Kedilerin Favori Uyku Alanları

Kedilerin Favori Uyku Alanları

Günün çoğunu uyku ile geçiren kediler nerelerde uyumayı sever?

Kimi kedi masa, parke gibi sert zeminleri sevse de yaygın olarak kediler yumuşak yerlerde uyumayı tercih ederler. Ancak kediler etrafa hakim olmayı seven canlılardır. Bu nedenle etrafı izleyebilmek için yüksek yerleri tercih edebilirler.

Her kedi farklı bir alanda bulunmayı ve orada uyumayı sever. Bunun altında yatan durum; kedinizin fiziksel özellikleri, alışkanlıkları ve yaşıdır. Eğer kediniz genç, yani 2 ya da 3 yaşında, sağlıklı ve standart bir vücut tipine sahip ise, kedinizin uyuyacağı alan genellikle yumuşak yapıdaki battaniyeler, yorganlar, yatak ya da koltuk olacaktır.

Kediler uyudukları alanın güvenli olmasını isterler. Kedilerin patilerinde koku salgılayan bezler bulunur. Kedinizin bir yere yatmadan önce orada gerinmesi ya da tırnaklarını nazik nazik törpülemesinin muhtemel sebebi budur.

Yaşlı kediler genellikle sert zeminlerde uyurlar. Bunun sebebi ise eklem ağrılarıdır. Yavru kediler ise yumuşak, sıcak, sessiz ve kolayca inip çıkabilecekleri alçak noktalarda uyur.

Kediler sıcağı seven canlılardır. Kışın kalorifer üzerinde, önünde uyumaya bayılırlar. Uyumak için kalorifer peteğine yakın bölgeleri tercih ederler.

Beraber yaşadığımız kedilerin vahşi doğadaki ataları, yaşadıkları alana hakim olmak ve tehlikeleri önceden farkedebilmek için çoğunlukla yüksek yerlerde uyumayı tercih ettiğini biliyor muydunuz?

Geçmişten gelen bu içgüdü, kedilerin hala yüksek alanlarda uyumayı sevdiğini gösteriyor. Eğer kediniz raflara ya da dolap tepelerine tırmanıyorsa, onun için yüksek bir alana uyuma noktası hazırlayabilirsiniz.

09/12/2022

Keditörün Önerisi

2000 Yıllık Kedi Figürü

21.05.2021

Peru'daki Nazca bölgesinde inceleme yapan arkeologlar iki bin yıl öncesine tarihlenen bir kedi ...

Damdaki Kedi - Müjde Dural

29.12.2022

Tam yılını hatırlamıyorum ama 80’lerin ortaları ya da sonları filan. O zamanlar Üsküdar, ...

Kediler Alemi

Kedi Kitabevi

06.05.2020

Kedi Kitabevi, kapıdan giren herkesin dikkatini çeken ‘okur dostlar grubu’nun yeni üyesi ...

Obezite Kedilerin de Sorunu!

27.01.2023

Obezite, günümüzde insanlarda sağlık sorunlarına neden olan en önemli etkenlerden biri.. ...