Araştırmalar, Kedilerin de Tıpkı Köpekler ve Bebekler Gibi Ebeveynleri ile Bağ Kurduğunu Gösterdi

Araştırmalar, Kedilerin de Tıpkı Köpekler ve Bebekler Gibi Ebeveynleri ile Bağ Kurduğunu Gösterdi

Kedicilerin zaten bildikleri bu gerçek, bilimsel bir çalışma ile de kanıtlandı. Toplumda yaygın kanı olarak; "köpekler insanın en sadık arkadaşıdır" diye bilinir. Buna karşın kedilerin dostlukları ve hayatımızda oynadıkları rolleri, görmezden gelinir.

Ancak Oregon Eyalet Üniversitesindeki araştırmacıların, Current Biology dergisinde yayınlanan 2019 tarihli bir araştırmasına göre, kedilerin çocuklar ve köpekler gibi onları yetiştiren insanlara benzer bir bağ kurduğunu gösteriyor.

Oregon State Üniversitesi'nden çalışmaların baş yazarı Kristyn Vitale araştırmayla alakalı olarak; "Bağlanma biyolojik bir davranıştır. Çalışmamız, kedilerin bir insana bağımlı bir durumda yaşadığında, bu bağlanma davranışının esnek olduğunu ve kedilerin çoğunun insanları rahatlık kaynağı olarak kullandığını gösteriyor." dedi.

Araştırma için yavru kediler ve kedilerin bağlanma davranışlarını incelemek için bebekler ve köpekler üzerinde yapılan bir teste benzer bir "güvenli temel testine" katılmalarını sağladılar. Hayvanların sahiplerine güvenli mi yoksa güvensiz bir şekilde mi bağlanmış olduğunu belirlemek için incelediler. Araştırmacılar; 70 yavru kedinin% 64,3'ünün güvenli bir şekilde bağlandığı ve% 35,7'sinin güvensiz bir şekilde bağlandığını bulundu. Test ettikleri 38 yetişkin kedi için, sonuçlar ise, % 65,8 güvenli bir şekilde bağlanmış ve% 34,2'si güvenli olmayan şekilde bağlandığını gözlemlediler.

Bu araştırma, yavru kedileriyle güçlü bir bağ kuran evcil hayvan sahipleri için heyecan verici bir haber. Uzun zamandır tüm kedilerin bu şekilde davrandığına dair önyargılı bir düşünce tarzı vardı. Ancak kedilerin çoğu, sahibini bir güven kaynağı olarak görüyor. Kediniz, stres altındayken kendinizi güvende hissetmeniz için size güveniyor.

Bu pandemi günlerinde, stresli olduklarında güvende kalmak ve aklı başında tutmak için kediler insanları, insanlar ise kedileri dengede tutuyor. İnsanın en iyi arkadaşının kediler olduğunun işareti bu değilse nedir?

27/12/2020

Keditörün Önerisi

Kedilerin Dünyası

13.05.2022

Kediniz sabah erken alarm görevi ile sizi uyandırdı, biraz kendini sevdirdi ve mama istiyor! ...

Kedilerin Bir Günü

15.07.2022

Kedilerle günlerimiz dolu dolu geçiyor. Onların sevgisi, tatlılığı, komikliği bize mutluluk ...

Kediler Alemi

Kedici Olmak - Esin İnan

08.04.2021

Bir kedici için evdeki kedi nedir? O kadar çok şeydir ki, bilmeyenlere, anlamayanlara ...

Kedilerde Nefes Problemi

20.01.2023

Eğer kediniz nefes almakta zorluk yaşıyorsa, alerjiden enfeksiyona birçok faktör buna neden ...

Kediler Ve Rüyaları

02.11.2021

Uyurken hızlanan göz hareketleri, çıkardıkları ilginç sesler, seğiren bıyıkları ve ...

İlginç Kedi Davası

17.03.2023

ABD'nin Bellevue kentinde yaşayan bir kadın, bir başkasının mülküne izinsiz girdiği ...