Kediniz Ne Kadar Su İçmeli?

Kediniz Ne Kadar Su İçmeli?

Kediniz 2 aylık olduktan sonra maması dışında ihtiyaç duyacağı tek ve ana sıvı kaynağı sudur. Kedinize gereken tüm mineral içeriğe sahip olan su, aynı zamanda tüm organlarının sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için derisinde ve vücudunda belli bir nem seviyesi oluşturur, kanı besler. Özellikle kuru mama yiyen kedilerin daha çok suya ihtiyacı olur. Çünkü bu tür mamalardaki su miktarı çok düşüktür.

Tüm canlılar gibi su da kedilerde hayati vücut fonksiyonlarını sürdürmek için gereklidir. Yeterince su içmezlerse kediler dehidrasyondan muzdarip olabilir ve böbrek sorunlarına neden olabilir. Toksinleri böbreklerden atmak için yeterli su alımı gereklidir. Kediler ayrıca çok fazla su içtiklerinde sağlık sorunları yaşayabilir ve polidipsi adı verilen bir durum geliştirebilirler. Genel olarak kediler günde yaklaşık bir bardak su tüketirler.

Bir kedinin günlük su ihtiyacı kilosu başına 60 ml olarak hesaplanıyor. Yetişkin sağlıklı bir kedinin ortalama 4-5 kg olduğunu varsayarsak, bu durumda günde 240 ml (yaklaşık 1 büyük su bardağı kadar) su içmesi normal.

14/04/2023

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kedi Dili Ve Edebiyatı

03.06.2023

Ailemizin biricik yaramaz çocuğunun bizlere öğrettiği ne çok şey var aslında. Her biri ...

En 'Kedici Ülkeler'

24.07.2021

World Atlas'ta yayınlanan bilimsel bir istatistikte, dünyada ki kedileri evcil hayvan olarak ...

Ülkemize Ait Kedi Irkları

01.09.2023

Türkiye oldukça farklı sayıda kedinin yaşadığı, aynı zamanda kedi türleri açısından ...

Kedilerde Solunum Sistemi

09.03.2023

“Vücudun oksijen gereksiniminin sağlanması konusunda kedilerin solunum sistemi insanlarınkine ...