Oyuna Davet

Oyuna Davet

Kabul edelim, kediler genellikle uykuya düşkünlükleriyle bilinirler. Köpeklere kıyasla enerji seviyeleri de oyun istekleri de daha az olan dostlarımızın her biri aynı karaktere sahip değildir. Ancak evcil dostlarımızla oyun oynamak onların mutluluğunun yanında, onlarla kurduğumuz duygusal bağı korumak için de oldukça önemli..

Başarılı olmayan oyun teşvikleri kedimizin hasta veya stresli hissetmesine sebep olabilir. Belki de evcil dostumuzun neyi sevdiğini bilmiyor olabiliriz. Böyle durumlarda deneyebileceğimiz birkaç pratik oyuna davet numarasını siz Kediciler için derledik..

Evcil dostumuzun nasıl oyunlar sevdiğini öğrenmek için iyi gözlem yapmak şart. Kedilerin “yüksek enerjili” oyunlara en çok 4-5 aylıkken ilgi duyacağını bilmelisiniz. Bundan sonra, yaşlandıkça oyunculukları giderek azalacaktır.

Tabi ki, kedinizi daha aktif olmaya teşvik etmenin yolları var. Evcil dostunuzla oynamanın, obeziteyi önlemek, can sıkıntısıyla mücadele etmek ve hatta davranış sorunlarını çözmeye yardımcı olmak gibi bir dizi farklı faydası vardır. Unutmayın sevgili Kediciler; “Oyuncu bir kedi, genellikle mutlu bir kedidir.”

- Kedinizin kendi başına oynamaktan gerçekten keyif almasını bekleyemezsiniz. Evcil dostlarınız, oyuncaklar sizin tarafınızdan kontrol edildiğinde daha çok oynamaktan hoşlanırlar.

- Birçok kedinin oyuncaklar konusunda heyecanlanmasının nedeni , genetik olarak av gibi görünen herhangi bir şeye içgüdüsel olarak saldırmaya programlanmış olmalarıdır. Oyuncağı kıpırdatmayı, ileri geri hareket ettirmeyi deneyerek kedinizin ilgisini çekebilirsiniz.

- Kedinizin çevresini zenginleştirin ve ona çeşitlilik sunun. Bazen bir karton kutu bile kedinizin doğal merakını uyandırmaya yetebilir.

Kediler genellikle şekerlemeden sonra ve yemeklerden önce daha uyanık olma eğilimindedir. Onun için doğru zamanı bulursanız birlikte keyifli zaman geçirebilirsiniz.

EVCİL DOSTUNUZ İÇİN OYUNCAK SEÇİMİ

Kedilerin oyun oynamasındaki en büyük amaç avlanma içgüdüleridir. Oyuncaklarının peşinde koşma sebepleri tamamen içgüdüsel olarak avını yakalama arzusuyla gerçekleşir. Peki aynı durum lazerler için geçerli midir? Her gün 1 saat boyunca kırmızı bir noktayı kovaladığınızı ve onu yakalasanız da tutamadığınızı düşünün. Rahatsız edici değil mi? İşte kediler de tam olarak böyle düşünüyor. Öyle ki uzun süre lazerle oynatılan kedilerde ciddi anksiyete belirtileri dahi gözlemlenmiş. Lazer yerine evcil dostunuzu bir olta ya da fare yardımıyla oynattığınızda ise çok daha mutlu olacaktır çünkü bu oyuncakları fiziksel olarak avlayabilecektir.

13/01/2023

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kedili Filmler

08.08.2021

Bugün 8 Ağustos Uluslararası Kedi Günü. Bizde sizler için bugün kedinizle izleyeceğiniz ...

Mutlu Tüyler

22.06.2023

Kedilerin tüy dökmesi normal bir durumdur, ancak tüyleri fazla miktarda dökülürse veya ...

Kedilerin Mucizevi Dili

20.04.2023

Kediciler iyi bilir ki kedilerin dili dikenlidir. Kendini temizlemek için dikenli diliyle epey ...

Kediler Neden Hapşırır?

18.11.2022

Kedilerin zaman zaman hapşırdıklarına hepimiz şahit olmuşuzdur.  Kedilerde insanlar gibi ...

Kediler Neden Esner?

17.12.2022

Suratları birbirinden tatlı haldeyken bir anda ağızlarını kocaman açıp esnemeleri, sadece ...

En 'Kedici Ülkeler'

24.07.2021

World Atlas'ta yayınlanan bilimsel bir istatistikte, dünyada ki kedileri evcil hayvan olarak ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER