Kişiliğiniz Kedinizin Karakterini Belirliyor! - Emek Ekşi

Kişiliğiniz Kedinizin Karakterini Belirliyor! - Emek Ekşi

Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre insanların kişilik özellikleri evi paylaştıkları evcil dostları kedilere yansıyabilir ve küçük dostunuzun karakteri zaman içinde size benzemeye başlayabilir. Lincoln Üniversitesi ile Nottingham Trent Üniversitesi’nin birlikte yürüttüğü bu çalışmada, hayvan sahiplerinin farklı karakter özellikleri ile evcil dostlarının davranışları, refah düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiş.

Elde edilen bulgular neticesinde, nasıl ki ebeveynler çocuklarının karakterleri ve davranışlarının oluşmasında büyük etkiye sahipse aynı durumun kedi sahipleri ile kedileri arasında da görülebileceği öne sürülmüştür.

Araştırmaya, çoğunluk olarak İngiltere vatandaşı 3000’den fazla kedi sahibi katılmıştır. Kedi sahiplerinin karakter özellikleri ile kedilerinin davranışları, sağlık durumları ve yaşama biçimleri hakkında sorular sorulmuş ve veriler kaydedilmiştir.

Sonuçlar, şaşırtıcı bir biçimde daha önce ebeveyn-çocuk ilişkilerinde yürütülen çalışmalardakine benzer bulgular ortaya çıkarmıştır. Örneğin, nevrotik kişilik özelliğinin çocukların gelişim sürecinde olumsuz sonuçlar yarattığı gösterilmiştir. Nevrotik kişilik tipinde, normalden daha zayıf bir mental ve fiziksel sağlık durumu oluşmakta; daha düşük bir yaşam kalitesini beraberinde getirmektedir. Yapılan bu araştırmayla, kedi sahiplerinin kişilik özellikleri ile kedilerinin refahını etkilemesine yol açan bir paralelliğin olduğu bulunmuştur.

Aynı zamanda araştırmaya göre “Neuritizm skalasında” yüksek sonuçlar elde eden hayvan sahiplerinin kedilerinde; çeşitli davranış problemleri, anksiyete veya agresyon gibi durumlarla karşılaşılma olasılıklarının daha yüksek olduğu saptanmıştır. Genellikle bu sıkıntılı psikolojik durumlara aşırı kilo veya fizyolojik bir hastalık da eşlik etmektedir.

Nottingham Trent Üniversitesi hayvan refahı alanında doktora sonrası araştırmacı olan Dr. Lauren Finka, Lincoln'de okurken araştırma üzerinde çalışmış ve üniversitede Veteriner Davranış Tıbbı Profesörü Profesör Daniel Mills ile birlikte çalışmanın yazarlığını yapmış.

Doktor Finka, evcil hayvanların ailemizin bir bireyi olarak kabul ettiğimizi ve bu sebeple onlarla yoğun ve güçlü bağlar kurduğumuzu söylüyor. Bu sebeple onlarla iletişim kurduğumuzda veya onları yönlendirdiğimizde kişilikleri, davranışları üzerinde bir etki bırakmamızın kaçınılmaz olduğunu belirtiyor. Bu etkiler de kendi kişilik özelliklerimizin farklılığına bağlı olarak değişiyor.

Tıpkı daha önce insanlar üzerinde yapılan ebeveyn-çocuk ilişkilerini inceleyen araştırmalarda olduğu gibi, ebeveynlerin psikolojik statüleri çocukların refah düzeylerini, gelişim süreçlerini etkilemesiyle benzer biçimde bizler de kedilerimizi etki altına alıyoruz. Kediciler olarak kedilerimize en iyi bakımı, yuvayı sağlamayı amaçlıyoruz. Bu araştırma sonuçları, kendi kişiliğimizin kedilerimizin refah düzeyinde ne denli derecede etkili olabileceğinin farkına varmamızı sağlıyor.

Kaynak: Lauren R. Finka et al. Owner personality and the wellbeing of their cats share parallels with the parent-child relationship, PLOS ONE (2019)

 

12/06/2021

Keditörün Önerisi

Bir Kedinin Kalbi

08.05.2022

Bir kedinin kalbi dakikada 100 ila 200 kere atar. Kalp kapakçıkları hızla açılıp kapanır. ...

Kedici Olmak - Esin İnan

08.04.2021

Bir kedici için evdeki kedi nedir? O kadar çok şeydir ki, bilmeyenlere, anlamayanlara ...

Kediler Alemi

Kara Kedi Sendromu

12.11.2021

Tıpkı siyah köpekler gibi, siyah kediler de evlat edinilmekte zorlanıyorlar. Birçok barınak ...

18 Mart Çanakkale Zaferi

18.03.2021

Çanakkale Zaferi'nin 106. yıl dönümünde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve vatan için ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER