Kedilerin Egzersize İhtiyacı Var Mıdır?

Kedilerin Egzersize İhtiyacı Var Mıdır?

Fiziksel egzersiz her yaştaki kediler için önemlidir. İnsanlarda olduğu gibi, düzenli egzersiz yapan kediler genellikle hem fiziksel hem de duygusal olarak daha mutlu ve sağlıklıdır.

Kediler için egzersiz çok önemlidir. Çünkü onların enerjilerini atabilmeleri gerekmektedir. Yeterince egzersiz yapmayan kediler, geceleri fazla hareketlilik gösterir. Kedilerin her yaşta egzersiz yapmaları sağlıklı olmaları için önemlidir. Genç bir kedi gün içerisinde ne kadar aktif olursa, yaş aldığında sağlığı o kadar iyi olacaktır. Bu konuda Dr. Weinstein: ‘’Düzenli egzersiz, eklem hareket açıklığını korur ve kediler yaşlandıkça ve artrit geliştikçe özellikle önemlidir. Artritli kediler ayağa kalktıklarında sert veya topal olacaktır, ancak bu, hareket ettikçe düzelir” diyor.

Kedilerin kiloya yatkın yapıları olduklarını biliyoruz. Özellikle evde yaşayan dostlarımızda, fazla hareketsiz kalması sonucu obezite rahatsızlığı gözükebilir. Oyun oynamak, enerjisini atması konusunda iyi bir egzersizdir.

Dr. Richardson: ‘‘Amerika Birleşik Devletleri'ndeki kedilerin yaklaşık %60'ı aşırı kilolu veya obezdir, bu da yaşam kalitelerini etkiler, oyun ve keşiften keyif almalarını zorlaştırır ve ayrıca diyabet, pankreatit ve artrit gibi tıbbi sorunlara da yol açabilir’’ diyerek hareketsiz kalan kedilerin obezite olabileceğini açıklıyor.

Evdeki kediler nasıl egzersiz yapmalı?

Kediler için en iyi egzersiz oyundur. Kediler karakterine göre farklı oyun türlerinden hoşlanırlar. Kediler doğal avcıdır. Onları hareket ettirmek isterseniz, bu yönlerini tetiklemelisiniz. Yeme içme gereksinimini bir oyuna çevirebilir, ona yemeklerini avlaması için fırsat sunabilirsiniz.

Tüm kediler için egzersiz önemlidir ancak bazı kediler diğerlerine göre daha hareketsizdir. Kediniz sadece mama kabı veya kum kabına gitmek için yerinden kalkıyorsa, onun günlük rutini haline gelecek bir egzersize ihtiyacı vardır.

17/03/2023

Keditörün Önerisi

Yeni Yazarımız Emek Ekşi

16.10.2020

1997, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden bu temmuz ayında ...

Kedilerde Aşının Önemi

30.05.2022

Kedinizin sağlıklı, iyi bir hayat sürebilmesi için onlara neyin iyi geldiğini bilmeli ve ona ...

Kediler Alemi

KEDİ KORONA VİRÜSÜ FIP

17.07.2023

KEDİ KORONA VİRÜSÜ FIPGüney Kıbrıs’ta FIP (Feline infektiyöz peritonit) hastalığının ...

Kedi Çığlığı

04.01.2023

Kedilerin adeta çığlığı andıran fazla yüksek sesle miyavlamalarına ‘vokalizasyon’ ...

Kediler

29.12.2022

Kediler evimizin neşesi, sokaklarda başını okşayıp, beslediğimiz birbirinden farklı ...

Sokaktayız - Galip E. Uzun

23.08.2021

Göz göze gelmek bile denemeyecek, olsa olsa göz değmesi, göz çarpması sözlerinin daha uygun ...

Geveze - Tuğba Sancak

08.04.2021

İlayda, babasının tayini çıktığı için başka bir okula gitmek zorunda kaldı. Eski ...

KORKULU RÜYA YIKANMAK!

06.08.2023

İstisnalar haricinde kedicikler yıkanmayı pek sevmezler. Açtıkları bir musluk karşısında ...