Bugünün Önemini Biliyor Musunuz?

Bugünün Önemini Biliyor Musunuz?

Birçok kişi için 6 Ocak sıradan bir kış günü.. Bu yazıyla karşılaşıncaya kadar belki de “Dünya İyilik Günü”nün varlığından bile haberdar değildiniz.. Bu yazıdakiler tüm gerçek kedicilerin rutini olsa da bu yazıyı paylaşarak Dünya İyilik Günü’nde sokaktaki dostlarımız için iyilik çemberini hep beraber büyütebiliriz!

Dünya İyilik Günü yani 'World Kindness Day' her yıl, 13 Kasım günü kutlanıyor. Türkiye’de ise bu tarih 6 Ocak olarak belirlenmiş. Dünya İyilik Hareketi bu özel günü 1998 yılında başlatmıştı. Hareketin üyeleri arasında Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Kanada, Çin, Brezilya, Fransa, İtalya, Hindistan, Japonya, Birleşik Arap Emirlikleri, Nijerya gibi ülkeler var.

DAHA İYİ VE DAHA MERHAMETLİ BİR DÜNYA

Dünya İyilik Hareketi adıyla 1996 yılından beri birçok ülkede faaliyet gösteren kuruluş, bu günü, ‘‘daha iyi ve daha merhametli bir dünya inşa etmek için tasarladıklarını’’ bildiriyor. Bu özel gün sayesinde, hiçbir ayırım yapmaksızın her bireye dünya vatandaşı olduğunu fark ettirmeyi amaçlayan kuruluş, Dünya İyilik Gününün sembolü olarak da kozmos çiçeğini seçti. Bu seçimle, tıpkı kozmos çiçeğinin çeşitli renkleri gibi, dünyadaki insanların da çeşitliliği vurgulanıyor.

Dünya İyilik Hareketi ile bu anlamlı günün bireylere iyilik yapabilmeleri için ilham verdiğini ve yapılan bu iyilikler sayesinde dünyanın daha iyi bir yer olacağını belirtiyor. Kuruluşa göre, bireyin yaptığı iyilik dalgalanarak büyüyecek, bu dalga tüm dünyada etkisini gösterecek..

Sevgili kediciler siz de bu iyilik dalgasını büyütmek isterseniz;

Dünya iyilik gününde sokaktaki can dostlarımızı unutmayın.
Bir kedinin başını okşayın, bir köpeğe mama ve su verin, kedi evi yapın, kuşlara yem verin..
‘Gerçek İyileri’ sokağın zorlu şartlarından koruyun.
Evinizde, işyerinizde onlara da yer açın.
Özellikle kar yağdığında yiyecek bulmak sokak hayvanları için mümkün olmuyor. Marketlerde sokak hayvanları için satılan mamalardan alıp akşam eve giderken beş dakikanızı ayırarak mama kaplarına ya da kuru alanlara mama bırakın.

Ve en önemlisi tüm canlılar için sevgi temel ihtiyaçtır. Sevginizi ve şefkatinizi onların üzerinden çekmeyin. Unutmayın dünya onlarla güzel…

06/01/2022

Keditörün Önerisi

Kedilerde Akne

02.12.2022

Kedi çene aknesi, kedilerde oldukça yaygın bir cilt sorunudur. Çene aknesi, bir kerelik bir ...

Toksik Oyun

12.06.2023

Oyuncu kedilerin en sevdiği oyuncaklardan biridir evde duran bitkiler. Oyunun dozunu kaçıran ...

Kedilerde Ağız Kokusu

16.03.2023

Kediler temizlikleriyle ün salmış canlılardır. Sürekli kendi kendini temizlemelerinin bizim ...

Kediler Alemi

Kedinize Adını Öğretin

26.11.2021

Kediler özgür, bağımsız canlılardır. Eğitime köpekler kadar yatkın değillerdir. Yavru ...

Nazar - Ferhan Yüksel

15.02.2021

Kedinizin genel beden tipini, potansiyel hastalıklarını ve ilerleme derecesini gözlerinden ...