YENİLER >

Sadece Mama Yardımı Sorunu Çözmez - Dr. Tarkan Özçetin

Sadece Mama Yardımı Sorunu Çözmez - Dr. Tarkan Özçetin

Empati Derneği başkanı Cem Arslan’ın veteriner hekimliği mesleğine ilişkin merak edilen sorularını cevaplayan Dr. Tarkan Özçetin canlı yayın konuşmasında sokak hayvanlarının refahı için önerilerde bulundu.

Her mahalledeki veteriner klinikleri gönüllülerle işbirliği yaparak sokaktaki canlıları kısırlaştırmak üzerine bir proje yapılabilir diyen Tarkan Özçetin, bu tür iyi niyetli girişimler için binlerce özel veteriner kliniği, belediyelerin veteriner hekimlerinin de olduğunu belirtti.

Tüm tedavilerin öncelikle işinin ehli, uzman veteriner hekimler tarafından yapılması gerektiğinin önemine değinen Özçetin: “Sırf sokakta yaşayan canlar olduğu için kesinlikle işlemler belli standartların altında olmamalı. Bu kabul edilebilir bir şey değil” diye ekledi.

“İyi niyetle ve her şeyin ötesinde gönüllülük esasıyla bence çok şey başarılabilir”

Dr. Tarkan Özçetin hayvanseverlere çağrıda bulunarak; “Ancak organize olunduğu takdirde, iyi niyetle ve her şeyin ötesinde gönüllülük esasıyla bence çok şey başarılabilir. Maalesef bizim toplumumuzda ‘gönüllü çalışma’ kültürü çok gelişmedi. Yavaş yavaş oluşmaya başlıyor. Biz birlik olarak sayıyı arttırırsak çok şey başarabiliriz” dedi. “İnsanlar gönüllü bir iş yaptığında, karşılık beklemeden iyilik yaptığında aslında ruhunu besliyor. Sokaktaki canlar için toplumun örnek aldığı insanların önder olmasının çok önemli olduğunu vurgulayarak, bu tür gönüllük esasına dayanan projeleri desteklemeleri ile beraber Türkiye’deki problemin çok rahat bir şekilde çözülebileceğini belirtti.

“Hayvanların refahı için sadece mama yardımı sorunu çözmez, sokaktaki canlar için nüfusun kontrol altına alınması gerekli”

Böyle fikirleri düşünmek, bir yola çıkmak ve davamlılığını sağlamak ile organize olunduğunda başarılamayacak şey olmadığını düşünüyorum diyen veteriner hekim; “Kaynakların olumlu yerlere harcanması gerekiyor, mamaya harcanan kaynak bu tür projelere harcansa çok daha anlamlı olacak. Söylemekten bıkmayacağım şey, sadece mama yardımı sorunu çözmez, nüfusun kontrol altına alınması gerekli” sözleriyle sorunun temeline inmek gerektiğini ifade etti.

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Japonya’da Kedici Olmak

13.07.2021

Japonya’da ‘kedi kafeler’ oldukça popüler. Bunun sebebi ise kedi beslemenin oldukça ...

Geveze - Tuğba Sancak

08.04.2021

İlayda, babasının tayini çıktığı için başka bir okula gitmek zorunda kaldı. Eski ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER