YENİLER >

Bukalemun Dilinin Sırrı

Bukalemun Dilinin Sırrı

Küçük bukalemunlar, dillerini çok uzun mesafelere uzatabilirler.  Şaşırtıcı dilleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ister misiniz?

Bukalemunlar, hayvanlar dünyasındaki en ünlü sürüngenlerden biridir ve yırtıcılardan saklanmak için renklerini değiştirme yetenekleriyle bilinir. Bununla birlikte, bukalemun aynı zamanda vücudunun iki katı uzunluğunda inanılmaz bir dile sahiptir. Büyük dillerini avlarını yakalamak için kullanırlar. Çünkü onları yakalamalarına yardımcı olan dilinde yapışkan maddeler taşır.

Bukalemunlar ılıman iklimlerde yaşayan, 200den fazla türü bulunan sürüngen canlılardır. Bukalemunlar genellikle çok aktif değildir , çünkü saklanmayı beceremezler. Uzun süre hareketsiz kalmayı tercih ederler. Yaklaşan herhangi bir dikkatsiz canlıya yakalanmaları olasıdır. Ancak uzun dillerini avantaja çevirmeyi iyi bilirler.  Dili bir tür yay gibi büzülür ve geri bırakıldığında depolanan enerjiyi serbest bırakır ve bir mermi gibi fırlar. Bu sayede dil yapısının fırlatılma ve avın yakalanma hızı inanılmazdır.

Keditörün Önerisi

Kediniz Kaç Yaşında?

22.06.2021

Kedicilerin kedilerinin yaşlarını hesaplamak konusunda kafaları biraz karışık. Kedilerin ...

Kediler Alemi

Kedi

04.11.2021

Çoğu memeli canlılar gibi insanlar ve kediler temelde aynı organlara sahiptir. Ancak elbette ...

Kediler Ve Akan Sular

28.06.2021

Kediler için akan su güven verir. Akan taze suyu, minik dostlarımız lıkır lıkır içerler. ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER