Kedinize bakması için bir robota güvenir misiniz?

Kedinize bakması için bir robota güvenir misiniz?

Nottingham Üniversitesi'nden bilim insanları ve Blast Theory'den sanatçılar tarafından organize edilen Cat Royale isimli bir proje kapsamında, iki kedi ve bu iş için özel olarak eğitilmiş bir robot kol 12 gün boyunca bir arada yaşadı. Robotların kedilerin bakımını üstlenip üstlenemeyeceği test edildi.

Kedilerin yapay zekalarla harmoni içinde yaşadığı bir ütopyaya hazır mısınız? Günlük pek çok işimizi yapay zekaların üstlenmesine izin veriyoruz. Peki, kedinizi akıllı bir robota emanet eder miydiniz? Nottingham Üniversitesi Profesörü Steve Benford ve meslektaşları, bunun iyi bir fikir olup olmadığını test etmek için kolları sıvadı.

Robotların evimizi temizlemekten kargo teslimatına kadar hayatımızın içinde olduğunu söyleyen Benford, “Bunu yaparlerken kaçınılmaz olarak hayvanlarla etkileşime girecekler ve bu karşılaşmalar çoğunlukla plansız olacak,” diyor. Benford’a göre bu karşılaşmaları planlı hale getirebilmek ve hatta hayvanlara hizmet edecek robotlar tasarlamak mümkün.

Bu fikir üzerine, ekip kedilerin hayatlarını oyun yoluyla zenginleştirmek için evcil bir robot tasarladıkları Cat Royale projesini oluşturdu. Cat Royale, 2023 yılında Avustralya'nın Brisbane kentindeki Dünya Bilim Festivali'nde lansmanı yapıldı ve o zamandan beri turneye çıkıyor; hatta proje yaratıcı deneyimi nedeniyle kısa süre önce Webby ödülünü kazandı.

Her kediye özel aktivite

Muhafazalı bir ortamda bir robot kolun etrafına kediler için her ihtiyaçları düşünülerek bir yaşam alanı kuruldu. Kedilerin konforunu ve güvenliğini sağlamak için projenin tasarımına başından itibaren hayvan refahı uzmanları dahil oldu. Bu alana Pumpkin, Ghostbuster ve Clover isimli üç kedi yerleştirildi. Kedilerin 12 gün boyunca burada vakit geçirmeleri sağlandı.

Odanın ortasında yapay zeka tarafından kontrol edilen ve bilgisayarlı görüş sistemine bağlı bir robot kolu vardı. Yapay zeka her birkaç dakikada bir robota kedilere bir oyun sunması talimatını veriyordu. Zamanla her kedinin en çok hangi oyunları sevdiğini öğrendi. Böylece her kedinin iyi vakit geçirebilmesini sağladı.

Cat Royale'i geliştirmek ve incelemek için Blast Theory ile birlikte çalışan araştırmacılar, robotların tasarımı ve kedilerle olan etkileşimleri hakkında önemli bilgiler edindiler. Yapay zeka ve evcil hayvan etkileşiminde önemli bir aşama kaydettiklerini düşünen ekip elde ettikleri sonuçları Hawaii'deki CHI 2024 konferansında sundular.

Kaynak: Sci news

15/05/2024

Keditörün Önerisi

KEDİCİKLERİN GÖZLERİ

10.08.2023

Kedilerin gözleri ile insanların gözleri arasında birçok ortak özellik vardır. Aynı ...

Kediler Alemi

Kedilerin Burnu Neden Akar?

27.12.2022

Kediler bizler gibi konuşamadıkları için sağlık durumları konusunda bilgi sahibi olabilmenin ...

Maymunlar

30.08.2021

İnsanlar tarafından merak uyandıran ve büyük sevgi toplayan maymunlar, görünüşleri ...

Kedinizi Tanıyor Musunuz?

17.01.2023

Yetişkin kedilere dört çeşit uyarıcının mama, oyun, koku ve insanla ilişkisi sunulduğu bir ...

Kedilerde Alopesi

07.04.2023

Kediler tüm yıl boyunca tüy dökeceklerdir, ancak yaz ve sonbaharda daha fazla tüy kaybetme ...

Kedimin Kilosu Normal Mi?

23.03.2023

Kedim çok zayıf ya da çok kilolu, ideal kilosu ne olmalı? Dediğinizi duyar gibiyiz. Kediciler ...

Kedi - Maurice Carame

12.10.2020

Kedi gözlerini açtı, Güneş girdi içeri. kedi gözlerini kapadı, Güneş içerde ...

Kedilerde Aşının Önemi

30.05.2022

Kedinizin sağlıklı, iyi bir hayat sürebilmesi için onlara neyin iyi geldiğini bilmeli ve ona ...

Kedi Zekası - Alp Akoğlu

21.01.2021

Eğer zekayı “bilgi alma, hatırlama ve sorunlara çözüm bulma” şeklinde tanımlarsak, ...