TAT MI KOKU MU?

TAT MI KOKU MU?

TAT MI KOKU MU?

Kediler benzersiz burunlara sahiptir. Hatta öyle ki her kedinin burnu birbirinden farklıdır. Tıpkı insan parmak izi gibi… Fakat her kedi burnunun tek bir ortak özelliği vardır. Detaylı koku alma ve kokuları analiz etme özelliği! Bu özellikleri ile kedicikler yemek seçerken tat değil koku beğenmek için çabalarlar. Bir kedicik kokusunu beğenmediği bir mamayı asla yemez.

Aynı zamanda insanların aksine, kedilerin çok fazla tat alıcısı yoktur. Kısacası gelişmiş bir burun, tat alıcısı az bir dil… Bu özellik kedilerde iştah durumunu da etkiler. Örneğin; ilginç bir şekilde, bir kedide solunum yolu enfeksiyonu varsa, ilk semptom iştahsızlık olacaktır. Eğer kedinizde iştahsızlık veya aşırı mama yeme problemleri var ise ilk gözlem koku alma davranışlarını takip etmek olmalıdır.

Eğer tüylü dostunuzda iştahsızlık sorunu yaşıyorsanız mamasını yedirmenin en iyi yolu, kedinin aromasından etkilenmesi için, mamayı hafifçe ısıtmaktır. Çünkü koku yoksa tat da yoktur. Mama yemekte nazlanan kediniz hoşuna gidecek bir mama kokusu aldığında sizi üzmeden sunduğunuz mamayı yiyecektir. Bu durum tıpkı insan yavrusuna sebze sevdirmek kadar emek ve gözlem isteyen bir süreçtir.

    Bunun yanı sıra kedinizde aşırı mama yeme ve aşırı kilo problemi yaşıyorsanız, veteriner hekime başvurmalısınız. Aynı zamanda diyet yaptırırken en sevdiği mamaların kokusunu artık çekici gelmeyecek şekle getirirseniz çok iştahlı olmayacaktır. Unutmayın kediler koku beğenmezse tat da beğenmez… Beslenme her canlıda olduğu gibi kedicikler için de hayati önem taşır. Kediler bizim en yakın dostumuz, kimi zaman bebeklerimiz bu nedenle beslenmelerine özen göstermek de bizim görevimiz. Fakat sadece evimizin en sevimli üyesi olan dostlarımız için değil, sokakta yaşamak zorunda kalan canlarımız için de mevsim koşullarını göz önüne alarak besleme yapmak görevimizdir. Bu görevi yerine getirirken de yine koku ve tat dengesini unutmamalıyız. Sokakta yaşayan canlara bozuk ve bakteri üreyen yemekleri sunmamalıyız. Kötü koku alsa bile aç olduğu için sunulan yemeği yemek zorunda kalan tüylü dostumuzun hastalanmasına neden olabilir.

Bu nedenle altın kural iyi koku, iyi mama!

16/07/2023

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Munchkin Kedisi

02.01.2022

Munchkin Kedisi genellikle çok sevimli, oyuncu, insana yakın duran, sempatik, akıllı ve kolay ...

KEDİ MÜZESİ AÇILDI!

05.10.2023

İstanbul Beşiktaş’ta doğa ve hayvan severler için 'Kedi Müzesi' açıldı. Beşiktaş ...

SENİN PATİN HANGİSİ?

16.07.2023

SENİN PATİN HANGİSİ?Her kedinin pati rengi farklıdır. Peki bunu biliyor muydunuz?Biz ...

Beyaz Saray'a Kedi Geliyor

28.11.2020

ABD’de 3 Kasım tarihindeki başkanlık seçimlerinde ipi göğüsleyen Demokrat aday Joe Biden ...