Pasif İçici Kediler Tehlikede!

Pasif İçici Kediler Tehlikede!

Pasif sigara içicilerin yani kendileri içmese de sigara içilen ortamda bulunan insanların da dumandan önemli ölçüde zarar gördüğü uzun zamandır bilinen bir gerçek. Her ne kadar sigara içmeyenler çıkan yasalarla biraz olsun rahatlamış olsalar da aynı durum evcil dostlarımız için geçerli değil. Çünkü onların yanında sigara içilmesi henüz yasalarla engellenmiş değil. Üstelik sigara içilen evlerdeki kediler bundan insanların etkilendiğinden daha fazla etkileniyor.

ABD’deki Oklahoma Eyalet Üniversitesi’nden veteriner hekim Carolyn MacAllister, son günlerde bu konuda birçok bilimsel makale yayımlandığını belirtiyor. Yapılan araştırmalara göre pasif içici kedilerin, özellikle ağız ve lenf kanseri yakalanma oranları yüksek. Öteki evcil hayvanlarsa biraz daha farklı şekilde etkileniyorlar. Örneğin; köpeklerde en çok akciğer ve nazal (burun) kanseri görülürken, kuşlar en çok akciğer kanserine yakalanıyor.

Turf Koleji Veterinerlik Fakültesi’nde yapılan bir araştırma, kedilerin sigara içilmeyen ortamlarda yaşayan kedilerde pek görülmeyen ağız kanserine yakalanma oranının önemli ölçüde yükseldiğini doğruluyor.

MacAllister’e göre, bunun nedeni kedilerin yalanma alışkanlıkları. Kediler temizlenmek için yalanırken, tüylerinde biriken kanser yapıcı maddeleri de ağızlarına almış oluyorlar. Ağızlarındaki hassas mukoza bu kanserojen maddelerden etkileniyor. Bunun yanısıra, sigara içilen evlerdeki kedilerin lenf kanserine yakalanma olasılıkları, sigara içilmeyen evlerdekilerin yakalanma olasılıklarının iki katı olarak saptanmış.

18/11/2022

Keditörün Önerisi

Kedi Doğası - Emek Ekşi

12.06.2022

Kediciler olarak, kedilerimizle geçirdiğimiz vakit bizlere onları tanıma ve anlayabilme yetisi ...

Kediler Alemi

Kediler Evcil Midir?

24.09.2021

Son genetik ve arkeolojik araştırmalar, ev kedilerinin düşündüğümüzden daha vahşi ...

TATLI RÜYALAR

04.08.2023

Kedicilerin, tüylü dostları ile ilgili merak ettiği birçok soru var ve bu sorular arasında ...

OYUNCU KEDİCİKLER TOP 5

01.08.2023

Kedicikler genellikle miskin miskin yatmaları ve tembellikleri ile nam salmışlardır. Köpeklere ...

Kelebekler

29.09.2021

Kelebekler; narin, sevimli ve rengarenk halleriyle görenleri kendilerine hayran bırakan o güzel ...