YENİLER >

En Çalışkan 5 Hayvan

En Çalışkan 5 Hayvan

Bazı hayvanlar yorulmadan günlerce çalışabilir, önemli miktarda ağırlık kaldırabilir, kilometrelerce yürüyebilir ve hatta kendi evlerini inşa edebilir..

Bazı hayvanlar gün boyunca hiç durmadan çalışır, bazıları ise daha az aktiftir. Bu çalışkan hayvanlar arasında kuşlar, balıklar, kemirgenler ve daha birçok hayvan bulunuyor. İnsanların tarımsal işler için evcilleştirdiği türlerden bahsetmiyoruz.. Bunun yerine, vahşi doğadaki en çalışkan hayvanlardan bahsedeceğiz size. Hadi çalışkan hayvanlara daha yakından bakalım.

Kunduzlar

Suda yaşayan kemirgenlerden kunduzlar, Kuzey Amerika ve Avrasya kökenlidir. Ancak, Güney Amerika gibi diğer bölgelere de taşındılar. Bu canlılar, hayvanlar alemindeki çalışkan türlerin en iyi örneğidir.

Kunduzların akarsu ve nehirlerde baraj yapma yetenekleri vardır ve bu barajları geniş aileleri için rahat yuvalar olarak kullanırlar. Evlerini inşa etmek için keskin dişlerini kullanarak kendi kestikleri dalları ve gövdeleri kullanırlar. Bu barajlar ayrıca kunduzların yaşamadığı alanlara göre taşkınları ve çevre kirliliğini daha iyi kontrol etmeye yardımcı olur.

Karıncalar

Karıncalar bize ekip çalışmasının ve aileleri için kendilerini feda etmenin en güzel örneğini sunuyor. Karıncalar, doğada buldukları şeylerle kendi evlerini oluştururlar. Ayrıca evlerini iyi durumda ve yırtıcılardan uzak tutmak için çok çalışırlar. Aslında, çalışma saatleri o kadar uzundur ki neredeyse hiç dinlenmezler. İşçi karıncalar hayatlarının büyük bir bölümünü uyanık geçirirler. Larvaları besler, karınca yuvasını onarır, yiyecek arar ve yabancılara karşı savunma yaparlar.

Solucanlar

Solucanlar ekolojide çok önemli bir rol oynamaktadır. Organik atıkları yerler ve onu besinlerle dolu verimli topraklara dönüştürürler. Ancak bunu yapabilmek için saatlerce toprakta tüneller kazmak ve mümkün olduğunca yemek yemeleri gerekir. Aslında bu hayvanlar bir günde ağırlıklarının %90'ını yiyebilirler. Ve en merak edilen şeylerden biri de bu canlıların dişlerinin olmaması! Bunun yerine, emme ağzı ve kalın bağırsaktan oluşan çok verimli bir sindirim sistemi kullanırlar.

Lapinagiller


Bu, 500'den fazla farklı türe sahip renkli bir balık ailesidir . Çok yorucu bir görevleri var. Bu balıklar mercan resiflerinde biriken parazitleri temizler. Ancak, yaptıkları bununla sınırlı değil. Bazen diğer deniz hayvanlarının yüzgeç, ağız ve kuyruk kalıntılarını da çıkarırlar. Hiç şüphesiz, bu balıklar en çalışkan hayvanlardan biridir. Bunun nedeni, neredeyse hiç durmamalarıdır. Ağızları, dokundukları her şeyi temizleyen elektrikli süpürgeleri gibidir. Onlar tüm balıkların dostudur ve çalışmalarının karşılığını alırlar!

Çardak kuşları

Erkek çardak kuşlarını en çalışkan hayvanlar listesinden çıkaramazdık. Çalışmaları gerçekten takdire değer. Erkek çardak kuşları, partnerlerini cezbetmek için çevrelerinden topladıkları yapraklar, dallar ve sopalarla çok özel bir yuva yaparlar. Evlerine yerleştirecekleri nesneleri seçmek için saatler harcarlar. Ayrıca, yuvalarını yaparken herhangi bir şey yokken bir yaprak hareket ederse veya rüzgar bir şeyi uçurursa, onu olduğu yere geri koyarlar. Ancak, nesnelerin toplanması ve yerleştirilmesi belirli bir ev modelini takip etmez. Yani her yuva kendine özeldir. Çiftleşme zamanı geldiğinde dişi çardak kuşları yuvaları denetler. Ardından, en sevdikleri ve beğendikleri yuvayı seçerler. Yani kötü tasarımcılar eş bulmakta zorlanabilir!

Keditörün Önerisi

Kediler Ağlar Mı?

12.09.2021

Kediler de tıpkı insanlar gibi duygularını belli etmek için birçok yöntem kullanır. ...

Karıncalar

29.08.2021

Çalışkanlıklarıyla nam salmış karıncalar, kendilerinin 10 katı ağırlığını nasıl ...

Kediler Alemi

Kedinize Bunları Yapmayın!

29.08.2021

Kedinizle çok ilgilenmek istiyor, onu çok seviyorsunuz ama bazen doğru olduğunu düşünürken, ...

Kedi Kasabası

15.01.2021

Samsun'da Güçten Düşmüş Sahipsiz Hayvan Bakım Merkezi içerisinde 20 dönümlük alan ...

Oyuna Davet

04.01.2021

Kabul edelim, kediler genellikle uykuya düşkünlükleriyle bilinirler. Köpeklere kıyasla enerji ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER