YENİLER >

Yavru Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Yavru Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Tuvalet eğitimi evde sizinle yaşayan köpekleriniz için önemlidir. Sizin belirlediğiniz ev içerisindeki bir bölge ya da dış mekanda bir yer, tuvaletlerini yapmak için bir alan olabilir. Ev içerisinde belirlediğiniz bölgeye tuvaletini yapmasını istiyorsanız iç mekan tuvalet eğitimi metodunu kullanmalı, eğer tuvalet ihtiyacı duyduğu zamanlarda dışarı bir mekana tuvaletini yapmasını istiyorsanız dış mekan tuvalet eğitim metodunu kullanmanız gerekmektedir.

Köpeklerde eğitim yavruluk döneminden başlar ve önemli bir faktördür. Belli bir alışkanlık kazanması için bir şeyleri öğrenmesi gerekmektedir. Köpek dostlarımızın doğal olarak en iyi eğitilebildiği dönemi 8-17 hafta arasıdır. Yavrular doğduktan itibaren anneleri tarafından yalanarak temizlenmektedir. Daha sonra annelerini taklit ederek tuvaletlerini nasıl yaptıklarını öğrenirler. Yavru köpeklerde tuvalet eğitimi nasıl olmalı ve onlara nasıl tuvalet alışkanlığı kazandırılır gelin birlikte inceleyelim.

İlk olarak köpeğin tuvaletini nereye yapması gerektiğine karar vermeniz gereklidir. Evin içerisinde bir yere mi, yoksa dışarıya mı? Buna karar verdikten sonra eğitime geçebiliriz.

Yavru Köpeklerin Tuvaletini Ev İçerisinde Bir Yere Yapması İçin Gerekli Olan Eğitim

Yavru köpekler tuvaletleri geldiğinde nereye olduğunu önemsemeden yapacaktır. Ev ortamında bu gibi durumlar oldukça zor olabilir. Yavrunun tuvaleti yaptığı yer kesinlikle temizlenmelidir. Aksi takdirde koku kalacağından, tuvalet için o bölgeyi tekrar tercih edecektir.

Siz ilk olarak tuvaletini yapması gereken yeri belirleyin. Orayı kağıtlarla kaplayın. İlk zamanlarda bölgeyi biraz geniş tutmak iyi olacaktır. Yemek yedikten sonra onu o bölgeye götürün. Tuvaletini yapana kadar o mekanda kalmasını sağlayın. Kağıt serdiğiniz alanda kokusu kalacağından bu bölgeyi tekrar tercih edecektir. Kağıt olmayan alanlara dışkı gelirse o bölgeyi çok iyi temizlemelisiniz.

Belirlediğiniz bölgeye başarılı bir şekilde tuvaletini yaptığında ona ödül maması verin. Doğru bir davranış sergilediğini anlayacak ve tuvalet için orayı tercih edecektir.

Yavru Köpeklerin Tuvaletini Ev Dışarısında Bir Yere Yapması İçin Gerekli Olan Eğitim

Köpeğinizin dış mekana tuvaletini yapmasını istiyorsanız, yapmanız gerekenler var. Ona mama verdikten sonra 10-15 dakika içerisinde tuvalete çıkarmanız gerekmektedir.  Yavrunuzu ilk günlerde 3 veya 4 kere dışarı çıkarmanız gerekebilir. Bu eğitimi verirken aynı saatlerde köpeğinize yemek vermeyi ve yine aynı saatlerde köpeğinizi dışarı çıkarmaya özen gösterin. Rutin bir şekilde çıkartmaya devam ederseniz, köpeğiniz dışarıya tuvaletini yapmaya alışacaktır. Onu dışarıda tuvaletini yaptığında ödüllendirmeyi unutmayın.

Yetişkin döneminde bir öğün yemek yiyen köpekler için yine de günde iki kere veya daha fazla dışarı çıkartılması sosyalleşmesi açısından önemlidir.

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Hayvanlar Aşık Olur Mu?

27.08.2021

Aşık olmak insanlara has bir duygu mudur? Hayvanlar aşık olabilir mi? Bilim insanları ...

Manavgat’a Yardım Eli

30.07.2021

Manavgat yangın felaketine seyirci kalamayan Animallia Hayvan Hastanesi ekipleri bölgeye yardım ...

Japonya’da Kedici Olmak

13.07.2021

Japonya’da ‘kedi kafeler’ oldukça popüler. Bunun sebebi ise kedi beslemenin oldukça ...

Bir Dosta Veda - Emek Ekşi

14.04.2021

Sevgi, canlılara sunulmuş muazzam bir hediyedir. Amansız bir yaşam savaşının döndüğü bu ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER