YENİLER >

Neden Evcil Hayvan Satın Almamalısınız ? Evlat Edinmek İçin 8 Neden

Neden Evcil Hayvan Satın Almamalısınız ? Evlat Edinmek İçin 8 Neden

Kedi veya köpeklerin petshoplarda ne kadar zor şartlar altında satışa sunulduklarının çoğu insan farkına varamıyor. Dükkanın vitrininde gördüğünüz o sevimli hayvanların sandığınızdan daha büyük dertleri var. Küçücük alana sıkıştırılmış onlarca kedi veya köpekler aylarca satılmayı bekliyor. Yeni bir yuvaya kavuştuğu için sevinen ve bir hevesle petshoplardan alınan evcil hayvanlar, daha sonra çeşitli nedenlerle terk edilince onlar için zor yaşam yeniden başlıyor. Peki insanlar sokakta ve barınaklarda bu kadar terk edilmiş hayvan varken neden hala evcil hayvan satın almaya devam ediyor? Bu yazımızda neden hayvan satın almayıp sahiplenmeniz gerektiğini anlatacağız. İşte evcil hayvan satın almayıp sahiplenmek için 8 neden..

1-Kafes içinde yaşıyorlar

Çoğu barınakta bile hayvanların özgürce dolaşabilmesi için alanlar varken petshop'larda satış için bulunan hayvanlar günlerce, belki de aylarca vitrinde spot ışığının ve güneşin altında yeni bir yuvaya kavuşmayı bekliyor. Bazen küçücük kafes içinde onlarca kedi veya köpek bir araya koyulabiliyor. Hiçbir canlı için uygun olmayan bu duruma neden destek olalım ki?

2-Az yemek, az su


Birçok petshopta hayvanlara daha az tuvalete çıkması için az yemek ve su veriliyor. Gün içinde vitrinde olmaları gerektiği için bazen kafesin içine dışkılayabiliyorlar. Bu da sağlıksız sonuçlar doğuruyor. Hayvanların yemekleri ve dışkıları bir süre bir arada kalabiliyor.

3-Sahiplenerek kahraman olursunuz

Hayvanları satın almak yerine sahiplendiğiniz zaman onların kahramanı olursunuz. Bizim onlara belki ihtiyacımız yok ama sıcak yuva yerine barınakta veya sokakta yaşayan hayvanların bize ihtiyacı var. Sahiplenilen hayvan yaşı kaç olursa olsun iyi bir eğitimle sizin de en iyi dostunuz olacaktır. Bir hayvanı kurtarmanın vicdani rahatlığını başka hiçbir şeyde bulamazsınız.

4-Ölüme terk ediliyorlar

Hayvan üretim çiftliklerinde damızlık olarak kullanılan hayvanlar, yaşlandıkları zaman ölüme terk ediliyor. Bu hayvanlar sürekli çiftlikte kaldıkları için kendi yemeklerini bulma ve hayatta kalma konusunda deneyimsiz oluyorlar.

5-İlaç veriyorlar


Hayvan satan merkezler hayvanların daha sağlıklı ve enerjik görünmesini sağlamak için ilaç takviyesi veriyor. Bu yapay takviyelerle tüyleri ve gözleri daha parlak görünüyor.

6-Sütten kesilmeden annelerinden ayrılıyorlar

Çoğu hayvan henüz sütten kesilmeden annesinden koparılıp başka bir aileye satılıyor. Böylece en önemli beslenme evresini eksik tamamlıyor ve daha sağlıksız oluyor.

7-Döngünün parçası olmayın


Hayvanları satın alarak terk edilmiş hayvan döngüsüne ve hayvan satışlarına katkıda bulunduğunuzu unutmayın. Bu döngüyü kırmak için satın almayın ve sahiplenin.

8-Hayvan kaçakçılığına destek olmayın

Hayvan satın alarak hayvan kaçakçılığına da destek olmuş olursunuz. Ne kadar hayvan satışı talebi olursa, kaçak yollarla zor şartlar altında getirilen hayvanların sayında o kadar artış oluyor.

Kaynak: Posta

Keditörün Önerisi

Kedim Beni Seviyor Mu?

26.06.2021

Kedilerin cinsleri, karakterleri, fiziki yapıları birbirlerinden farklıdır. Kimi kediler çok ...

Kediler Alemi

Kedinize Bunları Yapmayın!

29.08.2021

Kedinizle çok ilgilenmek istiyor, onu çok seviyorsunuz ama bazen doğru olduğunu düşünürken, ...

Rol Model Olarak Kediler

10.08.2021

Birçok kedi sadece kedilere özgü olan hareketlerine hayran kalır. Kediler, özellikle rahatlama ...

Yaban Kedileri Geri Döndü

05.08.2021

Yaban kedileri yüzyıllar sonra Hollanda’ya geri döndü. Avlanma ve orman sayılarının ...

Kediler Gözleriyle Konuşur

03.08.2021

Kedilerin her hareketi bir mesaj, her hareketi bir olaydır. Onlar gözleriyle adeta konuşur, göz ...

Uyku - Dr. Tarkan Özçetin

10.04.2021

Tıpkı Fikret Kızılok’un şarkısındaki gibi: “Uyku kardeşim ver elini, usul usul damla ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER