Bıyık Stresi Nedir?

Bıyık Stresi Nedir?

Kediler doğanın en kusursuz eserlerinden biridir. Evcil dostlarımız sevimli ve estetik görünüşlerinin yanısıra adaptasyon ve hayatta kalma konularında da en az görüntüleri kadar etkileyici yeteneklere sahiptirler. Kedi bıyığı da bu kusursuz canlıların en önemli parçalarından biridir.

Kedi bıyıkları ne işe yarar?

Kedi bıyığının bilimsel ismi vibrissae’dir. Bıyıklar adeta bir duyu organı gibi çalışıp, çevreleri üzerinde hakimiyet sahibi olacak kadar keskin ölçümler yapmalarını sağlıyor. Ayrıca kedi bıyığıyla ilgili birçok da efsane var. Bunlardan biri kedilerin bıyıkları olmadan dengede duramayacakları. Kediler bıyıkları olmadan dengede durabilir ancak bıyıkların tamamen işlevsiz olduğunu da söyleyemeyiz. Kediler bıyıklarını bir nesneye sürerek veya karanlık bir alanda, etrafa yakınlığı çevredeki duvarların dokularını algılayarak nerede olduğunu algılayabilir ve yolunu bulabilir. Ve bunun yanı sıra hafif olmaları sebebiyle hava akımındaki ufak değişimleri bile farkederek kendisini tehlikelere karşı korur.

Bıyık stresi nedir?

Hassas sensörler olarak tanımlayabileceğimiz bıyıklar, kedilerin yemek yeme veya su içme esnasında kabın kenarlarına değebilir, eğer kap çok derinse mama veya su bulaşabilir. İşte tam olarak bu durum, kedilerde bıyık stresine yol açıyor. Eğer kediniz aşağıdaki davranışları sergiliyorsa bıyık stresinden muzdarip olabilir.

-Mamayı patisiyle mama kabından çıkartıp mama kabının dışarısında yeme eğilimi gösteriyorsa,
-Mama kabının yanında toprak kazar gibi kazma hareketi yapıyorsa,
-Mama kabının yanında durup mamayı yemeyip aç gibi davranıyorsa,
-Kapta mama olduğu halde mama istiyorsa bu gibi durumda genelde mama kabının ortasındaki mamalar bitmiş olup kenarlarda mama kalmıştır.

Ne yapmalı?

Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda yapmanız gereken ilk şey mama kabını değiştirmeniz olacaktır. Öncekinden daha yayvan, kenarları kısa daha geniş bir mama kabı tercih edebilirsiniz. Bu değişiklik genelde bıyık stresinin neden olduğu temel sorunu ortadan kaldırdığı için yapılması gereken ilk işlerden birisidir. Su kabının da aynı şekilde bir kapla değiştirilmesi gerekir. Bu sorunun mama kabıyla ilgili olduğunu anlamanız için normal bir tabakla deneyebilirsiniz.

08/11/2021

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Tokyo’nun Dev Kedisi

09.07.2021

Tokyo’da Shinjuku Tren İstasyonu’ndan çıkanları meydandaki gerçekçi dev Calico kedi ...

Kediler Nasıl Sevilir?

09.03.2022

Kedilerin vücut dilleri onları ne zaman ve nasıl sevebileceğimiz ile ilgili önemli bilgiler ...

Kedim Neden Su İçmiyor?

18.03.2022

Kedilerin uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmeleri için yiyeceğe, suya ve sevgiye ihtiyacı ...

Chinchilla Kedisi

01.02.2022

İran kedilerinin bir türü olan Chinchilla kedileri, zekası ve sakinliğiyle bilinmektedir. Uzun ...

Evde 2 Kedi

06.05.2022

Kedilerin sevimli olduğunu inkar etmek mümkün değil. Yumuşak, sevimli, enerji doludurlar. ...

Kedici Olmak - Esin İnan

08.04.2021

Bir kedici için evdeki kedi nedir? O kadar çok şeydir ki, bilmeyenlere, anlamayanlara ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER