Kedi Bakımıyla İlgili Bilmesi Gerekenler

Kedi Bakımıyla İlgili Bilmesi Gerekenler

İlk kez bir kedi ile yaşayacaksanız kedi bakımı hakkında bazı önemli bilgilere hakim olmalısınız. Bu bilgiler kedinizin hem daha mutlu hem de çok daha sağlıklı olmasını sağlayacak.

Tüylerini düzenli tarayın

Kediler, özel dilleri sayesinde kendilerini temizler ve ölü tüylerini yutarlar. Ancak bu tüyleri daha sonra kusmak zorunda kalması istenmeyen bir durumdur. Bu nedenle özel bir tarak ile kedinizi her gün tarayın ve ölü tüyleri temizleyin. Kedinizin tüy yapısına uygun tarak seçmeniz bu konuda önemlidir.

Taze su verin

Kediler taze, hatta akan suyu içmeyi severler. Şöyle kocaman bir kaba su koyayım da günlerce içsin demek, kedinizin havayla temas etmiş ve kalitesi düşmüş su içmesi anlamına geliyor. Suyunu her gün mutlaka tazeleyin. Su içmesini arttırmak için kedi şelalelerini tercih edebilirsiniz.

Kedi kumu

Kumlarını sık sık temizlemeyi ve bu temizleme sırasında dışkılarını kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Pek çok sağlık sorununu bu şekilde erkenden tespit etmeniz mümkün. Ayrıca kedilerin kum kabı dışına idrar yapması sık rastlanan kötü bir durumdur. Bazı idrar yolu enfeksiyonları sonucu bu tür davranışlar gözlemlenmiştir. 

Tırmalama tahtası

Kediler, tırnaklarındaki ölü tabakaları yenilemek için bir yerleri tırmalamak zorundadır. Eğer bu sizin mobilyalarınız olsun istemiyorsanız, ona tırmalama tahtası almalısınız. 

Taşıma çantası

Pek çok kişi arabayla seyahat sırasında kedisini yan koltuğa bırakır ve öyle yola çıkar. Bu oldukça riskli bir durumdur. Aynı zamanda stresini en aza indirebilmek için taşıma çantasında seyahat uygun olacaktır. 

Diş bakımı

Kedilerin dişlerine bakım yapılmadığı takdirde diş eti hastalıkları ve çürük dişler oluşabilir. Hatta dişlerde bulunan bazı bakteriler kana karışarak pek çok farklı hastalığa neden olabilir. Ancak kediler kolay kolay dişlerini fırçalatmazlar. Bu nedenle veteriner hekiminizle görüşerek düzenli diş bakımı yaptırmanız gerekiyor. 

Veteriner ziyareti

Tüm veteriner hekimler benzer bir eğitim alıyor olsalar da her birinin farklı bir uzmanlık alanı vardır. Bu nedenle veteriner seçmeden önce iyi bir araştırma yapmalı ve uzun yıllar kediler üzerine çalışarak uzmanlaşmış bir veteriner seçmelisiniz. Aynı zamanda veteriner ziyaretleriniz aksatılmamalı ve düzenli olmalıdır.

Kısırlaştırma

Kısırlaştırma işlemi yalnızca kedilerin üremesini engellemez. Kısırlaştırma ile birlikte erkek ve dişilerde oluşacak rahim enfeksiyonları, yumurtalık kanserleri, meme tümörleri, testis kanseri ve prostat problemleri önlenmiş olur. Kısırlaştırma aynı zamanda erkeklerin gezinme ve bölge işaretleme dürtülerini de önler.

Şunu söylemeliyiz ki ticareti yapılan hayvanların büyük psikolojik rahatsızlıklar ve sağlık sorunları yaşadığını unutmayın. Satın alma, evlat edin.

13/05/2022

Keditörün Önerisi

Kediler Koruyucu Mudur?

21.09.2023

Köpeklerin en bilinen özelliklerinden birisi ırkından bağımsız olarak sahiplerine karşı ...

Kediler Bizi Seçer Mi?

28.10.2022

Kediler rahat ve özgür olmadıkları ortamda yaşamak istemezler. Bu sebeple kedinizin yanınıza ...

Kediler Alemi

Kedilerin Hediyeleri

09.06.2023

Kedilerin kemirgen arkadaşları ile eski bir rekabeti olsa da, birçok Kedici hala merak ediyor: ...

Kahraman Kedi Bandit

08.08.2022

ABD'nin güneydoğusundaki Mississippi eyaletinde "bekçi kedisi", evinin soyulmasını önledi. ...

Proboscis Maymunu​

22.10.2021

Birbirinden ilginç özellikleri ve burnuyla ilk bakışta bütün dikkati üzerine çeken ...

Kedilerde Hamilelik Süresi

18.04.2023

Hamilelik süresi 57 ile 67 gün arasında değişiklik gösteren kedilerin, hamile kalma yaşı ...

Kutsal Kedi: Birman

15.03.2022

Tüm dünyada özellikle Avrupa ülkelerinde herkes tarafından bilinen Birman Kedisi, ilk ...

Ankara Kedisi Yok Oluyor...

29.01.2020

Anadolu tarihler boyu çeşitli uygarlıklara misafirlik etmiştir. Bunlardan niceleri tarihin ...