YENİLER >

‘Kedili Kız’ Nikahında bile kedisi omzunda

‘Kedili Kız’ Nikahında bile kedisi omzunda

Özge Kübra Teymur, 2 aylıkken sahiplendiği kedisi "Azman"ı bir an olsun yanından ayırmıyor, omzunda gezdiriyor. Kedisi Azman ile birlikte bisikletle gezen, kamp ve yolculuk yapan Teymur, çevresinde ‘Kedili Kız’ olarak tanınıyor. Biz de Kedici Dergisi okurları için ‘Kedili Kız’ Özge Teymur ile bir röportaj gerçekleştirdik.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?


Adım Özge Kübra Teymur. Samsunluyum. 4,5 yıldır Artvin Arhavi'de yaşıyorum. Hastanede ebe olarak çalışıyorum. 1 yıllık evliyim . Bir çocuk (Azman) annesiyim :)

Azman ilk evcil dostunuz mu?

Aslında hayır. Daha öncede kısa dönem bir kedi bakmıştım . Başka bir kediseverden sahiplenmiştim. Ancak çeşitli sebeplerden ve evime evcil köpek gelmesinden kaynaklı sahiplendiğim yere tekrar sahiplendirdim. Kedi , köpek sokaktakilerin hepsi bizim evcil dostumuz. Fazlasıyla akıllı ve cana yakınlar boş zamanlarımızda onlarla aralıklı olarak ilgileniyoruz aynı zamanda buradaki barınak gönüllüleri de.

Azman’la tanışmanız nasıl oldu? Hikayenizi sizden dinleyebilir miyiz?

Markete giderken :) Barınak gönüllüsünün kucağındaydı. Sokakta kötü halde bulmuşlar ve kalıcı yuva arıyorlardı. İşim gereği ve boş zamanlarımı plan yaparak geçirmemden kaynaklı tek başıma olduğum için sahiplenmek haksızlık olur diye düşünüyordum. Geçici olarak yuva bulunana kadar kendini toparlayana kadar yanıma aldım. O sürede kamp planım vardı sırt çantamı aldım Azman’ı da bel çantama koydum ve çıktık yola.. Zamanla yuva da çıktı aile de ama ben bir türlü veremedim. Hepsine bir bahane buldum.. Ayrılamıyordum.

Omzunuzda Azman’ı görenlerden nasıl tepkiler alıyorsunuz?

Hep derim yerde yoldan karşıdan karşıya geçse Azman, belki de kimse dönüp bakmaz ama omzumda gördüklerinde tepkiler çok farklı çok eğlenceli oluyor.

Nikahınızda bile Azman yine omzunuzdaymış. Beraber dışardayken hiç ilginç bir şey yaşadınız mı?

Evet uzaktan maymun mu diye seslenen olmuştu ciddi ciddi. Hatta en ilginci, aynı kişi yanına gelip "Bu maymun ama farklı bir cins kediye benzeyenden" demişti o kadar konduramıyorlar omuzda gezmesini.

Azman’ın dışarıda güvenliğini nasıl sağlıyorsunuz? Kedici okurları için verebileceğiniz ipuçları neler?

Riskli bir şey. Ben farklı bir kediyi omuza alıştırsam bile onu gerçekten tanımadan tam olarak güvenliğini sağlayamam. Azman'ı neyin korkuttuğunu neye inmek isteyeceğini biliyorum. Çoğunlukla seyir halinde tasması olmuyor. Çünkü hareket halinde asla inmek istemez etrafı izlemeyi seviyor. Ancak riskli durumlarda etrafta tehlike varsa ya da inmek isteyeceği bir ortam varsa tasmalı bir şekilde çıkıyoruz. Tavsiyem dışarı çıkarmak için önce tasmaya alıştırılmalı. Taşımaya alıştıktan sonra dışarıda gezmek evcil dostumuz için daha keyifli ve tehlikesiz aktivite olur.

Kedili seyahat için okurlarımıza tavsiyeleriniz var mı?

Kedili seyahatte olmazsa olmaz bana göre iki faktör var benim gibi her yerde gezmeye gözü olan , kedisinin kumunu ve mamasını yanında götürmeli. Biz ilk başta bu sorunu yaşadık. Gittiğimizde ya açık yer olmuyordu saatin geç olmasından ya da satın alacağımız bir yer bulamıyorduk. Yanımızda gideceğimiz yeri ve saati göz önünde bulundurarak duruma göre 2-3 litre kum götürüyorduk. Azmanla bu şekilde kucağımda tutarak ve hiç bir sakinleştirici kullanmadan 22 saat otobüs yolculuğu yaptı. Kediler için olan pastiller var bazen bebek gibi ağlayarak ses çıkarıyordu emzik görevi oluyordu. Onu yalayarak uyurdu. O da yolculuklara alıştı. Arabaya bindiğinde kumunu görene kadar doya doya yemek yemezdi. Ne zaman kumunu görür o zaman yerdi. Belki kedinin bundan bunalıma gireceğini düşünenler olabilir ama bir iki günlüğüne bir arkadaşa bırakmak hem Azman hem de benim için bunalım sebebi olabilir :) Çünkü özellikle belirtmeliyim ki Azman bisiklet turundan fazlasıyla keyif alıyor özellikle doğanın içinde olandan..

Özge Hanım güzel sohbetiniz için teşekkür ederiz.


Teşekkür ederim sorularınızı cevaplamaktan mutluluk duydum.

Keditörün Önerisi

Birman Kedisi

05.05.2021

Tüm dünyada özellikle Avrupa ülkelerinde herkes tarafından bilinen Birman Kedisi, ilk ...

Kediler Alemi

Robot Kedi: Nicobo

22.04.2021

Japon elektronik üreticisi Panasonic, durduk yere gaz çıkaran ve bebek gibi konuşan sevimli ev ...

Baskınlık Problemleri

18.02.2021

Sosyal olarak dengeli bir evde kediler baskınlık ilişkileri geliştirirler. Eğer kediler ...

Yeni Yazarımız Emek Ekşi

16.10.2020

1997, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden bu temmuz ayında ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER