CIA’in “Casus Kedi” Projesi

CIA’in “Casus Kedi” Projesi

Kediler oldukça gizemli ve meraklı hayvanlar... Bu nedenle ABD'nin bir zamanlar onları casusluk için uygun görmesi mümkün. Soğuk Savaş’ın en sıcak yıllarında ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı’nın (CIA) Sovyetler Birliği’nden bilgi sızdırmak için casus bir kedi eğitmeye başladığı ortaya çıktı. 

Akustik Kedicik (Acoustic Kitty) adı verilen projeye ilk olarak 1967 yılında CIA, 20 milyon dolarlık bütçe ayırdı. Söz konusu projede kedilere cerrahi yollarla; mikrofon, ses kayıt cihazı ve anten gibi cihazlar yerleştirilerek kedilerin Sovyetler Birliği bilgilerini CIA’ya iletmesi amaçlanıyordu.

Bu kedinin daha sonra Sovyet elçiliklerine ve hatta Kremlin'e girmek için eğitilmesi planlanıyordu. CIA gerekli eğitimlerden sonra kedilerin kaydedeceği görüşmeler ile gizli bilgilere ulaşmayı umuyordu.

İlk Acoustic Kitty görevi ise ABD’nin başkenti Washington’daki Wisconsin Caddesi'ndeki Sovyetler Büyükelçiliği'nin dışındaki bir parkta konuşan iki adamı dinlemekti. Kedi parkın yakınlarda serbest bırakıldı, ancak bir taksi tarafından ezildi.  Bununla birlikte, ilk casus kedi görevi başarısız oldu.

Her Kedici’nin de bildiği gibi kediler, kendi canları ne isterse onu yaptıklarından onların iyi bir ajan olamayacağını CIA’nin milyonlarca dolar para harcadıktan ve aradan yıllar geçtikten sonra öğrenmesi ise oldukça şaşırtıcı...

12/04/2021

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kediler Müzik Dinler Mi?

28.11.2021

Müzik açıkken, kediler bu durumdan rahatsızlık duyar mı? Ya da müzik onları rahatlatır ...

Kaplumbağalar

13.08.2021

Kaplumbağalar sırtındaki kalın kabukla dikkatleri üzerine çeken canlılardır. ...

Kediniz Kaç Yaşında?

17.12.2022

Kedicilerin kedilerinin yaşlarını hesaplamak konusunda kafaları biraz karışık. Kedilerin ...