YENİLER >

Kediler Hakkında Bilinen Yanlışlar

Kediler Hakkında Bilinen Yanlışlar

Kediler hakkında bilinen birçok bilgi ne yazık ki yanlıştır. Kulaktan kulağa yayılan, doğru olarak bilinen yanlışları sizler için derledik.

Yanlış 1- Kediler Her Zaman Dört Ayak Üzerine Düşer

Kediler her zaman dört ayakları üzerine düşer sözü hepimizin doğru olarak kabul ettiği ve sık sık kullandığı bir sözdür. Ancak kediler her zaman dört ayakları üzerine düşmez. Onlarda tıpkı insanlar gibi düştüklerinde canları yanar. Kedilerde yüksekten düşme vakalarında, ölümle sonuçlanabilen istenmeyen durumlarla karşılaşılır.

Yanlış 2- Kediler Süt İçmelidir

Kediler genel olarak sütü severler. Ancak kedilere süt vermek sanıldığı gibi onlar için yararlı değildir. Sütte bulunan yüksek miktarda laktoz kediler için sindirimi zor bir besindir. 

Yanlış 3- Kedi Kusuyorsa Tüy Yumağıdır

Sanılanın aksine kediler her kustuğunda, sebebi tüy yumakları değildir. Bazen bozuk gıda tüketimi, hızlı yeme ve başka sağlık sorunlarından oluşabilecek kusmalar meydana gelebilir. Tekrarlanan kusma tehlike yaratabileceğinden, veteriner hekiminizden yardım almalısınız.

Yanlış 4- Kedilere Tavuk Kemiği Verilebilir

Kediler evinizde yediğiniz tavuklardan arta kalan kemikleri iştahla yeseler de bu durum kediler için oldukça kötü sonuçlar doğurabilir. Kediler tavuk kemiklerini sanıldığı kadar rahat çiğneyemez ve kemikler küçük parçalara bölünürken oldukça sivri olabilirler. Bu sivri kemikler kedinizin bağırsaklarında delinmeye yol açabilir. 

Yanlış 5- Kediler Karanlıkta Çok İyi Görür

Kediler sanıldığı gibi karanlıkta ışık varmış gibi iyi görmezler. Ancak kedilerin gelişmiş gözleri karanlığa daha iyi adapte olmalarını sağlar ve karanlıkta insanlardan daha iyi gördükleri söylenebilir.

Yanlış 6- Kediler Yaralarını Yalayarak İyileştirir

Kedilerin yaralarını yalaması bilinenin aksine yaranın iyileşmesini uzatan bir davranıştır.

Yanlış 7- Kedi Tüyü İnsanı Öldürür

Kedinizin aşılarını düzenli şekilde yaptırmanız da oldukça önemlidir. Aksi taktirde kedilerin tüylerindeki parazitlerden kaynaklı sağlık problemi yaşayabilirsiniz. Özetle sağlıklı ve bakımlı bir kedinin tüyünün size zarar verme ihtimali yoktur.

Yanlış 8- Tüm Kediler Her Zaman Tüy Döker

Kediler her zaman tüy dökmezler. Kediler genellikle mevsimsel geçişlerde tüy döken canlılardır. Kediniz sürekli yoğun bir biçimde tüy döküyorsa bu normal bir durum değildir. Kedilerin tüylerinin sürekli dökülmesi genellikle bazı hastalıkların habercisidir. 

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kedilerde Tüy Bakımı

02.11.2021

Kediler kedi kendilerini temizleyen canlılardır. Her ne kadar temiz olsalar da tüylerinin ...

Kedilerin Tüy Bakımı

31.08.2021

Kedinizin tüylerinin bakımını düzenli yapmak oldukça önemlidir. Peki kedilerin tüy bakımı ...

Kahraman Kedi Arthur

16.02.2021

Avustralya’da evlerinin arka bahçesinde ülkenin en zehirli yılanı tarafından saldırıya ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER