YENİLER >

70 Yıl Sonra Bir İlk: Dişi Alfa

70 Yıl Sonra Bir İlk: Dişi Alfa

"Kuyruğunu havada tutarak dolaşıyor. Bu da dişiler için çok sıra dışı"

Dokuz yaşındaki dişi makak maymunu Yakei, Japonya'daki Takasakiyama isimli bir doğal parkta 5 yıldır alfa erkeği olan bir maymuna meydan okuyarak dişi alfa oldu. Yakei şu anda 677 makaktan oluşan topluluğun lideri konumunda. Uzmanlar böyle bir olayın nadiren görüldüğünü ifade ediyor.

Önce annesine meydan okudu

Yakei, dişi alfa olma yolundaki ilk adımını Nisan ayında kendi annesine saldırarak attı. Birçok dişi maymunun bu noktadan ileri gitmediği belirtiliyor.

Ancak 10 kiloluk Yakei bu kez de erkek maymunlara karşı ağırlığını koymaya başladı. Yakei'nin Haziran ayında 5 yıllık alfa erkeği, 31 yaşındaki Sanchu'ya meydan okuduğu ve onu yendiği aktardı.

70 yıllık tarihlerinde hiç alfa dişi görmediğini ifade eden doğal park çalışanları, bu gelişmeleri fıstık testiyle teyit etmeye karar verdi. 30 Haziran'da yere yemiş bırakan çalışanlar, Yakei ve Sanchu arasından hangisinin önce yiyeceğini görmek için beklemeye başladı. Bu küçük deney sonucunda Sanchu'nun geri çekilerek ilk sırayı Yakei'ye verdiği, bunun da Yakei'nin dişi alfa statüsünü doğruladığı belirtildi.

"Dişiler için sıra dışı"

Parkta rehberlik yapan Satoshi Kimoto, "Yakei o günden beri ağaçlara tırmanıp onları sallıyor. Bu, bir güç ifadesidir ve dişi maymunlarda çok nadir görülen bir davranıştır" dedi. Park çalışanlarının Yakei'nin dominant davranışları karşısında şaşırdıklarını söyleyen Kimoto, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kuyruğunu havada tutarak dolaşıyor. Bu da dişiler için çok sıra dışı.”

1952'de maymunların korunması için kurulan Takasakiyama'da A ve B gruplarına ayrılmış, yaklaşık bin 500 makak yaşıyor. Japonya'daki yabani makak popülasyonunun 100 binden fazla olduğu ve Japonya'nın dört ana adasından üçüne (Kyushu, Honshu ve Şikoku) yayıldığı tahmin ediliyor.

Bu maymunların bazen saldırganlaştığı biliniyor. Bu nedenle yürüyüşçüler, dağcılar ve Takasakiyama koruma alanına gelen ziyaretçilerin, onlarla göz teması kurmamaları tavsiye ediliyor.

Zira maymunlar bu davranışı bir meydan okuma olarak yorumluyor.

Kaynak: independent

Keditörün Önerisi

En Çalışkan 5 Hayvan

09.08.2021

Bazı hayvanlar yorulmadan günlerce çalışabilir, önemli miktarda ağırlık kaldırabilir, ...

Mia'nın Sevgi Dolu Hikayesi

28.05.2020

Trabzon'da "Golden" cinsi 6 yaşındaki "Mia" isimli köpek, öksüz kalan kedi yavrularına sahip ...

Kediler Alemi

18 Mart Çanakkale Zaferi

18.03.2021

Çanakkale Zaferi'nin 106. yıl dönümünde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve vatan için ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER