Kediniz Sağlak Mı? Solak Mı?

Kediniz Sağlak Mı? Solak Mı?

Kedinizin hangi patisini kullanmayı tercih ettiğini hiç merak ettiniz mi? Herhalde pek azımızın aklına böyle bir şey gelir. Ama bazı meraklı araştırmacılar, kedilerin ince işleri yaparken hangi patilerini kullanmayı tercih ettiklerini bulmak için çalışmalar yapmışlar.

Bizler kapı açmak, bardak tutmak, kaşınmak gibi pek de hüner gerektirmeyen işleri yaparken iki elimizi de hemen hemen eşit derecede kullanırız. Kediler de öyle. Ancak yazı yazmak gibi hüner gerektiren bir işi yaparken yalnızca bir elimizi kullanırız. Çatal tutmak, anahtarla kapı açmak ya da musluğu açmak gibi biraz incelik gerektiren işleri her iki elimizle de yapabilsek de, baskın olan elimizi kullanmayı tercih ederiz.

Kuzey İrlanda’daki Queens Üniversitesi’nde yapılan araştırmada, kedilerin hüner gerektirmeyen işlerde, her iki patilerini de eşit derecede kullandıkları gözlenmiş. Araştırmacılar, kedilerin daha ince işleri yapmak için hangi ellerini kullandıklarını bulmak üzere bir deney tasarlamışlar. Ağzı, kedilerin başlarını sokamayacağı kadar dar olan bir kavanozun içine pir barça ton balığı konmuş ve kedilerin bunu çıkarmak için hangi patilerini kullandıkları gözlenmiş. Deney yarısı dişi, diğer yarısı erkek bireylerden oluşan toplam 42 evcil kediyle yapılmış. Sonuç şaşırtıcı: 21 dişi kedinin 20’si balığı kavanozdan çıkarabilmek için sağ patisini kullanmış. Buna karşılık, erkek kedilerden biri hariç diğerleri aynı işi sol patileriyle yapmış.

Araştırmacılar, dişi ve erkek kedilerde baskın patilerin farklı olmasını, hormon düzeylerindeki farka bağlıyorlar. Özellikle doğum öncesi karşılaşılan testosteronun, sol eli kullanma eğilimini artırdığı biliniyor. Benzer duruma köpeklerde ve atlarda da rastlanıyor.

11/01/2023

Keditörün Önerisi

Kediler Neden Hapşırır?

27.09.2022

Kedilerin zaman zaman hapşırdıklarına hepimiz şahit olmuşuzdur.  Kediler de insanlar ...

Kediler Alemi

KEDİCİ KEDİ MÜZESİNDE!

05.10.2023

Türkiye’nin ilk ve tek kedi - kültür dergisi KEDİCİ, Kedi Müzesi’nde yerini aldı. ...

Kedilerde Hamilelik

24.03.2023

Hamilelik süresi 57 ile 67 gün arasında değişiklik gösteren kedilerin, hamile kalma yaşı ...