Kediniz İle İlişki Türünüz Nedir?

Kediniz İle İlişki Türünüz Nedir?

Lincoln Üniversitesi’nden bilim insanları, mırmırlar ile insanları arasında 5 tür ilişki olduğunu ortaya çıkardı. İlişkiler “günlük ilişki”, “uzaktan ilişki”, “eş bağımlılık”, “açık ilişki” ve “arkadaşlık” olarak gruplandırıldı.

Animals adlı bilim dergisinde yayımlanan çalışma kapsamında, 3.994 kedi ve insanın birbirine karşı davranışını ölçen bir anket yapıldı. Aynı zamanda insanların evcil hayvanları ile ne tür ilişkileri olduğunu tespit edebilmek için etkileşimli bir test de yayınladı.

Kedilerin insanlar ile kurduğu duygusal ilişkiler hakkında çok az şey biliniyor

Lincoln Üniversitesi’nde çalışmanın yazarı ve hayvan davranış uzmanı Daniel Mills, “Kediler insanlara yakın duygusal ilişkiler kurarlar, ancak bu konuda aslında çok az şey biliniyor. Her karmaşık sosyal ilişkide olduğu gibi, kedi sahibi bağının türü, belirli kişilik özellikleriyle ilgili her iki birey arasındaki dinamiğin bir ürünüdür. Birçok kedi mesafeli olsa da, bu anlatıldığı kadar yaygın değil gibi görünüyor. Kedinin daha geniş sosyalliği ve sahibinin eklentileri önemli olabilir ve sahibinin kediye duygusal yatırım seviyesi ve kedinin sosyalliği, ne tür bir ilişkiye sahip olduklarını ayırt etmede özellikle önemli görünmektedir” ifadelerini kullandı.

Profesör Mills ve meslektaşları, kedi-insan ilişkisinin duygusal unsurlarını öğrenebilmek için detaylı bir anket hazırları. Sorular arasında, kedinin sahiplerinin evlerinde ne kadar güvenli bir üs olarak algıladığının yanı sıra, sahiplerinin evcil hayvanlarıyla ne ölçüde ilgilendikleri, ihtiyaçlarına ne kadar duyarlı olduklarını ve etkileşimlerinde ne kadar tutarlı olduklarını da içerdi.

Araştırmaların sonuçlarında ise beş farklı tür ilişki ortaya çıktı. İlişkiler “günlük ilişki”, “uzaktan ilişki”, “eş bağımlılık”, “açık ilişki” ve “arkadaşlık” olarak gruplandırıldı.

Günlük İlişki

Bu ilişki türünde, kediler evlerde yaşamaktan ziyade açık havada yaşamayı tercih ediyor. Kendi mahallesindeki birkaç eve ziyarete gidiyor ve bazen de günlerde ortadan kayboluyorlar. Kendileriyle ilgilenen kişilere dostça davransalar da aralarına biraz mesafe koymak için çaba göstermeleri de olası.

Uzaktan ilişki

Kediler önemseniyor, ancak tipik olarak yakın bir arkadaş veya ailenin bir üyesi olarak kabul edilmiyorlar. Kedinin davranışları oldukça arkadaşça da olsa, duygusal olarak çok yakın olmayabilirler. Muhtemelen özgüven eksikliğinden dolayı kediler insanlardan uzak durmayı tercih ediyorlar.

Eş Bağımlı İlişki

Kediler genellikle kendisine çok fazla duygusal olarak yatırım yapan sahibine bağımlı haline geliyor. İnsan kedisine çok önem veriyor ve onu bir aile üyesi veya arkadaşı olarak görüyor. Sık sık oyun oynuyorlar. Kedi başka kişilerle ilişki kurmuyor, eve biri geldiğinde saklanıyor. Sahibi ile vakit geçirdiğinde ödül alacağını biliyor, fiziksel yakınlık kurmak için çaba sarf ediyor ve ayrılma sorunu yaşıyor. Uzmanlar bu ilişkinin özellikle tek kişilik evde yaşayan kediler arasında çok yaygın olduğunu dile getiriyor.

Açık İlişki

Bu ilişki türünde kediler, yalnız ve bağımsız bir şekilde sahiplerinin yakınlığına çok az ihtiyaç duyarak yaşıyorlar. Diğer insanlarla iyi ilişkiler kuruyorlar, komşuları ziyaret etmeleri oldukça muhtemel. Sahibinin kucağına oturmuyor ve onları yalamıyorlar.

Arkadaşlık

Bu ilişki türünde ise, eş bağımlı ilişkide olduğu gibi, düzenli bir duygusal ilişki kuruluyor. Sahibi kedi için endişeleniyor ve onu iyi bir arkadaşı veya aile üyesi olarak görüyor. Kedi ile vakit geçirip oyun oynamak için vakit yaratıyor. Kedi ise buna karşılık olarak çok sıcak ve arkadaş canlısı davranıyor. Eş bağımlı ilişkiden farklı olarak bu ilişki türünde kediler farklı insanlarla da ilişki kuruyor ve hatta bazı komşuları ziyarete gidiyorlar.

06/06/2023

Keditörün Önerisi

Kedi Burnunun Mükemmelliği

14.06.2023

Can dostlarımızın öpmelere doyamadığımız burunları, en önemli duyu organıdır. Zarif bir ...

Kediler Alemi

"Önce Kedimi Kurtarın"

10.02.2023

Hatay’da çöken duvar ile tavan arasında sıkışan üniversite öğrencisi Kerem ...

Kedilerin Dolunay Korkusu

19.08.2022

Araştırmacılar ay döngüsüne göre köpek ve kedi acil durum ziyaretlerinin sıklığını ...

Kediniz Sizi Özlüyor

02.07.2022

Kediler söz konusu olduğunda onların bağımsızlıklarına düşkün ve insan varlığına ...

Kediler Eğitilebilir Mi?

31.05.2023

Kediler başına buyruk yapılarıyla bilinse de, bazı davranışları öğretmeniz mümkündür. ...

30 Ağustos Zafer Bayramı

30.08.2021

30 Ağustos Zaferi milli birlik ve beraberlik ruhu içerisinde bağımsızlık meşalesinin ...

Kediler Neden Kusar?

26.01.2023

Kediler, vücutları ve ruhları kadar naif ve hassas bir sindirim sistemine sahiptirler. Sık sık ...

Miyav Dili Ve Kedi Selamı

01.02.2023

University of Georgia’dan hayvan davranışları konusunda uzman olan Sharon Crowell-Davis, ...