Kediler Neden Çok Uyur?

Kediler Neden Çok Uyur?

Kedilerin günde 20 saate kadar çıkabilen uyku düzenleri vardır. Evin her köşesinde kıvrılmış uyuyor halde görebilirsiniz. Kediler günlük işlevlerini gerçekleştirebilmek için uykuya ihtiyaç duyarlar.

Kedilerin bu kadar uzun süreli uyku düzenleri olduğunun nedeni tam olarak bilinmese de vücut yapıları, fiziki özelliklerinin güçlü olması, çevikliklerini bu uykuya borçlu oldukları düşünülmektedir.

Ancak bazen aşırı uyuma eylemi gerçekleştirmesi bazı sebeplerden olabilir;

Enerjisini geceye topluyor olabilir!

Bütün gün uyuyup, gece bir anda hareketlenen kediler tüm gün uyuduğu ve biriktirdiği enerjisi ile geceleri av peşinden koşarlar.

Sıkılmış olabilir!

Özellikle siz evde olmadığınız zamanlarda kediniz daha fazla uyur. Kediler sıkıldıklarında fazla uyudukları bilinmektedir.

Stresli olabilir!

Saklanmak ve daha az aktif olmak, kedilerin korktuklarında ya da stresli olduklarında yaptığı bir davranıştır. Kediniz aileden saklanıyorsa ve sadece bir aile üyesi ile iletişim kuruyorsa, fırtına gibi yüksek seslerden korkup saklanıyorsa ve evde yalnızken endişeleniyorsa, çok stresli olabilir. Ve bu streslerden başa çıkmanın yolunu uyuyarak çözüyor olabilir. 

Hasta veya rahatsız olabilir!

Kediler hasta olduğunda genelde saklanacak bir yer ararlar ve orada uyurlar. Eğer sizin ulaşmak istemediğiniz bir noktada uzun saatler uyuyor ve acı çekiyorsa mutlaka veteriner hekiminizden yardım almalısınız.

Kedinizin uyku düzeni normal, sizinki yetersiz olabilir!

Düzenli uyku, bağışıklık sistemi ve genel sağlık için önemli olduğu için hem sizin hem de kediniz için oldukça gereklidir. Kediler insanlardan farklı olarak, uykunun gerekli olduğunu biliyor ve yeniden şarj olmak için buna zaman harcıyorlar. Bu nedenle kediniz aslında çok fazla uyumuyor olabilir ancak kedinize göre siz daha az uyuyor olabilirsiniz. Böylece kedinizin bu saatlerini doğru bir şekilde takip edemiyor olabilirsiniz. Çünkü kedilerin günde 20 saate kadar uyuması ve dinlenmesi normaldir.

12/05/2023

Keditörün Önerisi

Bu Mama Bozuk Mu?

29.12.2022

Raf ömrü olan kedi mamalarının, bozuk olup olmadığını anlamanız kedilerin sağlığı ...

Kediler Alemi

OHHAD Isparta’da

05.08.2021

OHHAD üyesi Aorta Hayvan Hastanesi ekibi İstanbul’dan, Isparta’ya harekete geçti. Veteriner ...

Kedinizin Güvenini Kazanın

04.02.2022

Kedilerin özgür ruhları vardır ve mesafeli olarak kabul edilebilirler, yine de bir insanla çok ...

Kedi Hali - Yeşim Uludağ

08.03.2021

Çimenler hep ıslaktı bu sabah. Patilerim yetmezmiş gibi göbeğimin tüyleri de ıslandı ama ...