YENİLER >

Kedi Tiyatrosu Fikri, Tencerenin İçinde Uyuyan Kedimizden Çıktı - OLENA VARICIOĞLU

Kedi Tiyatrosu Fikri, Tencerenin İçinde Uyuyan Kedimizden Çıktı - OLENA VARICIOĞLU

Yuri Dmitriyeviç Kuklaçev, Sovyet Rus RCFBR ulusal sanatçısıdır. Kedilerle sirkte çalışan dünyadaki ilk kişi olan Kuklaçev, aynı zamanda KOŞKİN DOM Kedi Tiyatrosu’nun da kurucusu ve yöneticisidir.

Bizimle röportaj yaptığınız için, Kedici dergisi adına teşekkür ederim. Kedi Tiyatrosu kurmak fikri nasıl ortaya çıktı? Acaba bu fikri size parkta bulmuş olduğunuz bir yavru kedi vermiş olabilir mi? Evet. Benim  kediyle ilk gösterimi kendi kedim Tişka buldu. Ben de onu,

o daha çok küçükken buldum... Çok yağmur yağıyordu. Aç, sırılsıklam soğuktan titreyen yavru, rüzgârdan kaçmak için bir çukura saklanmaya çalışıyordu. Onu elime aldığımda avucumun içine sığıyordu. Perişan görünüyordu, ona çok acıdım. Hatırlıyorum, o zaman “ne kadar garip, daha yeni doğdu ve acı çekmek zorunda” diye düşünmüştüm. Onu aldım ve kendi evime götürdüm. Karım Elena ile birlikte onu doyurduk, ısıttık. Zamanla Tişka koçaman bir kediye dönüştü. Bir gün eve geldiğimde, Tişka’yı tencerenin içinde uyurken buldum. Orasının kediler için uygun bir yer olmadığını düşünerek onu oradan kovaladım. Ama o tekrar oraya döndü. Ben de tekrar kovaladım, sonunda mutsuz bir şekilde miyavlayarak tencereden çıktı. Böylece benim kediyle ilk numaram ortaya çıktı. Şovun adını “Kedi ve Ahçı” koyduk. Ve kedilerle çalışmayı öğrenmeye o zaman başladım. Eğitim kelimesi kediler için uygun bir kelime değildir. Kediler hiç bir zaman insanların emirlerine uymazlar. Onlar istemediği sürece onlara hiç bir şey yaptıramazsınız. Bizim bütün şovlarımız da bu nedenle kedilere oyun oynatarak yapılıyor. Tabii ki bizim kedilerimiz de sıradan kediler değiller. Aynı insanlar gibi, kedilerin de yetenekli olanları ve olmayanları var.

İyi bir şov kedisinde olması gereken özellikleri nelerdir? Öncelikle kedi meraklı ve cesur olmalı, hiçbir şeyden korkmamalıdır. Sahnede konsantrasyonun bozulması için bir sürü faktör var (ışık, ses, gürültü). Kediler yüzlerce sesi birbirinden ayırt edebiliyorlar ve çoğu onlar için tehlike ima ediyor. Sahnede telaşlandıkları zaman, benim görevim onları sakinleştirmek, gerekirse kucağa alıp, onlara güven duygusu vermek. Kedi kendini güven içinde hissetmeli. Kediler için güven çok önemli zaman sokaktaki kedileri toplayıp getiriyor. Bunun için ona hiç kızmıyorum, tam tersine seviniyorum. Kedi tutkusu ailemizden ona da geçti. Bir tanesi tiyatromuzun çok başarılı artisti oldu. Her birimizin bir gözdesi vardır ama benim için her kedi değerlidir; çocukluğumdan beri kedileri çok severim. Köpeklere her zaman saygı duydum ve duyuyorum, ama kesinlikle eminim ki kedilerden daha sadık hayvan dünyada yoktur

 Kedilerin köpekler gibi kolay eğitilemedikleri, bilinen bir gerçek. Siz bunu nasıl başardınız?

Bir kedinin istediklerinizi yapabilmesi için ona, kendini olayın hakimi olduğu hissini vermelisiniz. Eğitimcinin istediklerini değil de, kendi istediklerini yapıyormuş gibi düşünmeliler. Onun için kedilere istediğiniz numaraları öğretemeziniz, kedinin günlük davranış elementleri neyse onları geliştirebilirsiniz. Bizim hedefimiz, kedilerin değişik hareketlerini keşfedip onları geliştirmek.

Kedilerinizin hepsi kısır mı? Değilse grup içinde çiftleşmeler oluyor mu?

 Doğan bebekler de show şova katılıyor mu? Bizde kısırlaştırılmış kedi çok az. Onun için bizim tiyatroda her sene 15-30 yavru dünyaya geliyor. Bizim tiyatroya hanedan diyebilirsiniz. Genç nesil büyük büyük babalarla ve büyük büyük annelerle sahneyi paylaşıyor.

Türk milleti kedileri çok sever. Eğer teklif alırsanız, bizim ülkemize de gelmeyi düşünür müsünüz? Davetiniz için çok teşekkürler. Biz her sene tatil için Türkiye’ye geliyoruz. İnşallah bir gün gösterilerimizi güzel ülkenizde, Türk halkına da sunabiliriz.

Keditörün Önerisi

30 Ağustos Zafer Bayramı

30.08.2021

30 Ağustos Zaferi milli birlik ve beraberlik ruhu içerisinde bağımsızlık meşalesinin ...

Japonya’da Kedici Olmak

13.07.2021

Japonya’da ‘kedi kafeler’ oldukça popüler. Bunun sebebi ise kedi beslemenin oldukça ...

Kedim Neden Mama İstiyor?

26.06.2021

Sizin de kediniz hep aç ve yemek yemek için miyav sesleriyle peşinizden ayrılmıyor mu? Gün ...

Kediler Alemi

Flamingo

28.09.2021

Flamingolar uzun ince bacaklara sahip ve esnek uzun bir boynu olan, genelde pembe tüylü ...

Yeni Ev ve Kediler

22.07.2021

Mama kabının yerinin değişmesine dahi strese giren kediler, ev ortamı değiştirdiklerinde zor ...

Kedi Ötüşü

06.07.2021

Kedilerin birçok ses çıkarttığını ve her bir sesin farklı anlam taşıdığını biliyor ...

2 Kedi, 1 Evde

01.05.2021

Kedilerin sevimli olduğunu inkar etmek mümkün değil. Yumuşak, sevimli, enerji doludurlar. ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER