doğan bir bebek kedi, annesinin vücut ısısından faydalanmak için günün tamamında ona sarılarak uyuyacaktır. Anne yemek aramak için yuvadan çıktığında ise tüm kardeşler birbirine sarılarak uyumaya devam edecektir. Ancak bu durum yalnızca bebeklik dönemiyle sınırlı değildir. Özellikle birlikte büyümüş kediler erişkinlik dönemlerinde dahi birbirlerine sarılarak uyuyabilirler. Bu, kedilerin güvende olmasını ve huzurlu hissetmesini sağlayan bir içgüdüdür. Kediler diğer kedilerle birlikte uyuyarak soğuk havadan ve yırtıcılardan korunabilirler.

Kedilerimiz hayatlarını bizler ile paylaştığından, bizler de onlar için güvenli ve koruyucu bir yuva olarak konumlanırız. Yani kediler neden sahipleriyle uyur sorusunun yanıtlarından birisi de; sosyal bir uyku çekmek içindir.

Bağ Kurmak İçin

Evlerimizde kediler için bir tehlike bulunmasa dahi atalarından onlara aktarılan içgüdüler, kedilerin her daim tetikte olmasına sebep olur. Kediler için en tehlikeli an uyudukları andır. Uyurken her ne kadar algıları açık olsa da sinsi bir avcıya karşı savunmasız durumdalardır.

Eğer kediler uyumak için sahiplerinin kucağını tercih ediyorsa; bu kedinin sahibiyle güven dolu bir bağ kurduğu anlamına gelir.

20/03/2023

Keditörün Önerisi

Kedi Aknesi Nedir?

30.12.2022

Kedi çene aknesi, kedilerde oldukça yaygın bir cilt durumudur. Çene aknesi, bir kerelik bir ...

Kedilerde Kulak Bakımı

21.10.2022

Kedilerde kulak temizliği, çoğunlukla düzenli olarak gerçekleştirilmesi zorunlu olmayan bir ...

Kediler Alemi

Kedici Rutini

21.07.2021

Kediciler gün içinde kedisine nasıl vakit ayırmalı, neler yapmalı, bir gününü minik ...

Kediler Neden Duvar İzler?

06.09.2022

Kedilerin bir çok ilginç davranış sergilediğini, kediciler oldukça yakından bilirler. Bu ...

Kediler Ve Rüyaları

02.11.2021

Uyurken hızlanan göz hareketleri, çıkardıkları ilginç sesler, seğiren bıyıkları ve ...

Kedilerde Yeme Bozuklukları

27.09.2022

Kedilerin çoğu yemek yemeyi sever. Özellikle evde yaşayan kedilerin çoğu, sokaktaki kedilere ...

SENİN PATİN HANGİSİ?

16.07.2023

SENİN PATİN HANGİSİ?Her kedinin pati rengi farklıdır. Peki bunu biliyor muydunuz?Biz ...