Kediler Neden Esner?

Kediler Neden Esner?

Suratları birbirinden tatlı haldeyken bir anda ağızlarını kocaman açıp esnemeleri, sadece uykuları geldiği için değildir. Öyle ki, bir kedinin hayatı boyunca ortalama 100.000 kez esnediği söylenir. Peki sık esnemelerinin sebebi nedir?

Kedilerin esnemesindeki en temel sebep; kandaki oksijenin düşmesidir. Kediler de tıpkı insanlar gibi esneyerek aslında derin bir nefes alır, vücutlarındaki karbondioksiti salar ve kandaki oksijen oranını artırmayı amaçlarlar. Bu en temel sebeptir. Kediler birçok sebepten sık sık esnerler.

Sakinleşmek için,

Kediler stresli olduklarında ağızlarını kocaman açıp esneyebilirler. Böylelikle yine kandaki oksijen oranını artırır ve bilinçlerinin daha açık olmasını sağlarlar. Yani aslında bunu esnemek için değil, derin bir nefes alıp sakinleşmek içindir. Bu konuda tam bilimsel bir açıklama olmasa da, gözlemler bu yönde.

Sıkıldıkları için,

Tıpkı insanlar gibi kedilerde sıkıldıkları zaman esneyebilirler. Mamasını yemiş, uykusunu almış öyle boş oturup esniyorsa büyük ihtimalle sıkılmıştır.

İletişim kurmak için,

Evde birden fazla kedi bulunuyorsa, arada boğuştuklarını görebilirsiniz. Oyun amaçlı da olsa kediler hakimiyet kurmayı severler. Bir oyunun sonunda birbirlerine esniyorlarsa bu bir barış işaretidir. Kavga bitmiş, beyaz bayraklar asılmıştır.

Uykuları geldiği için,

Eğer kediniz esnediği halde uykuya dalmakta direniyorsa bunun bir sebebi vardır. Esneme hareketiyle kandaki oksijen oranını artırır ve bilincinin açık olmasını sağlar. Eğer güvenilir bir ortamda değilse, sık sık esneme ile bilincinin açık olmasını sağlar ve uykuya karşı direnir.

17/12/2022

Keditörün Önerisi

Sokağın Kedisi Şenliği

18.02.2022

Kedici Veteriner Hekimler Derneği’nin Ankara Kent Konseyi Hayvan Hakları Çalışma Grubu’nun ...

Kediler Alemi

Kediler Nelerden Hoşlanmaz?

05.06.2023

Kediniz ile oyunlar oynamak, yanınıza geldiğinde beklediği sevgiyi ve ilgiyi ona vermek onları ...

Kediler Nelerden Korkar?

16.03.2022

Özgür, başına buyruk takılmayı seven kediler, tıpkı insanlar gibi birçok şeyden ...