Engelsiz Yaşam

Engelsiz Yaşam

Bazı kediler doğuştan, bazıları ise sonradan bir kaza veya travma sonucu meydana gelen engellere rağmen onların yaşadıklarını unutmamalıyız! Onlara bir şans verildiği takdirde onlarda diğer kediler gibi mutlu yaşayabilirler. Kedilerin engel durumları genellikle; iki bacaklı, üç bacaklı, arka ya da ön ayakları felç, görme ve duyma engelli kedilerdir.

Üç bacaklı kediler

Bir kaza sonucu bacağını kaybeden kedilerin tedavileri bittikten sonra, sıcak evlerinde mutlu yaşama hakkını onlara vermelisiniz. Üç bacaklı kediler genellikle, dört bacaklı kediler kadar hareketlidirler. Ama temizliklerinde sizden biraz yardım alabilirler. Eğer bir kaza sonucu üç bacaklı kaldı ise yeni yaşamına alışması için onu korumanıza ihtiyacı vardır. Bu yeni yaşama alışması biraz zaman alsa da, sizin yardımınızla kolay adapte olup, mutlu bir şekilde yaşayabilirler.

Üç bacaklı bir kedinin aşırı kilo almamasına büyük özen göstermek gerekir zira vücut ağırlığını taşıyan bacaklardan biri eksildiği için diğer üç bacağa daha fazla yük binecektir. Ayrıca yeterli fiziksel aktivitede bulunmaları son derece önemlidir.

İki bacaklı kediler

Bazı durumlarda ön ya da arka bacaklarını kaybedebilecekleri gibi çapraz olarak da bacaklarını kaybedebilirler. Bacaklarını kaybetmiş kedilerin önemli bir avantajı, kedilerin doğuştan sahip olduğu olağanüstü denge duyusudur. Bu sayede aynı taraftaki hem ön, hem arka bacağını kaybetmiş kediler bile tekerlekli bir düzenek yardımı olmaksızın ihtiyaçları olan tüm hareketleri yapabilecek beceriyi geliştirirler. Alışma süreçlerinde onlarla her zamankinden daha fazla ilgilenmelisiniz. Özellikle yaşı ilerlemiş kedilerin bu tür kayıplar yaşamasından sonra uyum sağlama süreçleri daha uzun olabilmektedir.

Arka ya da ön ayakları felç kediler

Bazı kedilerin omurgalarının hasar gördüğü bir kaza nedeniyle arka bacakları felç olabilir. Kuyruk da omurganın bir uzantısı olduğu için genellikle böyle durumlarda kuyruk da felç olur.

Arka veya ön ayakları felci kedilerde en önemli durum, eğer idrar kesesi ve bağırsak kontrolü yitirildiyse, kedinin idrarını ve dışkısını yapma yeteneği körelebilir ya da yok olabilir. Her iki durumda da elle masaj yoluyla kedinin idrar kesesini ve bağırsaklarını boşaltması sağlanabilir. Veterineriniz bunu nasıl yapacağınızı size öğretecektir. İdrar kesesinin uzun süre boşaltılmaması idrar yolu hastalıklarına neden olabilir. Uygun bir yürüme aparatı ile hayatlarını normal bir şekilde sürdürebilirler.

Görme ve duyma engelli kediler

Doğuştan görme ve duyma engelli olabileceği gibi bazı kaza ve hatalı beslenmeden dolayı da bu tür engelleri meydana gelebilir. 

Görme yetisini kaybetme derecesi kedilerde de tıpkı insanlarda olduğu gibi farklıdır. Çoğunlukla görme yetisi yavaş yavaş yitirildiği için kedi bu duruma ayak uydurmayı öğrenir ve bazen kediciler bile durumu anlayamazlar. Bazı durumlarda hastalık ya da yaralanma nedeniyle gözlerden birinin ya da ikisinin de cerrah müdahaleyle alınması gerekebilir. Ani görme yetisi kaybı, çok daha çabuk fark edilir çünkü kedi yönünü kaybetmiş gibi davranır, yürürken tereddüt eder ve çok yüksek sesle miyavlayabilir.

Onların adapte olabilmeleri için öğrendikleri bölgede bulunan mama, su kabı ve tuvalet kaplarının yerini değiştirmemelisiniz. Bulunduğu mekanı tanıması için ona izin vermeli, tehlike oluşturabilecek şeyleri ortadan kaldırmalısınız.

Duyma engelli kediler, bir çok tehlikenin gelişinden habersizdirler. Bu yüzden kapalı veya kontrollü mekanlarda tutulmaları gerekir. Özellikle ani duyma hissini kaybeden kediler kendilerini güvensiz hissedecekleri için bazen kedicilere daha bağımlı olabildiği gibi bazı kediler daha sinirli olabilmektedir.

28/05/2022

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

11 Sene Sonra Yeniden

23.06.2023

Amerika’nın Florida eyaletinin Jacksonville şehrinden bir aile, 11 yıl önce kaybolan ...

Kedilerde Aşının Önemi

30.05.2022

Kedinizin sağlıklı, iyi bir hayat sürebilmesi için onlara neyin iyi geldiğini bilmeli ve ona ...

İkiz Kediler Var Mı?

18.11.2022

Kediler ikiz doğabilir ve bu sadece DNA testi ile anlaşılır. Genetik haritalandırma zor ve ...

Obezite Kedilerin de Sorunu!

27.01.2023

Obezite, günümüzde insanlarda sağlık sorunlarına neden olan en önemli etkenlerden biri.. ...