Rusya’da Türk Bayrağı - Oksana Lyabakh

Rusya’da Türk Bayrağı - Oksana Lyabakh

Bu bir sirk de değil, kedilerin at koşularındaki gibi birbiriyle yarıştırıldığı bir yarışma da… Daha çok; düzenlendiği ülkenin ve Avrupa’nın birçok yerinden gelen kedi sahiplerinin birbiriyle yarıştığı ve kedilerine en iyi bakan, en iyi yetiştirenlerin motive edildiği bir etkinlik. Oksana Lyabakh, Rusya’nın Rostov-on-Don şehrinde düzenlenen uluslararası FIFe kedi gösterisini Kedici okurları için kaleme aldı.

Bazı insanlar kedileri sonradan sever, bazıları ise kedilerle büyür. Ben kedilerle büyüyen ve her aile üyesinin kedi sevdiği şanslı çocuklardandım. Ama bu yazımda çocukluğumdan değil, Rusya’da, Rostov-on-Don şehrinde düzenlenen uluslararası FIFe kedi gösterisinden bahsedeceğim.

Uzun yıllardır yaşadığım Antalya’dan, ailemin yaşadığı, doğduğum ve büyüdüğüm şehir Rostov’a bir ziyaret planlarken güzel bir haber aldım. Üyesi olduğum Sultan Kedi Irkları Derneğindeki arkadaşlarım, Mayıs ayında bu şehirde düzenlenecek bir uluslararası FIFe kedi gösterisinden bahsediyorlardı. Gösteri dediğime bakmayın. Bu bir sirk de değil, kedilerin at koşularındaki gibi birbiriyle yarıştırıldığı bir yarışma da. Daha çok; düzenlendiği ülkenin ve Avrupa’nın birçok yerinden gelen kedi sahiplerinin birbiriyle yarıştığı ve kedilerine en iyi bakan, en iyi yetiştirenlerin motive edildiği bir etkinlik. İşte bu güzel organizasyon, gümüş tüylü, yeşil gözlü güzel kızım Estrel için annesiyle birlikte katılacağı güzel bir heyecana dönüştü. Hem silver shaded rengindeki British Shorthair Estrel’im hem de Türkiye’yi orada temsil etme fırsatını yakalayınca hiç düşünmeden “evet” dedim. Başvuru formaları doldurup yolladım ve vakti gelince yola koyuldum.

Rostov şehri 18. Yüzyılda Çariçe Elizabeth tarafından İstanbul’la yapılan ticareti denetlemek için Güney Rusya’da, Karadeniz’e çok yakın bir bölgede, Don Nehri kıyısında kurulmuştur. Bugün kocaman bir liman şehri olan Rostov’un hem mimari hem de doğa güzelliği görmeye değerdir. Rostov’da bir buçuk milyondan fazla insan yaşar ve bana hep İstanbul’u anımsatır. O da İstanbul gibi yedi tepe üstüne kurulmuştur.

Gösteri günü geldiğinde kızım Estrel ile Rostov’da etkinliğin düzenlediği büyük salonda, bize verilen numaraların okunması için bekliyorduk. Bu kısa bekleyiş süresince onlarca farklı ırktan kediyle tanışma fırsatı yakaladım. Özelikle bana Star Wars’daki Yoda’yı anımsatan Sfenks Kedisi ile sahibinin önerisiyle yakından tanıştım. Onu kucağıma aldığım o an, biz insanların her şeyi sadece gördüklerimizle değerlendirdiğini farkettim. Sanırım onun güzelliğini anlamak için, ona dokunmamız gerekiyormuş. Tüysüz olduğu için diğer kedilere göre nispeten daha sıcak ve yumuşak bir deriye sahip bu güzel Sfenks Kedisi, Antik Mısır’dan fırlamış gibi bir görünümle bizi hayran bırakmaya devam etti ve gösteride güzel dereceler aldı.

İki gün süren bu etkinlikte, kızım Estrel hem beni, hem de temsil ettiğimiz ülkemiz Türkiye’yi güzel sonuçlarla mutlu etti. CAC adı verilen ve şampiyonluk ünvanı almaya yarayan sertifikalardan iki tanesi ile Antalya’ya döndük. Hem ben hem de Sultan Kedi Irkları Derneğindeki arkadaşlarım bu derece ile çok mutlu olduk. Ve bu motivasyonla ; Ekim 2012’de İzmir’de, Mayıs 2013’te Antalya’da düzenleyeceğimiz uluslararası FIFe kedi gösterileri için çalışmalara başladık. Bu güzel deneyimleri tüm kedi severlerin yaşamasını diliyorum.


Keditörün Önerisi

Kediler Ağlar Mı?

15.01.2022

Kediler de tıpkı insanlar gibi duygularını belli etmek için birçok yöntem kullanır. ...

Sıradan Kedi Yoktur

17.12.2021

Kedilerin sıradan ve hepsinin aynı özelliklerde olduğunu mu düşünüyorsunuz? Hepsinin ayrı ...

Kedi Çığlığı

10.12.2021

Kedilerin adeta çığlığı andıran fazla yüksek sesle miyavlamalarına ‘vokalizasyon’ ...

Kediler Alemi

Sarman Kediler

06.11.2021

Tüm sarman kediler tekir ve erkek midir? Sarman kediler hakkında merak edilen tüm soruları ...

Kedimi Yıkamalı Mıyım?

06.07.2021

Minik dostlarımız istisnalar dışında suyu pek sevmezler. Onları stres ve korkuya sürükler. ...

Kedim Beni Seviyor Mu?

26.06.2021

Kedilerin cinsleri, karakterleri, fiziki yapıları birbirlerinden farklıdır. Kimi kediler çok ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER