YENİLER >

Sadece Mama Yardımı Sorunu Çözmez - Dr. Tarkan Özçetin

Sadece Mama Yardımı Sorunu Çözmez - Dr. Tarkan Özçetin

Empati Derneği başkanı Cem Arslan’ın veteriner hekimliği mesleğine ilişkin merak edilen sorularını cevaplayan Dr. Tarkan Özçetin canlı yayın konuşmasında sokak hayvanlarının refahı için önerilerde bulundu.

Her mahalledeki veteriner klinikleri gönüllülerle işbirliği yaparak sokaktaki canlıları kısırlaştırmak üzerine bir proje yapılabilir diyen Tarkan Özçetin, bu tür iyi niyetli girişimler için binlerce özel veteriner kliniği, belediyelerin veteriner hekimlerinin de olduğunu belirtti.

Tüm tedavilerin öncelikle işinin ehli, uzman veteriner hekimler tarafından yapılması gerektiğinin önemine değinen Özçetin: “Sırf sokakta yaşayan canlar olduğu için kesinlikle işlemler belli standartların altında olmamalı. Bu kabul edilebilir bir şey değil” diye ekledi.

“İyi niyetle ve her şeyin ötesinde gönüllülük esasıyla bence çok şey başarılabilir”

Dr. Tarkan Özçetin hayvanseverlere çağrıda bulunarak; “Ancak organize olunduğu takdirde, iyi niyetle ve her şeyin ötesinde gönüllülük esasıyla bence çok şey başarılabilir. Maalesef bizim toplumumuzda ‘gönüllü çalışma’ kültürü çok gelişmedi. Yavaş yavaş oluşmaya başlıyor. Biz birlik olarak sayıyı arttırırsak çok şey başarabiliriz” dedi. “İnsanlar gönüllü bir iş yaptığında, karşılık beklemeden iyilik yaptığında aslında ruhunu besliyor. Sokaktaki canlar için toplumun örnek aldığı insanların önder olmasının çok önemli olduğunu vurgulayarak, bu tür gönüllük esasına dayanan projeleri desteklemeleri ile beraber Türkiye’deki problemin çok rahat bir şekilde çözülebileceğini belirtti.

“Hayvanların refahı için sadece mama yardımı sorunu çözmez, sokaktaki canlar için nüfusun kontrol altına alınması gerekli”

Böyle fikirleri düşünmek, bir yola çıkmak ve davamlılığını sağlamak ile organize olunduğunda başarılamayacak şey olmadığını düşünüyorum diyen veteriner hekim; “Kaynakların olumlu yerlere harcanması gerekiyor, mamaya harcanan kaynak bu tür projelere harcansa çok daha anlamlı olacak. Söylemekten bıkmayacağım şey, sadece mama yardımı sorunu çözmez, nüfusun kontrol altına alınması gerekli” sözleriyle sorunun temeline inmek gerektiğini ifade etti.

Keditörün Önerisi

Kediler Ve Akan Sular

28.06.2021

Kediler için akan su güven verir. Akan taze suyu, minik dostlarımız lıkır lıkır içerler. ...

Baskınlık Problemleri

18.02.2021

Sosyal olarak dengeli bir evde kediler baskınlık ilişkileri geliştirirler. Eğer kediler ...

Kediler Alemi

Atatürk'ün Hayvan Sevgisi

19.05.2021

Mustafa Kemal Atatürk’ün her ne kadar üç köpeği olduğu bilinse de, hayvan sevgisi sadece ...

Evdeki Tehlike

26.04.2021

Birçok kedici, antifriz, zehirli bitkiler ve bazı yiyecekler gibi evcil dostlarımıza ...

Onlar Eşya Değil, CAN!

27.03.2021

Hayvan sahiplenmek söz konusu olduğu zaman, onların eşya değil bir 'can' olduklarını asla ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER