YENİLER >

Rusya’da Türk Bayrağı - Oksana Lyabakh

Rusya’da Türk Bayrağı - Oksana Lyabakh

Bu bir sirk de değil, kedilerin at koşularındaki gibi birbiriyle yarıştırıldığı bir yarışma da… Daha çok; düzenlendiği ülkenin ve Avrupa’nın birçok yerinden gelen kedi sahiplerinin birbiriyle yarıştığı ve kedilerine en iyi bakan, en iyi yetiştirenlerin motive edildiği bir etkinlik. Oksana Lyabakh, Rusya’nın Rostov-on-Don şehrinde düzenlenen uluslararası FIFe kedi gösterisini Kedici okurları için kaleme aldı.

Bazı insanlar kedileri sonradan sever, bazıları ise kedilerle büyür. Ben kedilerle büyüyen ve her aile üyesinin kedi sevdiği şanslı çocuklardandım. Ama bu yazımda çocukluğumdan değil, Rusya’da, Rostov-on-Don şehrinde düzenlenen uluslararası FIFe kedi gösterisinden bahsedeceğim.

Uzun yıllardır yaşadığım Antalya’dan, ailemin yaşadığı, doğduğum ve büyüdüğüm şehir Rostov’a bir ziyaret planlarken güzel bir haber aldım. Üyesi olduğum Sultan Kedi Irkları Derneğindeki arkadaşlarım, Mayıs ayında bu şehirde düzenlenecek bir uluslararası FIFe kedi gösterisinden bahsediyorlardı. Gösteri dediğime bakmayın. Bu bir sirk de değil, kedilerin at koşularındaki gibi birbiriyle yarıştırıldığı bir yarışma da. Daha çok; düzenlendiği ülkenin ve Avrupa’nın birçok yerinden gelen kedi sahiplerinin birbiriyle yarıştığı ve kedilerine en iyi bakan, en iyi yetiştirenlerin motive edildiği bir etkinlik. İşte bu güzel organizasyon, gümüş tüylü, yeşil gözlü güzel kızım Estrel için annesiyle birlikte katılacağı güzel bir heyecana dönüştü. Hem silver shaded rengindeki British Shorthair Estrel’im hem de Türkiye’yi orada temsil etme fırsatını yakalayınca hiç düşünmeden “evet” dedim. Başvuru formaları doldurup yolladım ve vakti gelince yola koyuldum.

Rostov şehri 18. Yüzyılda Çariçe Elizabeth tarafından İstanbul’la yapılan ticareti denetlemek için Güney Rusya’da, Karadeniz’e çok yakın bir bölgede, Don Nehri kıyısında kurulmuştur. Bugün kocaman bir liman şehri olan Rostov’un hem mimari hem de doğa güzelliği görmeye değerdir. Rostov’da bir buçuk milyondan fazla insan yaşar ve bana hep İstanbul’u anımsatır. O da İstanbul gibi yedi tepe üstüne kurulmuştur.

Gösteri günü geldiğinde kızım Estrel ile Rostov’da etkinliğin düzenlediği büyük salonda, bize verilen numaraların okunması için bekliyorduk. Bu kısa bekleyiş süresince onlarca farklı ırktan kediyle tanışma fırsatı yakaladım. Özelikle bana Star Wars’daki Yoda’yı anımsatan Sfenks Kedisi ile sahibinin önerisiyle yakından tanıştım. Onu kucağıma aldığım o an, biz insanların her şeyi sadece gördüklerimizle değerlendirdiğini farkettim. Sanırım onun güzelliğini anlamak için, ona dokunmamız gerekiyormuş. Tüysüz olduğu için diğer kedilere göre nispeten daha sıcak ve yumuşak bir deriye sahip bu güzel Sfenks Kedisi, Antik Mısır’dan fırlamış gibi bir görünümle bizi hayran bırakmaya devam etti ve gösteride güzel dereceler aldı.

İki gün süren bu etkinlikte, kızım Estrel hem beni, hem de temsil ettiğimiz ülkemiz Türkiye’yi güzel sonuçlarla mutlu etti. CAC adı verilen ve şampiyonluk ünvanı almaya yarayan sertifikalardan iki tanesi ile Antalya’ya döndük. Hem ben hem de Sultan Kedi Irkları Derneğindeki arkadaşlarım bu derece ile çok mutlu olduk. Ve bu motivasyonla ; Ekim 2012’de İzmir’de, Mayıs 2013’te Antalya’da düzenleyeceğimiz uluslararası FIFe kedi gösterileri için çalışmalara başladık. Bu güzel deneyimleri tüm kedi severlerin yaşamasını diliyorum.


Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kedilerde Depresyon

02.10.2021

Kediler hassas hayvanlardır. İnsanların ruh hali değişikliklerini bile hissedebilirler ve ...

Kedi Korkusu Nasıl Yenilir?

17.09.2021

Kedi görünce çığlık atma hatta masaların üzerine çıkmaya kadar varan abartı davranış ...

Kaplumbağalar

13.08.2021

Kaplumbağalar sırtındaki kalın kabukla dikkatleri üzerine çeken canlılardır. ...

Köpeklerde Havlama

07.08.2021

Köpekler yavruyken, homurdanma ve sızlama gibi sesler çıkarır. Peki, köpekler ne zaman ...

Kediler Gözleriyle Konuşur

03.08.2021

Kedilerin her hareketi bir mesaj, her hareketi bir olaydır. Onlar gözleriyle adeta konuşur, göz ...

Kediler Neden Evden Kaçar?

23.07.2021

Kedilerin evden kaçması kediciler için kontrol altına alınması en zor korkuların başında ...

Manx Kedisi - Orhan Yılmaz

11.03.2021

Manx Kedisi’nin anavatanı Man Adası’dır. Man Adası; İngiltere ile İrlanda arasındaki ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER