Kedilerin Özel Alanları

Kedilerin Özel Alanları

Kediler korktuğu zaman veya dinlemek gibi yalnız vakit geçirmek istediği zamanlarda bir alana ihtiyaç duyarlar. Kedilerin alanlarını oluşturmalı ve onların bu alanlarda vakit geçirmesine saygı duymalıyız.

Kediler eve misafir veya yeni bir aile üyesi katıldığında strese girebilirler. Korktukları veya strese girdikleri zamanlarda kediler yalnız kalmak isterler. Onlara o alanı oluşturmak bizim elimizde. Kendi isteği ile odaya girmeleri de hemen sosyalleşmek istedikleri şeklinde yorumlanmamalıdır. Kediler odaya girebilir, ortamı kontrol edebilir ve şartlar kendileri için uygunsa insanların yanında zaman geçirebilir. Tercihlerini kendilerinin yapılmasına zaman tanındığı takdirde, normalde insanların yanına gelmeyen kedilerde zaman içerisinde davranış değişiklikleri meydana gelebilir.

Kediler tuvaletini yaparken güvenli olmak ve rahatsız edilmek istemezler. Onları rahatsız edecek tavırlardan kaçınmalıyız. Özellikle tuvaletini yaparken yanında beklemek onu rahatsız edecek ve acele etmesine sebep olacaktır. Strese girmesini engellemek için özel alanlarda ve özel zamanlarda bulunmamalıyız.

Kediler yemek yerlerken yalnızlığı tercih eden canlılardır. Özellikle çok kedili evlerde mama kaplarının yan yana konması kedilerin kişisel alanlarına müdahale edildiği hissi yaşamalarına ve kediler arasında anksiyete oluşumuna neden olabilir. Yeni bir kedi ile tanıştırırken de acele etmemeli, yavaş yavaş bir birlerine alıştırmalısınız.

06/12/2022

Keditörün Önerisi

Kedili Seyahat

04.02.2023

Evcil dostlarımız seyahat etmekten hiç hoşlanmazlar. Genel olarak değişikliği ...

British Shorthair

19.04.2022

İngiliz Kısa Tüylü kedisi, 2001 yılında Kedi Yetiştiricileri Birliği Yönetimi tarafından ...

Kediler Alemi