Kedilerde Malt Kullanımı- Başak Nur Gökçam

Kedilerde Malt Kullanımı- Başak Nur Gökçam

Kedi besleyen ve kedileri yakından tanıyan herkes bilir ki kediler en temiz canlıların başında gelir. Bu nedenle de gününün büyük bir kısmını temizlikle, yalanarak geçirirler. Fakat tüylerini yaladıkları esnada biz fark etmesek de ciddi oranda tüy yutarlar ve bu tüyler midelerinde birikir. Ve ne yazık ki bu tüy birikmesi kedimizin sağlığını olumsuz yönde etkileyecek etkenlerden biridir. Çünkü küçük dostumuzun midesinde biriken tüyler bir müddet sonrasında kedi tüyünde bulunan keratin sebebiyle, midede hazımsızlığın yanı sıra ağrıya neden olabilmektedir. Kedimizin bu ağrı ve hazımsızlığa verdiği tepki kusmaktır ve kusmak bir süre sonrasında boğazında tahrişe sebep olabilir. İşte tam da bu noktada devreye girecek kurtarıcı şüphesiz ki kedi maltıdır. Peki nedir kedi maltı? Ne işe yarar?

Kedi Maltı Ne İşe Yarar?

Kedi maltının amacı, kedilerin temizlenme esnasında yutmuş oldukları tüylerin bağırsaktan rahat bir şekilde atılmasını sağlamaktır. Çünkü maltın geliştirilme amacı tüylerin midede yapışmasını ve keçeleşmesini engellemektir. Bu sayede biriken tüyler kedinin sindirim kanalında kolay bir şekilde ilerleyerek, dışkı yoluyla kolay bir şekilde atılır.

Kedi Maltı Ne Sıklıkta Verilmelidir?

Öncelikle yavru bir kediye sahipseniz yavru kedilere özel maltları da da tercih edebileceğinizi belirtmek isteriz. Gelelim kullanım sıklığı ve miktarına. Kedi maltını günde 1 kez olmak üzere yavrulara 1-2 cm, yetişkin kedilere ise 4-5 cm kadar vermeniz kedinizin sindirim sağlığı açısından yeterli olacaktır. Fakat kedinizin uzun veya kısa tüylü olmasına göre bu miktarlar değişebileceği için veteriner hekiminizden kediniz için en doğru malt miktarını öğrenmeniz en doğrusudur.

Kedi Maltı Kullanımı Nasıl Olur?

Kedi maltları arasında en fazla tercih edilen formun macun olduğunu söylemek gerekir. Burada özellikle dikkat etmeniz gereken şey iyi bir markanın orijinal ürününü satın almanız olacaktır. Kedilerin büyük bir kısmı macun kıvamındaki maltları çok sevdiği için bunları vermek zor olmayacaktır. Fakat kediniz macunu direkt almayı reddediyorsa, gereken miktarı kedinizin patisine sürerek, yalamasını sağlayabilirsiniz.

23/12/2022

Keditörün Önerisi

Kedilerde Astım

04.02.2023

Kedilerde sıkça karşılaşılan astım ve kronik bronşit olarak adlandırılan solunum yolu ...

VETANKA

08.04.2022

Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nde Vetanka’nın düzenlediği VET-KÖH (Kedi ...

Kediler Alemi

Kedilerin Yaşam Evreleri

07.04.2023

Kedinizin hayatın hangi aşamasında olduğunu hiç merak ettiniz mi? Kedilerin yaşam ...

Van Kedisi & Ankara Kedisi

23.04.2022

Türkiye’nin endemik canlıları olan ve tüm dünya tarafından tanınan Van kedisi ve Ankara ...

Calico Kediler

23.12.2022

Sokaklarda en sık karşılaştığımız kediler arasında üç renkli olanların tekir kedilerden ...

Hamsterlar

03.08.2021

İnsanlar tarafından fareye benzetilen aslında farklı bir tür olan Hamsterlar, büyük ...

Kuyruklar Neler Anlatıyor?

20.06.2023

Bir kediciğin kafasının içinde neler döndüğünü Kedici’lere kim söyler? Fazla uzağa ...