Evcil Hayvan Sahipleri Günlük Yaşamlarında Daha Çok Gülüyor

Evcil Hayvan Sahipleri Günlük Yaşamlarında Daha Çok Gülüyor

Araştırmalar, evcil hayvan sahiplerinin günlük yaşamlarında daha çok güldüğünü, fiziksel, ruhsal ve sosyal olarak daha iyi hissettiklerini ve doktora daha az gittiklerini ortaya koyuyor. Royal Canin Türkiye, 20 Mart Dünya Mutluluk Günü’nde, kedi ve köpeklerin insan refahı ve mutluluğuna sundukları eşsiz katkılara odaklanarak, yaratılan bu değeri mercek altına alıyor.

Pandemi Süresinde Umut Kaynağı Evcil Hayvanlar Oldu

“Pandemide Evcil Hayvanlar” raporu verilerine göre evcil hayvan sahiplerinin en az dörtte üçü evcil hayvanlarının Kovid-19 pandemisi sırasında kendilerine arkadaşlık ettiğini yüzde 86, stres ve kaygıyı yüzde 78, can sıkıntısını yüzde 75 ve depresyon hissiyatını yüzde 74 azaltmada önemli faydalar sağladığını ve umut aşıladığını yüzde 69 ifade ediyor.

Rakamlar, dünyadaki her 3 evcil hayvan sahibinden 1'inin, pandemi sürecinde yeni bir evcil hayvan sahiplendiğini ortaya koyuyor. Hayvan sahiplerinin yüzde 36’sı yalnızlık dolayısıyla oluşan olumsuz duyguları önleyebilmek veya hafifletmek için yüzde 58’i ise kendisine arkadaş olabilmesi amacıyla bir hayvan sahiplendiğini belirtiyor.

Onlar İle Daha Sağlıklı Ve Mutluyuz

Kedi ve köpeklerle sorumluluk bilinci ile kurulan uzun süreli dostluklar, hayvan sahiplerinin kaygı, stres ve yalnızlıkla mücadele edebilmelerine destek oluyor. Öyle ki, 10 hayvan sahibinden 6’sı, hayvanları ile oldukları süre boyunca çok daha fazla güldüklerini ve hayattan keyif aldıklarını belirtiyor.

İnsan-Hayvan Bağı Araştırma Enstitüsü (HABRI) tarafından yapılan çalışmaya göre; evcil hayvan sahipleri, hayvan sahibi olmayanlara kıyasla, daha az doktora gitmek durumunda kalıyor. 65 yaş üstü evcil hayvan sahipleri ise, hayvan sahibi olmayanlara göre yüzde 30 daha az sıklıkla doktor ziyaretinde bulunuyor. Çocuklarda ise, insan-hayvan dostluğu özellikle özgüvenin ve sosyal becerilerin desteklenmesi, iyi davranışları motive ederek öğrenmenin pekiştirilmesi gibi süreçleri destekliyor.

Öte yandan evcil hayvanlar, fiziksel aktivite ve kilo yönetimi gibi sağlıklı yaşam tarzlarının desteklenmesinde de oldukça önemli bir rol oynuyor. Evcil hayvan sahibi olmak, kalp krizinde hayatta kalma oranında da önemli bir fark yaratıyor.

İnsan-Hayvan Bağı Araştırma Enstitüsü (HABRI) ve Mars Petcare tarafından yapılan ortak araştırmaya göre ise; insanların yüzde 85'i evcil hayvanlarla etkileşimin yalnızlıklarını azaltmalarına yardımcı olduğunu; yüzde 76'sı ise bu etkileşimlerin sosyal izolasyon sürecinde onlara destek olduğunu düşünüyor. Araştırmalar, evcil hayvan sahiplerinin, evcil hayvanı olmayanlara kıyasla depresyona yakalanma olasılıklarının daha düşük olduğunu gösteriyor. Ayrıca, bir köpek veya kedi ile oynamak, sakinleşme etkisi yaratarak serotonin ve dopamin seviyelerini yükseltebiliyor, bu durum da insana mutluluk veriyor.

27/12/2021

Keditörün Önerisi

En Büyük Kedi Cinsleri

09.08.2023

Büyük kedi cinsleri dendiğinde aklımıza ilk olarak kaplanlar, aslanlar, çitalar ve pumalar ...

Kürküme Dokunma!

27.09.2021

Vahşice katledilen moda adı altında kullanılan savunmasız hayvanların kürklerinin hala ...

Kediler Alemi

Evdeki Tehlike

06.01.2023

Birçok kedici, antifriz, zehirli bitkiler ve bazı yiyecekler gibi evcil dostlarımıza ...

Kedi Çığlığı

04.01.2023

Kedilerin adeta çığlığı andıran fazla yüksek sesle miyavlamalarına ‘vokalizasyon’ ...