Japonya'da kediler, yapay zekâ destekli sağlık hizmetlerinden yararlanıyor

Japonya'da kediler, yapay zekâ destekli sağlık hizmetlerinden yararlanıyor

Yapay zekânın sağlık sektörüne faydaları artmaya devam ederken, kediler de bu faydalardan paylarını alıyor. Tokyo merkezli bazı girişimler, ülkenin kedilerinin sağlığını korumak amacıyla yapay zekâdan yararlanıyor.

Evcil hayvan sahipleri için teknoloji geliştiren Rabo şirketi, kedi sahiplerine kedilerinin ne yaptığını takip edebilecekleri akıllı bir tasma sunuyor. Catlog tasması, bir kedinin rutini, iştahı ve davranışı gibi girdileri takip ediyor ve yapay zekayı kullanarak bir sağlık analizi sağlıyor. Bu sayede kedi sahipleri, potansiyel sorunlar hakkında uyarılabiliyor.

Bir kedinin verilerini diğer 30.000 kedinin tıbbi geçmişiyle karşılaştırmak için yapay zekanın kullanılacağı bir uyku izleme özelliği de tasma dahilinde haziran ayı içerisinde kullanıma sunulacak.

Şirketin CEO’su Yukiko Iyo, Japonya'nın insan nüfusu gibi yaşlanmaya devam eden kedilerinin sahipleriyle mümkün olduğunca uzun süre kalmalarına yardımcı olmayı hedeflediklerini söyledi. Japonya Çevre Bakanlığı tarafından yayımlanan bir rapor, ülkenin kedilerinin daha uzun yaşadığını ve ortalama yaşam süresinin 2023'te yaklaşık olarak 16 yıla ulaştığını gösterdi. Ancak, kediler genellikle rahatsızlıklarını gizledikleri ve sağlık sorunlarını maskeledikleri için sağlık sorunlarını erkenden tespit etmek zor olabiliyor.

Teknoloji firması Carelogy de, sahiplerine kedilerinin ağrı çekip çekmediğini söyleyebilen bir uygulama geliştirdi. Uygulama ile yapay zekâ, kedilerde kulak ve ağız hareketlerini ağrı belirtilerini tanımlamak için kullanıyor.

Benzer bir uygulama olan Tably, Kanada'nın Calgary şehrinde Sylvester.ai adlı hayvan sağlığı teknolojisi şirketi tarafından 2021'de piyasaya sürüldü. Bu uygulama, telefonun kamerasını kullanarak bir kedinin acı çekip çekmediğini, kulak ve baş pozisyonu, gözlerin kısılması, ağız gerilimi ve bıyıkların değişimi gibi belirtiler üzerinden analiz ediyor.

2023'te Japonya Evcil Hayvan Maması Derneği tarafından yapılan bir anket, kedi sahiplerinin yaklaşık yüzde 60'ının son bir yılda kedilerini veteriner hekime sadece bir kez veya hiç götürmediğini gösterdi. Bu tarz uygulamalar hayvan sahiplerini kedilerini veteriner hekime götürmeye teşvik edebilir ve kedilerin sağlık ve refahını destekleyebilir.

 Kaynak: Nation Thailand

06/06/2024

Keditörün Önerisi

Kedilerde Akne

02.12.2022

Kedi çene aknesi, kedilerde oldukça yaygın bir cilt sorunudur. Çene aknesi, bir kerelik bir ...

Kediler Alemi

Kediler Eğitilebilir Mi?

31.05.2023

Kediler başına buyruk yapılarıyla bilinse de, bazı davranışları öğretmeniz mümkündür. ...

Kediler Neden Kusar?

26.01.2023

Kediler, vücutları ve ruhları kadar naif ve hassas bir sindirim sistemine sahiptirler. Sık sık ...

KEDİM İLE İLK GÜN

20.07.2023

Kedinizi evinize ilk getirdiğiniz gün ve hatta ilk an, özel olduğu kadar dikkat gerektiren ...

Kedilerin Tüy Bakımı

31.08.2021

Kedinizin tüylerinin bakımını düzenli yapmak oldukça önemlidir. Peki kedilerin tüy bakımı ...