Kişiliğiniz Kedinizin Karakterini Belirliyor! - Emek Ekşi

Kişiliğiniz Kedinizin Karakterini Belirliyor! - Emek Ekşi

Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre insanların kişilik özellikleri evi paylaştıkları evcil dostları kedilere yansıyabilir ve küçük dostunuzun karakteri zaman içinde size benzemeye başlayabilir. Lincoln Üniversitesi ile Nottingham Trent Üniversitesi’nin birlikte yürüttüğü bu çalışmada, hayvan sahiplerinin farklı karakter özellikleri ile evcil dostlarının davranışları, refah düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiş.

Elde edilen bulgular neticesinde, nasıl ki ebeveynler çocuklarının karakterleri ve davranışlarının oluşmasında büyük etkiye sahipse aynı durumun kedi sahipleri ile kedileri arasında da görülebileceği öne sürülmüştür.

Araştırmaya, çoğunluk olarak İngiltere vatandaşı 3000’den fazla kedi sahibi katılmıştır. Kedi sahiplerinin karakter özellikleri ile kedilerinin davranışları, sağlık durumları ve yaşama biçimleri hakkında sorular sorulmuş ve veriler kaydedilmiştir.

Sonuçlar, şaşırtıcı bir biçimde daha önce ebeveyn-çocuk ilişkilerinde yürütülen çalışmalardakine benzer bulgular ortaya çıkarmıştır. Örneğin, nevrotik kişilik özelliğinin çocukların gelişim sürecinde olumsuz sonuçlar yarattığı gösterilmiştir. Nevrotik kişilik tipinde, normalden daha zayıf bir mental ve fiziksel sağlık durumu oluşmakta; daha düşük bir yaşam kalitesini beraberinde getirmektedir. Yapılan bu araştırmayla, kedi sahiplerinin kişilik özellikleri ile kedilerinin refahını etkilemesine yol açan bir paralelliğin olduğu bulunmuştur.

Aynı zamanda araştırmaya göre “Neuritizm skalasında” yüksek sonuçlar elde eden hayvan sahiplerinin kedilerinde; çeşitli davranış problemleri, anksiyete veya agresyon gibi durumlarla karşılaşılma olasılıklarının daha yüksek olduğu saptanmıştır. Genellikle bu sıkıntılı psikolojik durumlara aşırı kilo veya fizyolojik bir hastalık da eşlik etmektedir.

Nottingham Trent Üniversitesi hayvan refahı alanında doktora sonrası araştırmacı olan Dr. Lauren Finka, Lincoln'de okurken araştırma üzerinde çalışmış ve üniversitede Veteriner Davranış Tıbbı Profesörü Profesör Daniel Mills ile birlikte çalışmanın yazarlığını yapmış.

Doktor Finka, evcil hayvanların ailemizin bir bireyi olarak kabul ettiğimizi ve bu sebeple onlarla yoğun ve güçlü bağlar kurduğumuzu söylüyor. Bu sebeple onlarla iletişim kurduğumuzda veya onları yönlendirdiğimizde kişilikleri, davranışları üzerinde bir etki bırakmamızın kaçınılmaz olduğunu belirtiyor. Bu etkiler de kendi kişilik özelliklerimizin farklılığına bağlı olarak değişiyor.

Tıpkı daha önce insanlar üzerinde yapılan ebeveyn-çocuk ilişkilerini inceleyen araştırmalarda olduğu gibi, ebeveynlerin psikolojik statüleri çocukların refah düzeylerini, gelişim süreçlerini etkilemesiyle benzer biçimde bizler de kedilerimizi etki altına alıyoruz. Kediciler olarak kedilerimize en iyi bakımı, yuvayı sağlamayı amaçlıyoruz. Bu araştırma sonuçları, kendi kişiliğimizin kedilerimizin refah düzeyinde ne denli derecede etkili olabileceğinin farkına varmamızı sağlıyor.

Kaynak: Lauren R. Finka et al. Owner personality and the wellbeing of their cats share parallels with the parent-child relationship, PLOS ONE (2019)

 

12/06/2021

Keditörün Önerisi

Enkazdan Can Dostu Kurtardı

22.02.2023

Kahramanmaraş'ta yaşayan 12 yaşındaki Çınar Kuloğlu, enkazdan köpeği Alex'in yardımıyla ...

OHHAD Isparta’da

05.08.2021

OHHAD üyesi Aorta Hayvan Hastanesi ekibi İstanbul’dan, Isparta’ya harekete geçti. Veteriner ...

Kediler Alemi

Kediler Rüya Görür Mü?

22.03.2023

Kediler uyurken kuyruklarını sallaması, ayaklarında, patilerinde ve bıyıklarında ani ...

Kediler Eğitilebilir Mi?

31.05.2023

Kediler başına buyruk yapılarıyla bilinse de, bazı davranışları öğretmeniz mümkündür. ...

2 Kedi, 1 Evde

21.11.2022

Kedilerin sevimli olduğunu inkar etmek mümkün değil. Yumuşak, sevimli, enerji doludurlar. ...

İlk Kedi Okulu Açıldı

06.12.2021

Ekvador’da ilk kez yavru kedilere eğitim vermek amacıyla Kinder Para Gatitos isimli bir kedi ...

Kediler Evcil Midir?

24.09.2021

Son genetik ve arkeolojik araştırmalar, ev kedilerinin düşündüğümüzden daha vahşi ...